Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

10 секретів високих урожаїв яблук

Найбільш поширеним фруктом в Україні є яблуко. Крім того, що яблуні не вимагають до себе підвищеної уваги, їх плоди мають високу поживну цінність, їх вживають у свіжому вигляді, переробляють на сік, варення, джеми і компоти, додають у випічку. Крім того, плоди цієї культури мають великий запас корисних компонентів, включаючи вітамін С і залізо.

Буває так, що садівник забезпечує своїй яблуні і полив і підгодівлю, а врожай отримує нестабільно, через рік або пару років, та і його об'єми залишають бажати кращого. В цьому випадку для збільшення врожайності яблуні можуть допомогти декілька хитрощів, які були випробувані як професіоналами, так і любителями, і дали відмінні результати.

Секрет перший : правильне формування крони дерева

Обрізка яблунь

Однією з причин мізерного або нерегулярного плодоносіння яблуньки може бути неправильно сформована крона. При цьому не рятує ні полив, ні добрива, оскільки гілки, що ростуть вертикально, або під гострим кутом до стовбура дерева, дають значно менше врожаю. Крону бажано формувати в перші роки після висадження яблуні, але якщо з якихось причин Ви не змогли зробити цього, то дещо виправити ситуацію допоможуть наступні поради:

 • гілки, що ростуть неправильно, можна прив'язати до вбитих в землю кілочків;
 • вертикальні гілки прив'язуються до стовбура самої яблуні;
 • до усіх гілок, напрям росту яких Ви бажали б змінити, прив'язується вантаж.

З часом гілки дерева «звикнуть» до такого горизонтального положення і будуть рости полого. Стежте за тим, щоб матеріал, яким Ви прив'язуєте гілки, не травмував їх, він не має бути занадто жорстким або тонким.

При відгинанні гілок стежите, щоб вони зайняли горизонтальне положення по усій довжині. Інакше гілка у формі дуги у своїй найвищій точці даватиме дзиґи, які додатково згущатимуть крону.

Секрет другий: правильне формування крони за допомогою білизняних прищіпок

Цей спосіб чудово підходить для формування крони зовсім маленьких дерев. В якості інструменту Вам знадобляться дерев'яні прищіпки для білизни. Прищіпка закріплюється на дереві так, щоб своїм роздвоєним кінцем упиратися в основу пагона, примушуючи його, таким чином, приймати горизонтальне положення. Для проведення цього виду робіт слід враховувати такі нюанси:

 • пагони дерева мають бути молодими і зеленими, а не здеревілими, в іншому випадку їх можна сильно травмувати або взагалі зламати;
 • цей вид робіт краще всього виконувати в середині липня.

До вже здеревілих пагонів за допомогою прищіпок для білизни можна підвісити невеликі вантажі. Їх необхідно закріпити, щоб вони не гойдалися на вітрі, інакше можуть пошкодити гілки.

Секрет третій: довжина обрізання яблуневих гілок

Не варто уникати обрізання своїх яблунь, при правильному підході Ви не лише не зашкодите деревам, але і зможете підвищити врожайність практично удвічі. Проводити обрізку слід регулярно. Найоптимальнішим вважається «середнє» обрізання яблунь. Гілки при цьому стають коротшими на третину від їх загальної довжини. Щоб дещо прорідити крону, деякі гілки доведеться видалити повністю. Обов'язковому видаленню підлягають:

 • усохлі, хворі або зламані гілки;
 • гілки, що виросли на одному місці. В цьому випадку повністю видаляється та, що слабкіша;
 • гілки, що ростуть всередину крони або вертикально.

Після проведення обрізання усі гілки мають бути оброблені садовим варом. Не варто накладати на рани занадто велику його кількість, оскільки під дією тепла від сонця він розплавиться і своїми потьоками заб'є мікропори культури.

 

Секрет четвертий: штучне нормування кількості плодів

яблукаНе слід з побоюванням відноситися до слова «нормування», оскільки у даному контексті це, швидше, планування кількості плодів. Процедуру проводять з молодими яблунями, які даватимуть високий урожай в поточному році, а також з дорослими яблунями низькорослих сортів.

Для проведення процедури нормування необхідно ретельно оглянути вже сформовані, але ще незрілі плоди. При цьому віддаляються усі плоди з вадами, а також хворі і неправильно сформовані. Саме такі плоди займають найчастіше центральне положення на дереві, обпадають ще до повної зрілості, але до цього моменту забирають сили дерева. Перед початком огляду можна струсити гілки дерева, деякі слабкі і хворі яблука обсиплються самі.

Шляхом нормування урожаю можна добитися наступних результатів:

 • отримання високих урожаїв яблунь щорічно. Штучно видаливши частину плодів, Ви можете запобігти перевитраті сил у дерева в поточному році і тим самим застрахуєтеся від слабкого урожаю наступного року;
 • при своєчасному видаленні неякісних плодів дерево менше вражається різними хворобами.
Важливо пам'ятати, що укрупнення плодів, що залишилися, після штучного проріджування відбувається тільки тоді, коли на одне яблуко припадає приблизно сорок листків.

Секрет п'ятий: проріджування хімічним шляхом

Плоди високорослих яблунь неможливо прорідити вручну. Проте, якщо Ви помітили, що навесні у Вашого дерева явний надлишок кольорів, то його можна дещо понизити хімічними препаратами. Найбільш оптимальними є наступні:

 • 1-3%-ний р-н кальцинованої соди (100-300 г/10 л води).
 • 0,5-1,5%-ний р-н хлораміну (50-150 г /десять літрів води).

Обидва склади себе відмінно зарекомендували. Одним з них необхідно обприскати цвіт яблуні. Плодів при цьому зав'яжеться в два-три рази менше, але вони будуть більші і солодші. А в наступному сезоні дерево знову принесе високий урожай.

Секрет шостий: правильний полив яблуні

Запорукою отримання високих урожаїв яблук є правильний полив. Своєчасний полив допоможе збільшити врожайність плодів на 25-40%. Не варто поливати дерева часто і мало, вони потребують щедрого поливу в строго певні періоди розвитку. Варіантів норми поливу існує декілька, кількість води буде індивідуальною для дерев різного віку.

Перший варіант норми поливу:

 • Молоді дерева до трирічного віку потребують 2-3-відерного поливу.
 • Норма 3-5-річних дерев – п'ять-вісім відер.
 • Шести-, десятилітні культури необхідно поливати 12-15 відрами води.

Другий варіант норми поливу свідчить, що дереву потрібні стільки відер, скільки йому років.

Поза залежністю від схем слід пам'ятати, що після поливу ґрунт під деревом має бути вологим до глибини вісімдесят сантиметрів.

Схема поливу :

 1. починати поливи слід перед розпусканням бруньок;
 2. повторний полив проводять через двадцять днів після обпадання цвіту;
 3. третій раз яблуню слід полити не пізніше, ніж за дві декади до дозрівання фруктів;
 4. завершують поливи в жовтні. Цей останній раз допоможе не вимерзнути яблуні взимку і застрахує від висушування деревини.

Поливати культури можна декількома способами :

 1. класичний поверхневий спосіб припускає полив окремого дерева по круговій канавці, яка вирита по довжині кола крони. У яблуневому саду поливаються борозни в міжряддях;
 2. дощування, яке проводиться «пістолетними», віяльними або імпульсними дощувачами;
 3. краплинний полив, завдяки системі труб з малим перерізом, подає воду прямо до коренів культури, за рахунок чого саджанці швидше приживаються.

Секрет сьомий: підгодівля дерев

Підгодівля яблунь

В цілому, яблуневі дерева невибагливі, вони плодоносять на будь-якому виді ґрунтів і стійко переносять досить великі перепади температур. Якщо Ви задоволені кількістю плодів, яблуню можна не підгодовувати, а ось для збільшення урожаю підгодівля обов'язкова. Проте культура не вимагає нічого рідкісного або важкодоступного. Рецептів підгодівель існує декілька, і усі вони здатні значно підвищити плодоносіння, а от який саме рецепт буде оптимальним для Вашого дерева, необхідно вирішити самостійно.

 1. Органічний коктейль. Для його приготування Вам знадобиться двохсотлітрова бочка з водою, пара відер гною і відро зеленої трави. Усі компоненти слід змішати і залишити настоюватися близько двох тижнів. Готову суміш розводять з розрахунку 1:10.
  Важливо! Яблуні різного віку вимагають різної кількості підгодівлі. Так, деревам до п'яти років потрібно до трьох відер коктейлю, семи-, десятирічні яблуні потребують 4-5 відер суміші.
 2. Зольна підгодівля вноситься під дерево по колу крони з розрахунку півтора-два кілограми на квадратний метр.
 3. Добавка до поливів. Столову ложку азофоски розчиняють у відрі води і поливають тільки дорослі яблуні після восьми років. На одне дерево потрібно два-три відра розчину.
 4. Оздоровча щомісячна підгодівля. Яблуні будь-якого віку слід поливати розчином марганцівки насиченого кольору. Це сприяє дезінфекції і стимуляції кореневої системи рослини.
 5. Внесення сірчанокислого цинку (3 кг/га) сприяє підвищенню врожайності на 15%.

Секрет восьмий: доставка поживних речовин до коренів рослини

Добрива для дерев приносять користь тільки тоді, коли вони потрапляють за призначенням. Для прямої їх доставки до коренів по колу крони необхідно пробурити декілька отворів (по одному на кожен метр квадратний приштамбового круга) глибиною до шістдесяти сантиметрів і 10-12 см діаметром. Свердловини, щоб уникнути осипання, закладаються дренажним матеріалом – щебенем, каменями, битою цеглиною або піском з великим зерном. Через такі колодязі можна поливати і підгодовувати рослини, оскільки вони знаходяться поряд з активною частиною кореневої системи.

Секрет дев'ятий: проведення позакореневих підгодівель яблунь

Існує багато складів позакореневих підгодівель, і це не дивно, оскільки вони переслідують різні цілі – заповнення дефіциту азоту і калію у дерев або підняття імунітету. Проводяться підгодівлі методом обприскування листя необхідною кількістю слабкого розчину.

 • Азотна підгодівля. У відро води додається дві столові ложки сечовини.
 • Йодиста підгодівля. У відрі води розводиться десять мілілітрів йоду.
 • Борна підгодівля. Десять літрів води змішується з одним-півтора грамами борної кислоти. Цей вид підгодівлі слід застосовувати під час цвітіння дерева. Вона допомагає збільшити кількість зав'язей в 2 рази.
 • Зольна підгодівля. У два літри гарячої води додається склянка золи. Після охолодження суміш слід процідити і розвести у відрі води. Цей вид добавки містить в собі велику кількість кальцію, калію, фосфору, цинку, заліза і магнію. Усі ці речовини, минувши корені, живлять дерево.

Проводити позакореневі підгодівлі необхідно раз в дві-три тижні в період дозрівання фруктів. Припинити обприскування слід за місяць до збору яблук.

Секрет десятий: захист яблуні від комах

Немає жодного плодового дерева, яке не потребувало б захисту від комах. Яблуня вражається квітоїдами, попелюхою і міллю, короїдами, кліщами, медяницями, золотогузами і плодожерками. Залишити дерево беззахисним проти такого полчища комах означає самому залишитися без урожаю. Починати обробку слід з профілактичних ранньовесняних обробок при стовбурового кругу і самого дерева. Профілактика допоможе позбавитися від яєць зимуючих комах і різних захворювань. Для обприскування добре підійдуть:

 • бордоська суміш;
 • розчин мідного купоросу і карбаміду (50 і 700 г відповідно, на 10 л води);
 • 3%-ний розчин нітрафену.

побілка яблуніВ якості профілактики можна також:

 • побілити штамби дерев;
 • провести глибоку культивацію міжрядь;
 • виконати весняне обрізання гілок;
 • вилікувати рани яблуні;
 • очистити відмерлу кору.

Профілактичні заходи відмінно захищають яблуню впродовж усього вегетативного періоду, проте, якщо шкідники все-таки напали, необхідно знищити їх препаратом, відповідним для цього виду комах.

Додаткові причини низького плодоносіння

Іноді, навіть виконавши усі вищеперераховані заходи, яблуня мало плодоносить. Тоді слід знайти конкретну причину низьких урожаїв. Подібних причин може бути декілька, і методи їх усунення відрізняються. Згідно народної жартівливої рекомендації, слід поговорити з деревом, для переконливості ударяючи по штамбу обухом сокири, і пообіцяти йому вирубування за відсутності урожаю. Багато садівників сходяться на думці, що це досить дієвий спосіб.

З прозаїчніших причин малих урожаїв слід зазначити:

 • відсутність сорту-обпилювачу поруч. Для усунення цієї причини можна висадити недалеко один від одного два-три сорти яблунь однієї породи з одночасним цвітінням;
 • відсутність комах-обпилювачів. Для їх залучення можна посадити біля дерева кріп, огіркову траву або кмин;
 • полив дерева безпосередньо перед зняттям плодів, в цьому випадку плоди розтріскуються і можуть обпасти;
 • видалення центрального провідника. Це скорочує плодоносіння на 15-20%;
 • невчасно проведене або не проведене взагалі омолоджуюче обрізання. Це призводить до того, що яблука вироджуються, стають дрібнішими, втрачають свої смакові якості;
 • несвоєчасне збирання врожаю. Усі старі плоди мають бути видалені з дерева, оскільки в іншому випадку плодоносіння буде слабким або пропаде повністю.
Опубліковано: 10 сер 2016
Переглядів: 24880
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Lyubov Moroz
16 лис 2017

Уход за яблоневым садом - это постоянная трудоемкая работа, независимо от времени года, погоды и настроения. Хочешь получить хороший качественный урожай - не ленись и не скупись. У меня в саду растет ровно 369 яблонь, они все разного возраста - от 16 лет до 2-х леток, каждый год мы высаживали 30-40 саженцев разных сортов, поэтому я не понаслышке знаю о заботе за таким хозяйством. И хотя специальной литературы перелопачено немало, но с интересом прочитала, как много значит правильная внекорневая подкормка яблонь, особенно зольным раствором. Я делала раньше как - свежую золу просто рассыпала под яблоней кругом на расстоянии до метра от ствола дерева. В основном это делали в период с октября до конца апреля, когда отопительный сезон. Как раз хватало золы на все деревья. А вот зольный раствор - это для меня хороший совет, воспользуюсь обязательно.

ДНаталья
20 лис 2017

Lyubov Moroz, благодарим Вас за то, что поделились с нами вашими впечатлениями!

Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Колоновидні дерева
  • Новинки 2022
  • Плодові дерева
  • Суперпропозиції!
  Акція
  Новинки
  Комплект Солодка парочка з 2 саджанців зображення 1
  0 відгуків
  Комплект Солодка парочка з 2 саджанців
  К-сть в упаковці: 2 садж
  489 грн 528 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект Фруктовий мікс з 2 саджанців зображення 2
  0 відгуків
  Комплект Фруктовий мікс з 2 саджанців
  К-сть в упаковці: 2 садж
  389 грн 408 грн
  Купити
  Новинки
  Яблуня Спартан зображення 3
  0 відгуків
  Яблуня Спартан
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Новинки
  Яблуня Чорний діамант зображення 4
  9 відгуків
  Яблуня Чорний діамант
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Новинки
  Яблуня Яблучний Спас зображення 5
  0 відгуків
  Яблуня Яблучний Спас
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Яблуня Фуджі зображення 6
  3 відгуки
  Яблуня Фуджі
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Яблуня Чемпіон Рено зображення 7
  1 відгук
  Яблуня Чемпіон Рено
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Яблуня Скарлет зображення 8
  0 відгуків
  Яблуня Скарлет
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Яблуня Ред Чіф зображення 9
  4 відгуки
  Яблуня Ред Чіф
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Яблуня Рожева перлина ( червона м'якоть) зображення 10
  0 відгуків
  Яблуня Рожева перлина ( червона м'якоть)
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Яблуня Налив рожевий зображення 11
  0 відгуків
  Яблуня Налив рожевий
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Новинки
  Яблуня Пінк Леді зображення 12
  0 відгуків
  Яблуня Пінк Леді
  К-сть в упаковці: 1 садж
  159 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.