Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Обрізка яблунь восени – поради для початківців

Осіння обрізка яблунь – щорічна процедура, яку не можна ігнорувати навіть новачкам. Адже рослинам неважливо, досвідчений ви садівник чи ні. Для того, щоб дізнатися, коли і як правильно виконувати обрізку яблунь, достатньо прочитати наші статті. Але по-справжньому опанувати цю справу можна тільки на практиці. 

Перша порада для початківців: перед обрізкою яблуні восени визначитеся з віком дерева і з тим, яким ви хочете бачити його за підсумками своєї роботи. Адже й обрізка буває різних видів. Вона може бути санітарною, формувальною, структурною або омолоджуючою. Коли ви вибрали схему обрізки яблунь восени, можна приступати до роботи. 

Правила обрізки старих яблунь восени для початківців 

Якщо на вас чекає обрізка старих яблунь, які перебувають в занедбаному стані, то не намагайтеся привести дерево в порядок за один раз. Щоб воно не загинуло, складіть план його відновлення в розрахунку на 2-3 сезони. 

Кращий час для проведення робіт настає, коли листопад переходить у фінальну стадію, сокорух завмирає, але морози ще не вдарили. У цей період можна добре розглянути всю крону, та й деревина поки не втратила своєї еластичності від холодів.


Витрачайте свої сили розумно: якщо дерево хворе, його стовбур або скелетні гілки вражені гниллю, короїдами, а їх спили мають сірий відтінок, то його простіше спиляти та викорчувати, ніж намагатися омолодити або відродити. 

Обрізка старих яблунь восени для початківців крок за кроком виглядає так: 

 1. Перший сезон. Варто видалити всі гнилі, сухі й надломлені гілки. Стовбур дерева зачистити від моху та лишайників. 
 2. Другий сезон. Необхідно провести проріджування крони. Для цього видалити всі дзиги. Якщо їх занадто багато, можна залишити не більше десятка на всю крону. Також варто відсікти всі пагони, що дублюють один одного, конкурують та ростуть усередину крони. Прибрати потрібно і ті, що травмують стовбур або інші гілки. Коли крона розкриється, важливо виявити центральний провідник і обрізати його на максимальній висоті 3,5 метра від землі. 
 3. Третій сезон. Залишилося сформувати крону. Гілки мають розташовуватися ярусами та відходити від стовбура майже під прямим кутом. Верхній ярус – 3 сильні гілки, наступні складаються з 3-4 гілок. Ширина проміжків між ярусами повинна складати 50-60 см, її потрібно повністю очистити від порості. 

Якщо ваш сад не запущений, вся щорічна робота буде зводитися до видалення дзиг, санітарної обрізки та укорочення вдвічі річного приросту. 

Обрізка молодих яблунь восени для початківців 

Для садівників-початківців обрізка яблуні восени також не буде складною, адже ми підготували схему, яка враховує вік молодого деревця. Тому що кожен новий рік життя вносить корективи в порядок виконання робіт. 

 1. Рік посадки – перший рік. Саджанець без відгалужень просто вкорочують до 1,0-0,8 метра. Якщо у деревця є слаборозвинені пагони, то всі гілки в зоні 70 см від землі й ті, що ростуть вище, але під гострим кутом до стовбура, видаляють. Залишають ті, які направлені майже під прямим кутом до стовбура. Їх укорочують, залишають 3-5 бруньок. 
 2. Другий рік. У рослини залишають тільки 3-5 сильних гілок, їх вкорочують. Нижні відгалуження повинні бути довшими (30-40 см) верхніх (до 20 см). Центральний провідник може бути тільки на 20 см вище рівня верхніх гілок, його можливі конкуруючі дублери вирізають. 
 3. Наступні роки. Проводять санітарну обрізку молодих яблунь, видаляють дзиги, гілки, що ростуть усередину і паростки-дублери. Надалі вкорочують тільки ті гілки, що випереджають інші в зростанні та центральний провідник. 

Для початківців: обрізка колоновидних яблунь восени 

Колоновидним яблуням, на відміну від інших, роблять не одну обрізку на рік, а декілька. Ранньою весною або навіть взимку у деревця формують зони утворення зав'язей, влітку відсікають відростки поточного року, що утворилися за сезон. Як правило, вони виростають від стовбура дерева. Обрізка колоновидної яблуні восени зводиться до санітарної обробки. 


Підказкою для початківців, як обрізати таку яблуню восени, будуть запропоновані схеми. На них добре видно, як з року в рік змінюється порядок роботи над деревцем. Головне не допустити зайвого загущення крони, вчасно видаляти механічні пошкодження або хворі гілки та не допускати безконтрольного зростання саджанця. Інакше згодом збирати врожай буде дуже складно. 

Терміни обрізки яблуні восени для початківців 

Яблуні люблять і вирощують в різних кліматичних зонах. Але особливості клімату конкретної області – не єдина обставина, на яку слід орієнтуватися, щоб визначити терміни проведення робіт. Щоб зрозуміти, що прийшла пора обрізки яблунь, потрібен збіг наступних умов: 

 1. Інші роботи з підготовки плодового саду зерняткових культур до зими завершені. Политі й підживлені всі дерева, замульчовані всі пристовбурні кола і побілені всі стовбури. 
 2. Листопад завершено, листя прибране з-під дерев. 
 3. Встановилася суха і вже досить прохолодна погода. 
 4. Стабільні заморозки іще не спостерігаються. Зазвичай всі перераховані чинники складаються в період з кінця жовтня до початку листопада. Безумовно, зрушення щодо термінів відбувається і в південних, і в північних областях України. Але це не означає, що варто практикувати поспішну обрізку яблунь у вересні. Доки листя затінює крону, провести якісну обрізку неможливо. 

Необхідні інструменти та матеріали 

Якісні інструменти, витратні матеріали та інвентар, котрі необхідні для проведення робіт, краще підготувати завчасно. Отже, вам знадобляться: 

 1. Драбина або садові сходи. Якщо обрізка проводиться на молодих саджанцях, то цей інвентар може виявитися зайвим, але до великих дерев без нього складно буде навіть підступитися. 
 2. Секатор. Потрібен, якщо видаляються гілки, діаметр яких не перевищує 2,5 см. 
 3. Сучкоріз. Стане у пригоді, якщо вирізати потрібно товсту (до 5,0 см в діаметрі) або високу гілку. 
 4. Ножівка. Для підрізування центрального провідника і скелетних гілок (понад 5,0 см в діаметрі). 
 5. Садовий ніж. Необхідний для підрівнювання не надто вдалого зрізу. 
 6. Засоби для дезінфекції та загоювання. Для дезінфекції застосовують тривідсотковий розчин мідного купоросу, а для загоєння – садовий вар. 

Всі інструменти, які будуть безпосередньо брати участь в обрізанні, потрібно добре заточити та знезаразити. Тоді не виникне проблем, що на місці видалення або підрізування гілок кора зімнеться або задереться. Це важливо, щоб ранка швидше загоїлась. 

Не менш важливою для початківців є тема щеплення яблунь восени, ми обов'язково присвятимо їй окрему статтю.

Опубліковано: 24 вер 2021
Переглядів: 1376
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Юлия
27 вер 2021

Спасибо большое за статью. Очень полезно почитать, особенно об обрезке колоновидных деревьев.

ДМарія
05 жов 2021

Доброго дня, ми раді, що наші поради були корисними для Вас.

Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Колоновидні дерева
  • Новинки 2022
  • Плодові дерева
  • Суперпропозиції!
  Акція
  Новинки
  Комплект Солодка парочка з 2 саджанців зображення 1
  0 відгуків
  Комплект Солодка парочка з 2 саджанців
  К-сть в упаковці: 2 садж
  339 грн 548 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект Фруктовий мікс з 2 саджанців зображення 2
  0 відгуків
  Комплект Фруктовий мікс з 2 саджанців
  К-сть в упаковці: 2 садж
  259 грн 428 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Яблуня Спартан зображення 3
  0 відгуків
  Яблуня Спартан
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Яблуня Чорний діамант зображення 4
  9 відгуків
  Яблуня Чорний діамант
  К-сть в упаковці: 1 садж
  199 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Яблуня Яблучний Спас зображення 5
  0 відгуків
  Яблуня Яблучний Спас
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Яблуня Фуджі зображення 6
  3 відгуки
  Яблуня Фуджі
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Яблуня Чемпіон Рено зображення 7
  1 відгук
  Яблуня Чемпіон Рено
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Яблуня Скарлет зображення 8
  0 відгуків
  Яблуня Скарлет
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Яблуня Ред Чіф зображення 9
  4 відгуки
  Яблуня Ред Чіф
  К-сть в упаковці: 1 садж
  199 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Яблуня Рожева перлина ( червона м'якоть) зображення 10
  0 відгуків
  Яблуня Рожева перлина ( червона м'якоть)
  К-сть в упаковці: 1 садж
  199 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Яблуня Налив рожевий зображення 11
  0 відгуків
  Яблуня Налив рожевий
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Яблуня Пінк Леді зображення 12
  0 відгуків
  Яблуня Пінк Леді
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн 169 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.