Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Плетисті троянди: посадка та догляд за королевами вертикального саду

Плетисті троянди – це чарівна пісня саду, ніякі рослини-ліани не зрівняються красою з королевою квітів, яка хоробро підіймається на високі арки й перголи. Ну хіба що з нею може змагатися гліцинія, завдяки своїм довгим кришталевим сережкам-суцвіттям.

Все частіше плетисті красуні використовують для оформлення садових композицій, при цьому опори для троянд і самі представляють витвори мистецтва. Особливо ефектно каскади квітів виглядають на аркових будівлях, біля альтанок або кованих ліхтарів. Купуючи саджанці в’юнких різновидів, деякі садівники навіть не замислюються про їх особливості, зимостійкість та правила вирощування троянд. Критерій пошуку бажаного сорту зводиться тільки до кольору квітів. Розмова в сьогоднішній статті піде тільки про плетисті троянди, особливості їх агротехніки та зимівлі, використанні у саду – дочитайте до кінця, будь ласка.

Плетисті троянди клаймбер та рамблер: в чому різниця

Серед плетистих троянд існують різновиди з пагонами, довжина котрих може варіюватися від 3 до 4 м, а деякі сорти навіть переростають цю межу. Таким рослинам потрібні опори, без яких вони будуть виглядати неохайно. Інші види формують кущі з міцними жорсткими стеблами, їх абсолютно неможливо закріпити на опорі, і навіть при відростанні на значну висоту ці троянди зберігають форму і не потребують підв'язки.


Серед плетистих троянд заведено розрізняти:

  1. Троянди рамблер плетисті (Rambler) – сорти з дрібними бутонами, зібраними в китиці по 5-7 штук, які утворюються на пагонах минулого року. Цвітіння одноразове, дуже рясне. Прирости поточного року бутонів не дають, квітів на таких пагонах не утворюється. Рамблери – ідеальні троянди для оформлення альтанок, арок, малих форм. Їх пагони відрізняються гнучкістю, пластичністю, вони легко обплітають будь-яку форму. Іноді плетисті троянди цієї групи використовують як ґрунтопокривні рослини.
  2. Клаймбер (Climber) або клаймінг – включає сорти плетистих троянд з великими бутонами, які квітнуть двічі в одному сезоні. Пагони міцні, досить жорсткі, погано пригинаються. При виведенні сортів групи Climber селекціонери використовували для схрещування троянди флорібунда, грандіфлора та чайно-гібридні, які мають великі квіти й дуже міцні жорсткі пагони. Повторне цвітіння – їх головний козир, а іще ці рослини не вимагають підв'язки. Плетисті троянди клаймбер – оригінальні рослини для оформлення композицій в ландшафті саду. Суцвіття на них формуються на дворічних пагонах другого порядку і старіших гілках. На приростах поточного року бутони утворюються наприкінці сезону, зазвичай в серпні або вересні.

Плетисті троянди: посадка, вимоги до ґрунту й освітлення

Вирощування плетистих троянд має свої особливості й тонкощі, про це варто поговорити докладніше.

При виборі місця для розташування саджанців важливо вибирати ділянки, захищені від постійного продування вітром, адже ані рослини групи клаймбер, ані рамблери не переносять протягів.

Другою важливою для розвитку саджанців особливістю можна назвати освітлення. Серед усіх видів плетистих троянд зустрічаються сорти, які можуть миритися з посадкою у напівтіні або ростуть тільки на відкритому сонці. При покупці саджанців бажано уточнювати їх вимоги до освітлення. Здебільшого плетисті троянди вирощують на відкритих ділянках з великою кількістю сонячного світла. Індивідуальні особливості деяких сортів – квіти вигоряють на сонці.


Велике значення для гармонійного розвитку кущів плетистих троянд має ґрунт. Категорично не рекомендується висаджувати рослини на ділянках з високим рівнем підземних вод. Коренева система багаторічників не повинна стикатися з водою або надмірно мокрою землею.

Найкращим для посадки плетистих троянд вважається родючий слабокислий суглинок. Якщо земля на ділянці надмірно щільна, перед посадкою саджанців її необхідно перекопати та додати на ділянку крупнозерновий пісок.

У недостатньо родючий ґрунт варто додати перегній, листову та дернову землю. Якщо показник кислотності на ділянці нейтральний або лужний, перед посадкою троянд проводять спеціальні заходи щодо підкислення ґрунту – при перекопуванні додають рудий верховий торф, перепрілу хвойну тирсу або голки. Якщо цього недостатньо і кислотність не змінилася – проливають землю щавлевою, бурштиновою або оцтовою кислотою. У будь-якому випадку усі ці заходи рекомендується проводити при постійних вимірах показнику pH.

Під перекопування в ґрунт вносять не тільки розпушувачі, але й ряд добрив:

  1. Кісткова мука – до 500 г.
  2. Деревна зола – 1 кг.
  3. Подвійний суперфосфат – по 100 г на 1 м².

Для зниження занадто високої кислотності у землю вносять доломітове борошно – на 1 м² 1000 г.

Правила посадки й догляду за плетистими трояндами

Терміни посадки плетистих троянд тривалі. Навесні їх вже можна саджати коли ґрунт відтане настільки, щоб його було зручно копати. Восени роботи потрібно завершити за 3-4 тижні до настання заморозків, щоб троянди встигли вкоренитися.


Не забороняються й літні посадки – троянди добре приживаються навіть у сильну спеку. Просто їх потрібно притінити та забезпечити регулярний полив без пересихання пристовбурного кола.

Навесні перед посадкою в землю пагони троянд вкорочують до трьох бруньок, восени довжину гілочок не змінюють, а обрізку проводять після зимівлі, видаляючи всі вимерзлі частини.

Важливо! При вирощуванні плетистих троянд біля стін житлових будинків або господарських будівель відступайте від стіни не менше ніж на 0,6 м.

За умови розташування троянд в одну лінію, посадкові ями готують на відстані не менш ніж 1,5 м одна від одної.

Розміри посадкових ям під плетисті троянди:

  1. Довжина – 0,6 м.
  2. Ширина – 0,6 м.
  3. Глибина – 0,7 м.

На дно посадкового поглиблення укладають шар дренажу. Яму заповнюють підготовленим родючим ґрунтом, формуючи горбок на 2/3 об'єму. Саджанці встановлюють на верхівку пагорба, розправляють коріння по схилах, засипають його землею. Після цього рослини поливають, на пристовбурній ділянці укладають мульчу.

Догляд за трояндами зводиться до акуратного розпушування землі, видалення бур'янів та внесення поживних добрив. Навесні корисно додавати азотні сполуки – це стимулює відростання зеленої маси. З середини літа під троянди вносять калій та фосфор, а по листю удобрюють мікроелементами.

Підставки для плетистої троянди й формування куща

Троянди рамблер, що формують гнучкі пагони, закріплюють на шпалерах горизонтально. Рослина при такій підв'язці формує масу квіткових бруньок. Цей різновид можна висаджувати уздовж арок, так він утворить яскравий квітучий коридор. Можна обвивати пагони навколо обелісків, шпалер, альтанок та інших малих садових форм.

Підставка для троянд групи клаймінг – це огорожа або шпалера, до яких підв'язують жорсткі пагони, розташовуючи їх віялоподібно.


Опубліковано: 21 чер 2021
Переглядів: 1612
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
    Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.