Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Підзимовий посів овочів: що і як робити

Осінь – це зовсім не кінець дачних робіт, а початок чергової посівної. Саме під зиму сіють холодостійкі культури, щоб отримати врожай вже рано навесны. Підготуватися до робіт необхідно заздалегідь, поки не настали морози.

Що сіяти пізно восени?

Під зиму рекомендується сіяти переважно зелень (наприклад, петрушку й кріп), а також коренеплоди (буряк, редис та моркву). Можливий посів капусти – цвітної, пекінської та червоноголової. А ось теплолюбні рослини під зиму не сіють зовсім, хоча і у холодостійких є свої нюанси.

Пряні трави

prianosti

Окремим культурам холодна природна стратифікація йде на користь – поліпшується схожість, проростання стає раннім та дружнім, а самі сіянці виходять більш міцними. Яскравий приклад – катран та черемша, які дають відмінний врожай при підзимовому посіві, а навесні можуть не зійти зовсім навіть після тривалої стратифікації у холодильнику.

Також часто можна чути скарги городників на кріп, мовляв, не сходить навіть після замочування й вирощування на оптимальному місці. Проте випадково впале влітку й восени насіння сходить без всяких проблем, тільки, на жаль, не завжди там, де потрібно. Петрушка теж відрізняється недостатньо хорошою схожістю – першої зелені при весняній посадці доводиться чекати досить довго, проте при осінньому посіві листя розпускається рано.

rukkola

Під зиму добре сіяти:

 • пастернак;
 • коріандр;
 • листову селеру;
 • крес-салат;
 • рукколу;
 • цибулю на перо;
 • салатну гірчицю;
 • огіркову траву (бораго);
 • різні види салатів.

При виборі гірчиці, петрушки й салатів звертайте свою увагу на стійкість до цвітушності – саме від цього залежить, рослини навесні порадують довгоочікуваною соковитою зеленню чи квітковими стрілками.

Коренеплоди

Посіяний пізньої осені редис порадує вас раннім і багатим врожаєм навесні. Він буде соковитим, великим і хрустким. Це й не дивно, адже розвиток буде проходити в оптимальних умовах – в прохолоді, при короткому світловому дні й достатній кількості вологи. Також добре при підзимовому посіві будуть себе почувати морква й буряк. Проте тут також важливо звернути увагу на стійкі до цвітіння сорти й гібриди, оскільки значні перепади температур додатково стимулюють розвиток квітконосів.

Найкращими сортами для підзимового посіву можна вважати:

Культура і назва сорту

Основні характеристики

Редис 18 днів

Скоростиглий сорт, плоди витягнуті з білими кінчиками довжиною до 6 см. Врожайність 2,3 кг/м²

Редис Білосніжка

Плоди класичної форми але незвичайного кремово-білого кольору масою до 20 г. М'якоть напівпрозора, ніжна і хрустка.

Морква Шантане Роял

Високоврожайний сорт, плоди конічні з тупим кінчиком, з солодкою і твердою м'якоттю, яка не розтріскується і не деформується в процесі вирощування.

Морква Королева осені

Плоди вирівняні, з гострими кінчиками масою до 250 г, прекрасно зберігаються. М'якоть насиченого кольору, дуже соковита.

Морква Вітамінна 6

Столовий сорт з плодами циліндричної форми з тупими кінчиками, в них підвищений вміст каротину, саме тому Вітамінну 6 рекомендують для дитячого харчування.

Морква Дитяча солодка

Урожайний сорт з високим вмістом каротину. М'якоть насиченого помаранчевого кольору, хрустка і дуже солодка. Маса плодів досягає 200 г.

Буряк Циліндра

Урожайний сорт з незвичними витягнутими плодами довжиною до 17 см. Забарвлення класичне, бордове, м'якоть ніжна, з приємним ароматом.

Буряк Єгипетський плоский

Столовий сорт порадує невеликими сплюсненими плодами масою близько 400 г. М'якоть яскрава, з помітним фіолетовим відтінком. Буряк підходить для вживання в свіжому вигляді і термічної обробки.

Буряк Пабло F1

Високоврожайний столовий сорт. Плоди досягають 500 г, їх середній діаметр 10-15 см. М'якоть ніжна, однорідна, бордово-фіолетового відтінку, з високим вмістом бетаїну й цукру.

Оптимальні терміни підзимового посіву

Конкретного числа для посіву городніх культур, зрозуміло, не існує, але загальне правило таке: краще запізнитися, ніж поквапитися. Оскільки якщо провести роботи раніше, то насіння зійде і неминуче загине від морозів, після чого врожаю не дочекатися. Посадковий матеріал «сіють по черепку» – коли настануть стійкі холоди і ґрунт підмерзне.

Якщо за прогнозом температура нестабільна, і морозець постійно змінюється відлигою, то і посів варто відкласти. Не потрібно боятися навіть випадання снігу – він абсолютно не завадить насінню, а для проведення робіт його можна просто акуратно змести.

Підготовка грядки й посів

 

Борозенки й лунки в мерзлій землі зробити навряд чи вийде, тому їх варто підготувати заздалегідь. Краще формувати грядки на відкритому сонячному місці, де навесні з'являються проталини раніше за все. Передпосівний обробіток та удобрення землі залежать від вимог конкретної культури. Проте важливо пам'ятати, що більшість городніх рослин люблять розвиватися на пухких, водопроникних легких суглинках або супісках. Вони не дуже ущільнюються взимку і легко прогріваються першими весняними променями.

 

 

Грядки перекопують, видаляють бур'яни і коріння багаторічних рослин, роблять борозни глибиною 4-5 см. Відстань між ними має відповідати вимогам кожної рослини. Над ділянкою, яка призначена під посадку редиски й зелені, можна відразу ж встановити парникові дуги. А рано навесні їх просто накрити плівкою або іншим укривним матеріалом і врожай з'явиться на 1,5-2 тижні раніше.

 

 

Щоб дощі не розмили борозни, їх бажано вкрити. У приміщенні, яке не промерзає, варто окремо заготовити суху землю (покупну або садову) і матеріали для мульчування – солому, лапник, опале листя. Мульчі має бути стільки, щоб можна було насипати шар товщиною 15-20 см. Плівкові або неткані матеріали краще не використовувати, оскільки під час відлиги насіння може прокинутися і почати розвиватися.

Для посіву підходить виключно сухе насіння. Розміщують його частіше, ніж навесні – ризик вимерзання все ж таки є, а прорідити його згодом не так вже й важко. Посадковий матеріал засипають сухою землею і ретельно мульчують. Навесні укриття знімають до появи сходів – тоді земля швидше відтане і більш рівномірно прогріється.

Щоб насіння благополучно перезимувало – йому треба забезпечити хороший сніговий покрив, тому варто подбати про снігозатримання. З цим завданням чудово справляється лапник. Але якщо сильних вітрів у вашій області не буває, то можна обійтися невеликими ширмами, наприклад, з фанери або шиферу. Вони послугують бар'єром для сніжинок, які розлітаються, і утримають їх на потрібному місці.

 

Переваги підзимового посіву та можливі ризики

Посів зелені й коренеплодів глибокої осені має ряд переваг:

 • врожай дозріває раніше;
 • покращується схожість культур, які вимагають стратифікації;
 • значно економиться час навесні – в цю пору його і так не вистачає;
 • загартування сходів і загальне підвищення холодостійкості;
 • природний захист від шкідників.

Більшість пунктів окремої розшифровки не потребують, а от про останій можна сказати пару слів. Тут йдеться в першу чергу про культури з сімейства Хрестоцвітні – редис, крес-салат, які навесні часто уражаються морквяною мухою або хрестоцвітною блошкою. При підзимовому посіві сходи з'являються набагато раніше настання активності цих шкідників.

 

 

Ризики при підзимовому посіві, як і при будь-якому іншому, існують. А звести їх до мінімуму можна, якщо скрупульозно дотримуватися технології посіву і проводити профілактичні заходи.

Основні ризики під час підзимового посіву і способи їх запобігання

Проблема, фактор ризику

Заходи профілактики

Вимерзання посадкового матеріалу

посів холодостійких сортів і видів рослин; дотримання технології посіву: достатня глибина, укриття грядок з посівами, снігозатримання

Занадто ранні сходи

дотримання строків проведення робіт; ретельне мульчування ґрунту, яке захищає також від температурних коливань і занадто раннього відтавання землі

Вимокання посадкового матеріалу

оптимальний вибір місця під грядки – не можна розбивати їх в низині; хороший дренаж, що виключає застій води; пухкий вологопроникний ґрунт

Знищення насіння гризунами або птахами

захист посівів, наприклад, укриття лапником, боротьба з гризунами на ділянці

Як видно з таблиці, більшість ризиків можна без проблем нівелювати, а це означає, що пора піклуватися про ранні вітаміни до весняного столу вже зараз!

Автор статті: Наталія Расин
Опубліковано: 02 жов 2020
Переглядів: 4105
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Насіння Балконна грядка
  • Насіння квітів
  • Насіння Кулінарна лінійка
  • Насіння новинки 2022
  • Насіння овочів
  • Насіння однорічних квітів
  • Насіння пряних культур
  • Розпродаж насіння
  • Топ продажів
  Акція
  Новинки
  Салат Чотири сезони Vinel seeds зображення 1
  0 відгуків
  Салат Чотири сезони Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  8 грн 9 грн
  Купити
  Новинки
  Селера листова Зефір Імперія насіння зображення 2
  0 відгуків
  Селера листова Зефір Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  16 грн
  Купити
  Новинки
  Салат фризе Валоне Імперія насіння зображення 3
  0 відгуків
  Салат фризе Валоне Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  11 грн
  Купити
  Новинки
  Селера коренева Максим Імперія насіння зображення 4
  0 відгуків
  Селера коренева Максим Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  16 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Селера Емна Vinel seeds зображення 5
  0 відгуків
  Селера Емна Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.3 г
  7 грн 8 грн
  Купити
  Новинки
  Салат Ромен Галандер Імперія насіння зображення 6
  0 відгуків
  Салат Ромен Галандер Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  15 грн
  Купити
  Новинки
  Салат напівкачаний Кримсон Імперія насіння зображення 7
  0 відгуків
  Салат напівкачаний Кримсон Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  15 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Салат Ромен Біонда Монтаре Vinel seeds зображення 8
  0 відгуків
  Салат Ромен Біонда Монтаре Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  7 грн 8 грн
  Купити
  Новинки
  Салат Ромен Рафаель Імперія насіння зображення 9
  0 відгуків
  Салат Ромен Рафаель Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 5 г
  58 грн
  Купити
  Новинки
  Салат напівкачаний Локарно Імперія насіння зображення 10
  0 відгуків
  Салат напівкачаний Локарно Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 5 г
  58 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Салат Лолло Біонда Vinel seeds зображення 11
  0 відгуків
  Салат Лолло Біонда Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 1 г
  8 грн 10 грн
  Купити
  Новинки
  Салат качаний Роземарі Імперія насіння зображення 12
  0 відгуків
  Салат качаний Роземарі Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 0.5 г
  15 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.