Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Календар садівника-городника на грудень

Спокійний грудень: чим зайнятися без поспіху і с користю

Ви готові перетворитися із клопіткої бджілки на спокійного, уважного слідопита ?! Дачний сезон завершився, порядки на ділянці наведені ще з осені, але й на зиму для дбайливого садівника припасені турботи.


Грудневі справи не зажадають багато енергії і часу, скоріше – уваги і споглядальності. У грудні слід доглядати за ділянкою, своєчасно реагувати на зміни погоди, контролювати сховища і стан рослин, а ще не пропускати нашестя гризунів, які не проти поласувати вашими сплячими посадками.

Доки ще не випав сніг


Поки не випав сніг, ви маєте можливість підготуватися хуртовин, а заодно, завершити осінні справи:

 • Присипати шаром мульчі кола навколо стовбурів плодово-ягідних дерев та газон – обов'язково.
 • Зібрати всохлі й забуті на гілках плоди, які загрожують майбутньому врожаю епідемією плодової гнилі.
 • Знищити лялечки і гнізда комах-шкідників (золотогузок, біланів).
 • Побілити або оновити побілку на стовбурах дерев, бо стара вже змита осінніми дощами. Цим ви захистите їх від морозів та весняних сонячних опіків.
 • Закінчити санітарну обрізку.
 • Заготувати живці плодових дерев і ягідних кущів.
 • Викопати лунки та ями для весняних посадок.
 • Викопати вологозатримуючі траншеї та спорудити снігозатримувальні конструкції за периметром ділянки.

Готуємо сад до морозів

Морози й зимові температурні перепади можуть завадити росту рослин. Тому, слід своєчасно вживати заходів по відношенню до посадок, що знаходяться в «зоні ризику».


Серед них – кущі агрусу, які схильні до грибкових інфекцій. Щоб уникнути негативних наслідків їх в першій половині місяця слід обробити фунгіцидом «ДНОК», для цього розводять 5 ст. л. порошку у десяти літрах води.

Антиморозного захисту вимагають ніжні персики та абрикоси. Їх обприскують 3% розчином бордоської рідини. Молоді деревця і саджанці можна вкрити гіллям: його укладають стовбурів голками донизу, висота мульчі має становити близько 80 см. Такий захід не тільки дозволить зігріти рослини в мороз, але й захистить їх від поривів вітру та заячих зубів.

Турботи після снігопаду

Снігопад – відмінний привід відвідати ділянку. По-перше, можна насолодитися красою білосніжного оздоблення і вдихнути свіже морозне повітря. По-друге, це своєчасний привід відвідати дерева. Адже сніг надає досить велике навантаження на гілки, а для молодих крон така тяжкість може стати і зовсім фатальною. Тому обов'язково струшуйте сніг з гілок, діючи знизу і догори.


При цьому слід розподіляти сніговий покрив з найбільшою вигодою для рослин. А саме: згребти його на грядки, газони, до пристовбурних кіл дерев і чагарників, забезпечивши їх кореневим системам додатковий захист від морозу взимку і додаткову вологу ранньою весною.

Порада! У пристовбурних колах під рослинами сніг рекомендується утрамбовувати ногами. Це допоможе зруйнувати ходи мишій-полівок, що норовлять поласувати корінцями посадок.

Не забувайте прибирати сніг з теплиць, якщо вони встановлені на вашій ділянці. Сніговий покрив ізолює рослини від дорогоцінного у зимовий період освітлення. Набагато більше користі сніг принесе всередині теплиці.

ЯКЩО ВИ ВОЛОДАР ТЕПЛИЦІ

Завзяті садівники навіть взимку не припиняють вирощувати врожаї. Кращим місцем для цих цілей є теплиця, в якій передбачено обігрів і додаткове освітлення. Найпоширенішими культурами, що культивуються взимку, є різні види цибулі, коренева петрушка та інша зелень: рукола, кріп, салати, шпинат.

Крім того, в грудні приступають до посіву насіння помідорів та огірків для вирощування розсади.

Порада! Найкращого результату вирощування врожаю у теплицях, які обігріваються, можна досягати, якщо організувати додаткове освітлення. Чим воно триваліше і якісніше, тим вище і краще врожай. Альтернативу тепличним посадкам можуть скласти посіви на підвіконні. Однак додаткове освітлення тут також потрібно передбачити.

Контролюємо садовий інструментарій та сховища

У грудні, нарешті, з'являється час для догляду за садовим інструментом. У минулому сезоні він встиг добряче затупитися, забруднитися й, навіть, зламатися. Тому уважно огляньте його, очистіть від забруднень, проведіть дезінфекцію – вона не буде зайвою, якщо ви навіть давно не користувалися інструментами.


Усуньте дрібні несправності самотужки. Сильні ж поломки довірте фахівцям, так само як і заточку. Підготовлений до зберігання інструмент змастіть машинним маслом і відправте до комори. Складіть список необхідних поповнень в вашому арсеналі, спробуйте одну-дві новинки з асортименту садових магазинів.

Сховища будуть ефективними і корисними лише у тому випадку, якщо в них підтримуються постійний температурний режим та рівень вологості. Ідеальний діапазон для першого показника – вище нуля, але до +5 за Цельсієм. Другий показник коливається між позначками 85-95%.

Рекомендуємо регулярно перевіряти запаси врожаю та видаляти зіпсовані плоди. Ті, що знаходилися поруч з зіпсованими, краще перекласти, попередньо обтерши та обернувши їх папером.

Порада! Слід припинити зберігання тієї частини врожаю, що дала 10% псування. Такі плоди не лежкі, їх краще вжити в їжу.

Гризуни та зайці

Якщо ділянка має міцне огородження, її можна вважати захищеною від навали голодних зимових гостей. Проте оглядати сніговий покрив і рослини щодо можливих слідів небажаних відвідувачів необхідно регулярно. Крім власне слідів лапок та зубів можна виявити невеликі земляні насипи – виходи мишачих ходів.


Як захиститися від гризунів і зайців? Є кілька засобів:

 • Захистити стовбури та маленькі кущі ялиновим гіллям, укриттям із сітки, переплетеними прутами, або ж спеціальними роз'ємними пристосуваннями-трубками.
 • Встановити ультразвукові, сенсорні прилади-відлякувачі.
 • Розкидати отруту.
 • Розмістити пастки для гризунів.
Порада! Корисно заготовити гілочки бузини, листя волоського горіха і часник. Їх розкидають навколо дерев і чагарників, з метою відлякування мишів-полівок.

Ну а в іншому грудень дає можливість відпочити від турбот і ґрунтовно підготуватися до наступного садово-городнього сезону. І остання порада – включіть до свого переліку справ вибір нової культури або сорту. Експерименти та їх передчуття завжди надихають і дарують позитивні емоції, новизну.

Опубліковано: 18 лис 2017
Переглядів: 1062
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.