Прийом замовлень
0 (800) 60-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 60-32-42
0

Чи потрібно викопувати тюльпани та первоцвіти після цвітіння

Чарівні цибулинні первоцвіти, які радують нас витонченими квітами з моменту танення снігу до кінця весни, мають свою особливу агротехніку, кардинально відрізняється від вирощування інших рослин. Тому, коли ми чуємо від наших покупців питання: - «Чи потрібно викопувати тюльпани на зиму», відразу детально пояснюємо особливості цих рослин. У цій статті із задоволенням поділимося секретами вирощування тюльпанів, нарцисів, гіацинтів та інших весняних цибулинних.

Чи потрібно викопувати тюльпани, і як це робити правильно

Після цвітіння багато сортів тюльпанів утворюють навколо материнської цибулини масу діток різного розміру. Деякі види обмежуються кількома дітками, інші нарощують масу дочірніх цибулинок, які на наступний рік утворюють масивний кущ, а ще через один сезон в клумбі не залишиться вільного місця - все заросте тюльпанами.


Не варто впадати в ейфорію, що, чим більше діток, тим більше квітів. Це не зовсім так, адже при щільних посадках сусідні цибулини заважають один одному правильно розвиватися, їм не вистачає живлення, квіти дрібнішають або бутони зовсім не утворюються. Особлива небезпека при скупчених посадках тюльпанів - швидке поширення грибкових інфекцій. 

В ідеалі, цибулини тюльпанів слід викопувати щорічно, відділяючи цибулини від діток. Зазвичай цю операцію проводять з середини до кінця липня, але в північних районах термін виконання робіт може зрушуватися на серпень. Після знезараження посадкового матеріалу і просушування, цибулини зберігають до посадки в захищеному від спеки місці. Восени тюльпани висаджують у відкритий ґрунт, заглиблюючи на 3 висоти цибулини.

Чи треба викопувати тюльпани щороку? Якщо тюльпани висаджені в композиціях на альпійській гірці або в змішаних клумбах, проводити копку влітку не завжди зручно, можна пошкодити сусідні рослини. В такому випадку можна залишити цибулини в землі на 2-3 роки, але не довше. Найкращими для прикраси альпійських гірок є ботанічні тюльпани (Грейга; Кауфмана; Фостера). Ці види тюльпанів характеризуються повільним зростанням, тому не заважають сусіднім рослинам кілька років. 

Як запобігти заглибленню цибулин в землю? Для цієї мети можна використовувати спеціальні посадкові місткості з гратчастим дном. Іноді в борозну укладають пластикову сітку, краї якої виводять на рівень ґрунту. При збиранні цибулин двоє людей звільняють краї сітки, з зусиллям виймаючи її з землі. На сітці збережуться всі цибулини,  навіть найдрібніші дітки не загубляться. 

Важливо! При збиранні тюльпанів слід звернути особливу увагу на збереження цілісності цибулин, тому викопування проводять тільки садовими вилами. 

І ще хочеться нагадати квітникарям-новачкам про одну дуже важливу обставину - тюльпани висаджують у відкритий ґрунт восени. Цибулини не зберігають до весни, інакше рослини можуть не зацвісти в поточному сезоні.

Чи потрібно викопувати нарциси щороку

Ще одна популярна весняна квітка - нарцис. У кожному саду ця оригінальна витончена квітка з неймовірним ароматом буде доречною. Існує правило, за яким терміни викопування цибулин залежать від застосування рослини в саду:

 1. Вирощуєте нарциси на зрізання – викопувати цибулини доведеться щороку, інакше квіти стануть дрібнішими, а стебла - слабшими.
 2. Прикрашаєте нарцисами квітники в саду, висаджуєте їх біля ставка або на альпійській гірці – викопувати цибулини можна один раз в 3-4 роки. 

Термін викопування цибулин нарцисів – з кінця червня по кінець липня, при цьому листя рослин вже повинні полягти та пожовтіти. Обробку посадкового матеріалу проводять відразу після копання, цибулини оглядають, видаляючи заражені, знезаражують, просушують і зберігають до осінньої посадки місцях із низькою температурою.

Чи треба викопувати гіацинти

Після завершення періоду цвітіння у чарівних садових гіацинтів, постає питання про викопування цибулин. Звичайно, садівники намагаються по максимуму зменшити пересадкові роботи, тому часто не займають відцвілі рослини гіацинтів, залишаючи цибулини в ґрунті. Рослини йдуть в зимівлю, а навесні знову радують цвітінням. Така схема підходить для південних районів країни. Цибулини гіацинтів можуть жити до 10 років, після чого їм буде потрібно заміна. 


У північних регіонах рекомендується викопувати гіацинти щорічно. Слушна нагода для проведення робіт – з середини липня по серпень. Візуально визначити готовність гіацинтів до викопування можна через кілька тижнів після цвітіння, коли листя пожовкло, почало сохнути, активно відбувається його відмирання.

Важливо! При занадто ранньому викопуванні цибулин гіацинтів, в наступному сезоні вони можуть не заквітнути.

Чи можна не викопувати крокуси

Крокуси –  дрібноцибулинні рослини, що зацвітають дуже рано. Іноді куртини цих чарівних квітів з'являються на березневих проталинах - серед сніжного насту переглядають шапочки крокусів, хоробро пронизуючих зеленим листям ніздрюватий сніг.

Цвітіння крокусів у відкритому ґрунті починається досить рано, а вже через місяць рослини припиняють утворювати нові бутони, але листя в'януть зазвичай до середини літа. Засохле листя крокусу – це показник, що пора викопувати цибулини.


На одному місці рослина може жити до 5 років, тому дрібні цибулинки можна і не викопувати весь період, але при деяких обставинах цю операцію все ж доведеться провести:

 1. Поставлено завдання швидкого розмноження рідкісних сортів.
 2. Посадки крокусів вражені грибковими інфекціями або іншими захворюваннями. 
Увага! Не викопують в кінці літа всі рослини, які належать до групи осінніх крокусів. Ці крокуси зацвітають у вересні, тому цибулини потрібно залишити на місці. 

Крокуси викопують за допомогою вил, потім ретельно оглядають цибулини, видаляючи пошкоджені або муміфіковані екземпляри. Після знезараження і просушування посадковий матеріал крокусів зберігають до посадки в провітрюваному місці зі зниженою температурою.

Чи треба щороку викопувати тюльпани або інші цибулинні весняного цвітіння – детальні рекомендації дані в цій статті, сподіваємося, вона допоможе квітникарям-початківцям зорієнтуватися у цьому питанні.

Опубліковано: 31 тра 2021
Переглядів: 541
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Новинки 2021
  • Суперпропозиції!
  • Цибулини квітів весна
  • Цибулини квітів Глобал Кепперлайн
  • Цибулини квітів Зручний кошик
  • Цибулини квітів Найкраща покупка
  • Цибулини квітів осінь
  • Цибулини квітів Стар Кепперлайн
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект цибулин Spring Garden з 4-х сортів зображення 1
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект цибулин Spring Garden з 4-х сортів
  К-сть в упаковці: 28 циб
  1 199 грн 1 299 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект цибулин Cottage Garden з 3-х сортів зображення 2
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект цибулин Cottage Garden з 3-х сортів
  К-сть в упаковці: 25 циб
  749 грн 799 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект нарцисів, тюльпанів, мускарі з 30-ти цибулин зображення 3
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект тюльпанів Ранкова зоря зображення 4
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект тюльпанів Ранкова зоря
  К-сть в упаковці: 18 циб
  299 грн 729 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект махрових тюльпанів Магія кольору зображення 5
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект махрових тюльпанів Магія кольору
  К-сть в упаковці: 20 циб
  389 грн 929 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект тюльпанів Грація зображення 6
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект тюльпанів Грація
  К-сть в упаковці: 18 циб
  299 грн 729 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект гіацинтів з 14-ти цибулин зображення 7
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект гіацинтів з 14-ти цибулин
  К-сть в упаковці: 14 циб
  849 грн 1 049 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект тюльпанів, крокусів із 2-х сортів зображення 8
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект тюльпанів, крокусів із 2-х сортів
  К-сть в упаковці: 10 циб
  129 грн 329 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект махрових тюльпанів з 2-х сортів зображення 9
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект махрових тюльпанів з 2-х сортів
  К-сть в упаковці: 25 циб
  399 грн 989 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект махрових нарцисів, мікс з 25-ти цибулин зображення 10
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект махрових нарцисів, мікс з 25-ти цибулин
  К-сть в упаковці: 25 циб
  949 грн 1 199 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект нарцисів, мускарі і тюльпан Грейга з 30-ти цибулин зображення 11
  Купити
  Акція
  Новинки
  Суперпропозиція! Комплект нарцисів, тюльпанів, гіацинтів з 20-ти цибулин зображення 12
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.