Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Листопад: підготовка саду та городу до зими

У листопаді робота в саду та на городі могла б і припинитися, але сніг доки не ліг. А це означає, що іще вистачить часу на завершення осінніх приготувань: город під зиму вже засаджений, а ось підготовка саду до зими — триває. Потрібно добре полити й обрізати дерева, не забути про заготівлю живців. А іще побілити стовбури та встановити надійний захист від всюдисущих гризунів та вимерзання. Якщо погода дозволяє, можна посадити чагарники, що залишилися (глід, калина і горобина) і із задоволенням переконатися, що листопадні роботи в саду й на городі завершилися.

Фінальний вологозарядковий полив

Останній в цьому році рясний полив рослин необхідно провести до настання справжніх морозів. Якщо осінь видалася посушливою та мізерною на дощі, значення фінального вологозарядкового зрошення багаторазово зростає. Користь підзимового поливу очевидна: 

  • запас вологи, що утворюється в ґрунті, дозволяє деревам і чагарникам не страждати від посухи, а це суттєво підвищує їхню зимостійкість.суха земля промерзає сильніше зволоженої;
  • якщо зима видасться малосніжною, саме волога в ґрунті стане надійним захистом для коренів, та збереже їх від вимерзання;
  • висока вологість ґрунту – гарний засіб у боротьбі з садовими шкідниками, які зимують у землі.

  Щоб полив був ефективнішим, його варто виконувати з урахуванням віку посадок. Пристовбурні кола молодих рослин, яким не виповнилося і п'яти років, заповнюють доверху. У дорослих дерев кореневі відростки, котрі активно вбирають воду, розташовані по периметру пристовбурного кола, тому канавку або лунки для поливу розташовують саме там.


  Загальний об'єм води, що витрачається на 1 м² площі, має становити приблизно 50 літрів. Воду ллють поступово та дозволяють їй вбиратися у ґрунт. Всі лунки й канавки після поливу засипають, щоб у них не накопичувалася зайва волога, через яку коріння може почати підгнивати. Завершують зрошення мульчуванням пристовбурних ділянок за допомогою торфу, перегною або сухого листя. 

  Осіння обрізка дерев

  Якщо омолоджувальна або формувальна обрізка здатна почекати й до весни, то санітарну відкладати не можна. Вона має бути виконана восени та, що особливо важливо, до морозів. При температурі менше -10ºС деревина втрачає гнучкість і стає ламкою. У таких умовах виконати акуратний зріз набагато складніше, а ранка, що утворилася, може підмерзнути й загнити. Саджанці першого року життя восени краще не обрізати. З обережністю підходять і до обрізання кісточкових рослин — вони погано переносять цю процедуру та можуть загинути. 

  Оптимальним часом для обрізки вважають період спокою. У дерев сповільнюється рух соку, на що явно вказує листопад, який завершився. У такому своєрідному анабіозі рослина краще переносить обрізку, яка, хоч і корисна, але травматична. 

  Санітарна обрізка полягає у видаленні всіх пошкоджених і усохлих гілок. Разом з ними можна вирізати ті відростки, котрі ростуть всередину куща або травмують інші гілки. Щоб захистити місце зрізу від загнивання та шкідників, його обробляють розчином мідного купоросу. Для його приготування в 1 літрі води розчиняють 1 ч.л препарату. Потім зріз можна захистити за допомогою спеціальних засобів – «БлагоСад», «РанНет» або їх аналогами. 

  Заготівля живців у листопаді

  Строго кажучи, заготівля живців — це не осіння підготовка саду до зими, а підготовка до наступного сезону. Але займатися цією роботою найкраще саме у період від закінчення листопада до приходу морозів. Живці кісточкових культур заготовляють саме в цей час. 


  Їх нарізають з однорічних пагонів, що ростуть на боці дерева, котрий звернений на південь. Оптимальна товщина живця становить близько 7 см, а довжина коливається в межах 30-40 см. Весь заготовлений у листопаді матеріал до весни складають у місце з температурою близько нуля градусів. До самого щеплення живці будуть у стані спокою. Приблизно третина матеріалу може не пережити зиму, тому заготовляти живці слід із запасом. 

  Захист від гризунів 

  Город на зиму спорожнів, тому гризуни охоче здійснюють набіги на сади й пошкоджують дерева. Захистити стовбури та нижні гілки дерев від тварин можна різними способами. 

   1. Нижню частину стовбура на висоту до 1,5 метрів обв'язують ялиновим гіллям так, щоб голки дивилися вниз. Гілля вбереже рослини не тільки від обгризання кори, але й від морозів. 
   2. Як матеріал, що закриває стовбур, можна використовувати сітку з невеликими осередками, руберойд, укривний матеріал і навіть старі колготки. Якщо вийде, краще заглибити захист у землю, щоб гризун не зміг дістатися до кори через підкоп. 
    1. Як отруйні приманки для непроханих гостей використовують препарати «Щуряча смерть», «Мишівон» або «Ратобор». Їх розміщують поряд з посадками в місцях, закритих від дощу. 

     Приманки можуть бути небезпечними й для домашніх тварин, тому застосовувати їх потрібно з обережністю.

     Побілка — робота в саду у листопаді

     Якщо побілку виконати не навесні, а восени, вона захистить кору дерев від охочих перезимувати в ній шкідників. А також вбереже її від опіків, які найімовірніше отримати від активного сонця на стику зими та весни. Для роботи використовують готові склади або роблять суміш самостійно: 

      • вода (одне відро);
      • вапно (2,5 кг); 
       • мідний купорос (300 г) — запобігає розвитку в деревині бактерій і грибків; 
        • столярний клей (100 г) — для кращої фіксації суміші на стовбурі. 

         До побілки стовбур зачищають від лишайників і моху, це легше робити після дощу. Для нанесення самої побілки потрібна хороша погода. Щоб отримати потрібну товщину шару (від 2 мм), розчин доведеться наносити кілька разів. Кожен наступний шар наносять на повністю висохлий попередній.

         Запобігання вимерзання ягідників 

         До складу садово-городніх робіт листопада входить обов'язковий захист ягідників. Завжди існує небезпека, що полуниця у малосніжну зиму просто вимерзне. Укрити полуничну грядку можна після промерзання землі на глибину 5-8 см за допомогою мульчі. Якщо замульчувати грядку до морозів, рослини можуть зіпріти. 


         Для захисту ягідників краще використовувати листя лісових дерев або сухий торф. Затримати мульчу та сніг на грядці допомагають обрізки здорових гілок, які залишились на ділянці. 

         Захисту від промерзання потребує й малинник. Особливо якщо нові рослини були посаджені цієї осені. З настанням морозів посадки рекомендується замульчувати, використовуйте для цього сухий торф. Дуже сподіваємося, що наші поради щодо підготовки саду до зими будуть цікаві як для початківців, так і для досвідчених садівників. Адже завжди є небезпека щось проґавити і є надія, що наша стаття нагадає вам про це.


         Опубліковано: 09 лис 2021
         Переглядів: 1455
         (Голосів: 0, Рейтинг: 0)
         Залишити відгук
         Оцінка
         Додати один або кілька файлів
          Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.