Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Що потрібно робити з клематисами восени

Ломиніс, княжик або клематис, як зазвичай ми називаємо цю чарівну рослину, здатний стати родзинкою вашого саду. Ліана ефектно заплітає майже будь-які вертикальні поверхні, а коли зацвітає – радує око, серце і душу кожного садівника. 

Хоча ліани вважаються досить примхливими, клематис – невибаглива і швидкоросла культура. І якщо ви читаєте цю статтю, то вона вже стала частиною вашого саду або скоро там з'явиться. Отже, саме час дізнатися якомога більше про догляд за клематисом восени. 

Посадка клематису у відкритий ґрунт восени 

Часто цих багаторічників висаджують навесні, але можна зробити це і восени, у вересні та жовтні. Тоді до настання серйозних заморозків культура зможе вкоренитися і підготуватися до зими. Тут головне зловити момент, тому що рання посадка сприяє зростанню не коріння, а надземної частини, а це небезпечно: взимку незміцнілий саджанець з недозрілою деревиною загине. 


Особливу увагу слід приділити місцю посадки, щоб не довелося його міняти. Багаторічник упродовж 20-30 років відмінно росте на одному правильно обраному місці. Клематисам добре в ледь затіненому місці без протягів. Ділянка має бути на підвищенні, без зайвої вологи та далеко від паркану з металу, котрий в спеку може сильно нагріватися. Рослина віддає перевагу pH-нейтральному ґрунту, і не любить, коли підземні води розташовані ближче 1,2 м від поверхні. 

Ідеальною підтримкою для ліани стануть конструкції з дерева. Це може бути спеціально побудована шпалера, пергола або арка. Добре підійде альтанка з дерева або навіть простий дерев'яний паркан. 

Для посадки клематису викопують яму розміром 50 х 50 х 50 см. Втім, її глибина може бути збільшена на 10-20 см, якщо у рослини довге коріння. Але занадто довгі або пошкоджені корінці підрізають. Рослини не будуть заважати одна одній, якщо посадити їх на відстані 1 метр і більше. 

Ґрунтосуміш повинна містити дернову землю, торф, пісок і перегній в рівних частках. Корисною буде деревна зола (300 грамів) та комплексне добриво (150 грамів). 

Активне зростання і кущіння рослині забезпечить правильна посадка: під землею має опинитися не тільки коренева шийка, але й перша пара розвинених бруньок. Для кращого вкорінення саджанець рекомендується прив'язати до заздалегідь встановленого поруч кілочка. Завершує процес посадки рясний полив і мульчування ґрунту. 

Саме мульчування дозволить клематису в перший рік після посадки не загинути в разі посухи від перегрівання коренів. Мульчею може виступати торф, перепрілий гній або тирса.

Пересадка клематису на інше місце 

Пересаджувати ліану на нове місце бажано тільки в наступних випадках: 

 • вибір місця посадки виявився невдалим; 
 • кущ постарів і потребує оновлення; 
 • рослина захворіла. 

В останньому випадку нове місце посадки потрібно попередньо пролити біологічним фунгіцидом Тріхофлором (5 грамів на відро води). Після переміщення рослини ґрунт навколо неї мульчують деревною золою. 


Пересадка клематису восени проводиться в останні дні серпня або на самому початку вересня. Ліану обрізають, а кущ обкопують і обережно витягують разом із землею. Землю струшують, міцне коріння поділяють на частини так, щоб в кожній було від 4 до 6 стебел. Щоб коріння не підсохло, діленки краще відразу посадити та рясно полити. 

Осінній догляд за клематисами 

Попри всю невибагливість клематису, він також потребує своєчасного підживлення, захисту від хвороб і комах, поливів, розпушування ґрунту і видалення бур'янів. 

 1. Полив. Осіннє зволоження потрібне тільки при відсутності дощів. У разі посухи зрошення проводять 1 раз на півтори або навіть два тижні. Зайва волога може призвести до гниття коренів і загибелі рослини. Перед поливом перевірте стан землі. 
 2. Підживлення. Підживлення клематисів восени виключає використання азотовмісних комплексів. До 15 вересня потрібно підживити культуру калієм і фосфором (на відро води по половині столової ложки сірчанокислого калію і суперфосфату), якщо в серпні ці добрива ще не були внесені. До жовтня ґрунт біля коріння присипають деревним попелом. 
 3. Обробка. Здорова рослина не потребує додаткового захисту. Якщо ж у ліани виявлялися ознаки нездоров'я, то після листопаду можна обробити пагони рослини та землю навколо стовбура тривідсотковою бордоською рідиною для запобігання грибкових захворювань. 

Обрізка клематисів восени 

Клематиси обрізають в залежності від того, до якої групи обрізки вони відносяться: 

 1. Перша. Цвітіння відбувається раз на рік на пагонах минулого року. Верхівку вкорочують на 20 см, довжина стебел, що залишилися не повинна перевищувати 2 метрів. Щороку вирізають сухі та пошкоджені стебла, а раз на 3 роки культуру проріджують. 
 2. Друга. Дворазове цвітіння на сезон, відбувається як на торішніх, так і на молодих пагонах. Восени ліану вкорочують вдвічі, вирізають все хворе і засохле, а раз на 4-5 років кущ обрізають майже до коренів, щоб він не оголювався. 
 3. Третя. Квіти з'являються тільки на молодих пагонах нового сезону. Восени обрізають всю ліану, залишають стебла з 2-3 парами бруньок приблизно 20 см від рівня ґрунту.

У перший рік після посадки всі клематиси, незалежно від групи, обрізають так, щоб довжина стебел, що залишилися, не перевищувала 30 см. 

Підготовка клематисів до зими 

Для клематису зимівля в умовах високої вологості страшна загрозою зледеніння і вимерзання. Від цих факторів рослина має бути захищена укриттям. Її укривають не раніше жовтня при температурі до -3°C. 

Після завершення поливу, підживлення, обробки й обрізки кожен кущ підгортають перегноєм, торфом або перепрілим компостом. Для дрібних гризунів розкладають отруєні приманки. 


Укриття клематисів на зиму має бути багатошаровим. Багаторічники з 1 і 2 груп обрізки звільняють від старого листя, а пагони обережно згортають в кільце і пришпилюють скобами до землі. Робота ця нескладна, але виконувати її потрібно в кілька етапів, проявляючи терпіння, інакше ліана може тріснути. 

Пагони присипають сухим листям або ялиновим гіллям. Зверху встановлюють дошки, дерев'яні ящики або піддони. Поверх дерев'яного захисту укладають водонепроникну оболонку, роль якої може зіграти руберойд або поліетиленова плівка. Захист обкладають цеглою і присипають шаром землі до 25 см заввишки. 

Навесні укриття поступово знімають. Якщо все зробити правильно, рослина не згниє і не замерзне, а значить, буде радувати свого власника і в новому сезоні.

Опубліковано: 20 вер 2021
Переглядів: 1694
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • В’юнкі рослини
  • Декоративні дерева
  • Декоративні рослини
  • Декоративні чагарники
  • Насіння Балконна грядка
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Топ продажів
  • Троянди 2022
  • Троянди плетисті
  Акція
  Комплект Квітуча огорожа з 5 саджанців зображення 1
  0 відгуків
  Комплект Квітуча огорожа з 5 саджанців
  К-сть в упаковці: 5 садж
  1 399 грн 1 535 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Мульти Блю зображення 2
  0 відгуків
  Клематіс Мульти Блю
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Піілу зображення 3
  0 відгуків
  Клематіс Піілу
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Білокор зображення 4
  0 відгуків
  Клематіс Білокор
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон зображення 5
  2 відгуки
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Місс Бейтман зображення 6
  1 відгук
  Клематіс Місс Бейтман
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Мадам Джулія Корревон зображення 7
  0 відгуків
  Клематіс Мадам Джулія Корревон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс гірський Елізабет зображення 8
  2 відгуки
  Клематіс гірський Елізабет
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Руж Кардинал зображення 9
  1 відгук
  Клематіс Руж Кардинал
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс гірський Рубенс зображення 10
  1 відгук
  Клематіс гірський Рубенс
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Ян Павло II зображення 11
  0 відгуків
  Клематіс Ян Павло II
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Акція
  Комплект плетистих ліан з 4 саджанців зображення 12
  0 відгуків
  Комплект плетистих ліан з 4 саджанців
  К-сть в упаковці: 4 садж
  929 грн 1 017 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.