Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Укриття клематисів на зиму: терміни і правила

Клематиси – дивовижні за красою в'юнкі рослини з прекрасними яскравими квітами: їх найчастіше використовують для оформлення вертикальних декоративних композицій. Дивовижно виглядають яскраві клематиси з кучерявими трояндами, азаріною, кобеєю або плющем. Клематиси – багаторічні рослини, які потребують правильного вкриття, бо можуть загинути від морозів у зимовий період.

Правила підготовки клематисів до зимівлі

Під час підготовки клематисів до зимівлі слід провести два важливих заходи, кожен з яких у новачків викликає серйозні побоювання:

 1.  Обтинання пагонів.
 2.  Укриття рослин на зиму.

Обтинання пагонів клематиса може представляти деякі труднощі для новачків, однак їх легко подолати: просто заздалегідь треба прояснити – до якої групи належить сорт.

 1. Група рослин, що зацвітають на пагонах минулого року. Треба видаляти тільки хворі і зламані лози. Кардинальну "стрижку" рослин восени не проводять. Клематиси першої групи треба вкривати на зиму повністю.
 2. Група підрізки – рослини, що цвітуть по весні на пагонах минулого року, а в кінці літа покриваються квітами на пагонах поточного року – тих, які тільки відросли за час вегетації. Восени проводять щадне обтинання кущів – приблизно на 1/3 висоти, на пагонах залишають від 10 до 15 вузлів.
 3. До третьої групи включені всі сорти, які тривало квітнуть на пагонах поточного року. Їх кардинально обтинають восени, залишаючи 1-2 вузла. До цієї групи належить більшість великоквіткових сортів клематисів, а також деякі дрібноквіткові та природні види.

Важливо! Осіннє підрізування клематисів слід проводити у період, коли зовнішня температура знижується до +10 С і більше.

Усі види клематисів без винятку потребують осінньої санітарної стрижки пагонів незалежно від групи. Її проводять приблизно однаково:

 1.  Знімають з пагонів все сухе листя, після чого проводять очистку клумб, прибирають з ґрунту усе рослинне сміття. Опале листя спалюють.
 2.  Акуратно оглядають кущі, при необхідності вирізають усі сухі та хворі ліани.
 3.  Видаляють непродуктивні пагони, які загущують крону.

Профілактика хвороб

Перед укриттям ліан, в осінній період, варто провести профілактичну обробку від хвороб. Цю процедуру виконують до настання заморозків. Низ куща обробляють фунгіцидами, зазвичай використовують фітоспорін або фундазол , можна застосовувати і інші препарати. Фундазол розводять у пропорції 20 г на 1 відро води. Після поливу ґрунту фунгіцидами проводять припудрювання нижньої частини кущів золою. Своєчасна обробка кущів клематисів перед зимівлею – важлива справа: вона гарантує відсутність інфекційних захворювань надалі.

Зимове укриття клема тисів

Вибір типу утеплювального укриття багато в чому залежить від методу обтинання пагонів.

Важливо! Вкривати клематиси можна вже тоді, коли температура зовнішнього повітря опуститься до позначки –5 або –10о С. На момент укриття ліани повинні природно позбавитися усього листя.

Якщо плюсова температура зберігається до глибокої осені, не варто поспішати с укриттям лоз. Є багато підготовчих справ, які можна виконати у цей час – зняти пагони з опор, прибрати про кріплення.

Під час зняття пагонів, може виникнути проблеми з їх розплутуванням. Щоб уникнути неприємностей восени, важливо що навесні провести правильну підв'язку ліан до опор.

Є важне правило: лози заводять та закріплюють тільки з одного боку опор, ні в якому разі не можна переплітати стовбури рослин або заплітати їх за опорні стійки.

Клематиси досить холодостійкі рослини, тому кущі не слід утеплювати надмірно або занадто рано. Дуже важливий захід – відведення талих вод від зимуючих рослин: коріння клематисів легко вимокає.

Існує декілька способів утеплення ліан на зиму. Пропонуємо найпопулярніші з них.

 • Укладання ліан в готовий короб. По периметру грядки зводять короб з дощок, фанери або іншого матеріалу. Ґрунт вкривають листям або спеціальними плівками, щоб не допустити торкання пагонів рослини до сирої холодної землі. Ліани пов'язують міцними мотузками та укладають на шар підстилки. Зверху рослини вкривають утеплювачем, на короб кладуть кришку.

Вибираючи цей спосіб зимівлі клематисів, дуже важливо дотримуватися трьох правил:

 1. Слід залишати отвори з протилежних сторін короба для наскрізної вентиляції, інакше рослини можуть покритися пліснявою.
 2. Можна розкидати біля коробів отруєну приманку для гризунів – щури та миші з настанням холодів прагнуть тепла, тому ховатимуться в цих коробах. У голодні зимові місяці гризуни вимушено харчуються пагонами клематисів, завдаючи непоправної шкоди рослинам.
 3. Після випадання снігу, короба з вкритими клематисами варто додатково утеплити снігом, який відгрібають з доріжок.
 • Утеплення плівковими матеріалами. Пагони клема тисів, що пов'язані в пучки, слід загорнути утеплюючими плівками. Найкраще для цієї справи підходить лутрасил.

Технологія: укладіть на грядку шар ялинового гілля, потім вкрийте пагони клематиса. Зверху розстеліть шар шиферу або іншого матеріалу. Передбачте кріплення, щоб захисний пласт не віднесло вітром.

 • Утеплення кардинально обрізаних кущів. Сорти, що відносяться до 3 групи, вкривати від морозу дуже легко, адже над поверхнею землі залишається всього 10 см продуктивних пагонів. Для початку проведіть мульчування ґрунту сухою землею або іншими матеріалами. Накрийте кущ ялинковим гіллям та вкрийте плівкою. Понад плівкового шару укладіть дошки або шифер.
Опубліковано: 24 лис 2019
Переглядів: 6238
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • В’юнкі рослини
  • Декоративні рослини
  • Топ продажів
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон зображення 1
  2 відгуки
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Місс Бейтман зображення 2
  1 відгук
  Клематіс Місс Бейтман
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Мадам Джулія Корревон зображення 3
  0 відгуків
  Клематіс Мадам Джулія Корревон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс гірський Елізабет зображення 4
  2 відгуки
  Клематіс гірський Елізабет
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Руж Кардинал зображення 5
  1 відгук
  Клематіс Руж Кардинал
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс гірський Рубенс зображення 6
  1 відгук
  Клематіс гірський Рубенс
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Блю Ангел зображення 7
  1 відгук
  Клематіс Блю Ангел
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Ніобе зображення 8
  0 відгуків
  Клематіс Ніобе
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.