Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Календар садових робіт у листопаді

Пізня осінь у саду – гаряча пора. Урожай вже зібрано, однак сезон ще триває. Чекають свого виконання найважливіші справи – очищення саду від шкідників, утеплення дерев і чагарників, підготовка рослин до зимівлі. Листопад на Україні – ідеальний місяць для обрізки винограду: перші заморозки вже пройшли, однак земля зберігає літнє тепло. Виноградна лоза досягла повної зрілості та потребує укриття.

Підготовка дерев і чагарників до зимівлі

На початку місяця виконують останні операції з обробітки ґрунту і внесення добрив під дерева і чагарники. Осіннє перекопування ґрунту у міжряддях і пристовбурних кругах сприяє кращому накопиченню вологи взимку. До того ж,  це досить ефективний метод боротьби з гризунами.


Копати треба досить глибоко, але так, щоб зберегти коріння – в поточному сезоні воно вже не відновиться. Поблизу штамба ґрунт розпушують на глибину 8-12 см, а далі від стовбурів – на 20 см. Особливо обережно слід копати землю біля кісточкових: коренева система цих дерев розташована зовсім близько. Лопату слід ставляти вздовж осі стовбура дерева, а ще краще користуватися вилами.

Восени при перекопуванні вносять основне добриво. Решта річних підгодівель – це підживлення, яке виконують під час цвітіння і дозрівання врожаю. Активні речовини слід рівномірно розподіляти по всій поверхні пристовбурного кола.

Величина пристовбурних кіл розрізняється залежно від віку дерев:

 •  трирічні – 2,5 метра;
 •  п'ятирічні – 4 метри;
 •  старі – 5 метрів.

Удобрюють дерева з урахуванням їх віку та родючості. Норми внесення розрізняються і по природних зонах. В Степу максимальні кількості з розрахунку на м2 виглядають так:

 • органіка – 2,5 кг;
 • азотних – 15 г;
 • фосфатних – 45 г;
 • калійних – 10 м.


У інших зонах норми збільшують: у Лісостепу – на 25%, у Поліссі – на 50%.

Після підгодівлі проводять вологозарядний полив: мокрий ґрунт сприяє засвоюванню речовин коренями та підводить тепло до них із земних глибин. Дають до 100 відер води під кожне дерево – з розрахунку 50 л на м2. Наостанок пристовбурні круги мульчують.

Аналогічні операції проводять з чагарниками. Відмінність їх  – лише в обсягах робіт: пристовбурні круги роблять меншим, відповідно зменшують і норми добрив, і витрати води.

На завершення сезону проводять санітарну та формувальну обрізку саду. Гілки вкорочують, видаляють, виламують і пригинають.

Стовбури старих дерев очищають від наростів, моху, омертвілої кори. Спочатку штамби обробляють скребком, потім обмазують вапном в суміші із глиною та коров'ячим перегноєм.

Наостанок дерева білять. Для цього використовують вапно, мідний купорос і мило або казеїновий клей.

Захист саду від комах, бактерій та грибків


Осінь – вдалий час для боротьби зі шкідниками. На голих гілках і лозах чітко виділяються пошкодження, що завдані комахами, добре розрізняються і гнізда шкідників. Отже їх легко побачити. Без листя зручно проводити механічну очистку кори і крон рослин.

Для видалення шкідницьких гнізд користуються скребками, секатором, садовим  ножем. Зрізані гілки і стерту кору слід відразу ж укладати в щільну тару, щоб не допустити поширення по саду личинок та яєць. Пошкоджені пагони і листя слід відразу ж спалити – без зволікання.

Щоб захистити штамбів та скелетні гілки молодих дерев від морозів, сонячних опіків і навали зайців, їх одягають у шуби та ковдри. В якості одягу використовують соснове гілля, стебла соняшнику, очерет. В процесі роботи з дерев знімають ловчі пояси, які з весни до осені охороняли рослини від комах.

У листопаді проводять обприскування всього саду проти найбільш злісних шкідників. Для цього зазвичай використовують старі, багаторазово випробувані препарати, які до сих пір зберігають свою значимість:

мідний купорос або бордоську рідину;

 • сечовину;
 • сульфат заліза.

Для боротьби з грибковими захворюваннями використовують високомолекулярні фунгіциди. В особливо важких випадках застосовують сильнодіючі отрути.

Догляд за виноградником

На початку листопада у Поліссі прикопування виноградних кущів вже завершують, а в Степу тільки приступають до укривання.

Технології теплозахисту виноградних лоз розрізняються по регіонах. На Північному сході слід ретельніше приховувати кущі: в окремі зими температура ґрунтів тут падає до 10-12о морозу. Цього достатньо, щоб позбутися всього винограднику.

На Півдні – в Степу і Причорномор'я лози захищають переважно від вітрів. Для цього використовують укриття з шиферу, руберойду, агроволокон; прикопки ж виконують майже символічно.

У листопаді проводять обприскування проти павутинного кліщика. Цей шкідник зимує на гілках під укриттям, а навесні пошкоджує листя, яке в червні жовтіє і опадає. Для боротьби зі шкідником використовують сірчано-вапняний відвар. Обприскують всі: лози, дріт, стовпи. Грунт обробляють на 0,5-1 метр у кожну сторону від шпалери.


Слід приділити увагу і дротянці, і озимої совці. Личинки коваликів щозими вгризаються у деревину винограду, а потім перегризають її. Совка також ховається у ґрунті. Для боротьби з шкідниками використовують сильнодіючий інсектицид – 12-процентеий гексахлоран. Отрутою обробляють землю. При використанні отруйних речовини, слід враховувати, що вони застосовуються в строго обмеженій кількості і за дотриманням певних умов.

Листопад – відмінний час щоб зайнятися поліпшенням ґрунтів. Восени, коли верхні шари насичені поживними речовинами, легко підготувати гряди для посадки нових кущів. Для цього проводять перевал або плантаж:

 • у місцях майбутніх посадок викопують траншеї глибиною 1 м, і на їх дно кладуть землю з поверхні сусідньої смужки. Переміщують пласти глибиною до 50 см.
 • у канави, що утворилися, скидають бідний ґрунт з глибини викопаних траншей.

Робиться це для того, щоб коріння майбутніх кущів мало доступ до повноцінного харчування. Плантаж виконують восени, тому що о цю пору земля насичена вологою на 40%  й більше і справа діється швидко.

Восени виробляють укладання відводків і посадку саджанців, ведуть посадку кущів винограду.

Саджанці закладають на глибину 45 см в суглинні грунту, і на глибину 55 см, якщо грунт піщаний. Подробиці технології посадки саджанців – з горбком та без, наведені на нашому сайті в окремих тематичних статтях.

Відводка кущів – це агротехнічний прийом, який дозволяє відновити втрачені рослини і позбавитися зрідженості винограднику. Для цього від живого куща у сторону прогалини викопують траншею глибиною 55 см. На її дно висипають суміш ґрунту з гноєм і суперфосфатом.

Вибирають довгу здорову лозу, обламують на ній усе бруньки, крім двох самих верхніх і закопують її в траншею так, щоб кінчик із цілими очками визирав би з ґрунту у самому місці нового куща. Згодом, через 2-3 роки, лозу в якомусь місці розкопують і перерізають – відокремлюють новий кущ від старого.

Зимові роботи

Поки тривали суд та діло, зима вже цілком вступила у свої права. В Поліссі, Лісостепу і на Північному сході сніг у кінці листопада вже ліг щільним килимом, в степових регіонах пробігли перші поземки. У цей час вже пора виконувати роботи зі снігозатримання, однак можне ще завершити те, що ви розпочали раніше – вкрити компостні купи, утеплити теплиці і парники, провести посадки зелених культур на вітамінну вигонку.


Опубліковано: 18 лис 2017
Переглядів: 2307
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.