Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Осінній догляд за смородиною: обрізка перед зимою

Восени садівники, які обрізають різні види смородини, переслідують декілька цілей: видаляють пошкоджені, хворі й зайві гілки, оздоровлюють чагарник і підвищують його врожайність. Обрізка смородини восени — не така вже й складна, але необхідна робота. Якщо виконувати її систематично і не запускати рослину, ця процедура не потребує багато часу. 

Коли краще обрізати смородину 

Як тільки гілки рослини звільнилися від листя, і проявилася структура чагарнику, можна негайно приступати до роботи. Коли саме настане цей час — залежить від кліматичних і погодних умов області. 


Десь листопад завершується вже у вересні, в інших місцях осінь може радувати теплими й сухими днями не тільки в жовтні, але й у листопаді. Тому орієнтуватися потрібно по погоді, з огляду на особливості географічного місця ділянки. 

Обрізка чорної смородини восени 

Для початківців перша обрізка смородини восени може стати своєрідним випробуванням: і робити потрібно, і не знаєш, як підступитися. Така ситуація не нова. Навіть найдосвідченіші садівники колись були новачками, а сьогодні спритно орудують садовими інструментами. Щоб усі охочі могли розлучитися з сумнівами та приступити до роботи, пропонуємо покроковий план обрізки смородини восени для початківців. 

 1. Підготуйте інструменти, які будете використовувати у своїй роботі. Вам знадобляться добре наточений кущоріз і секатор. Секатор потрібен для видалення тонких гілок, а кущоріз для тих, чий діаметр перевищує 1,5 см. Пристовбурне коло рослини варто звільнити від рослинних залишків. 
 2. Першими видаляють старі гілки, які вже не будуть родити. Їх легко розпізнати по бурому забарвленню і лишайникам, котрі прижились на поверхні. Одночасно вирізають хворі, сухі, зламані або пошкоджені комахами пагони. 
 3. Якщо гілки чагарнику лежать прямо на землі, їх можна або вирізати, або присипати біля основи ґрунтом, та дати можливість вкоренитися. У новому сезоні вкорінені гілки відокремлюють від материнського куща, і вони перетворюються в самостійну рослину. 
 4. Щоб прорідити середню частину куща, видаляють всі сучки, що ростуть усередину, гілки-дублери та всі пагони, що заважають іншим, змагаються один з одним або травмують інші, а також коротку порость біля коріння. Мета — кущ має добре висвітлюватися сонцем і легко продуватися вітром. 
 5. В останню чергу варто вкоротити всі річні прирости приблизно на 5-7 см. 

Обрізка смородини — мала частина догляду за нею восени. Після неї смородину поливають. Саму рослину і ґрунт у пристовбурних колах обробляють від шкідників і хвороб, а потім підживлюють. Обидва ці процеси поєднують з розпушуванням землі. Залишається тільки замульчувати коло сухим листям, ялиновим гіллям або тирсою.

Схема обрізки різновікової смородини восени 

Зараз, коли ми усвідомили загальну структуру майбутньої роботи, саме час уточнити деякі нюанси. Обрізка різновікових кущів має свої особливості. Адже смородина — справжній садовий довгожитель. Звичайно, не можна зрівняти в потребах садового патріарха, що багато років росте на ділянці, і саджанець першого року життя. 


Схема обрізка молодої смородини восени виглядає так: 

 1. Перший рік життя. У саджанця, як правило, до осені є 2-4 гілки, які бажано обрізати та залишити на кожній по 1-2 парі добре розвинених бруньок. 
 2. Другий рік життя. Кущик, що розрісся до наступної осені, буває шкода обрізати, але потрібно залишити тільки 3-4 найбільш життєздатних пагона, що відросли від кореня. Обов'язково зрізають і верхівки гілочок до їх здерев'янілої частини. 
 3. Третій і наступні роки життя. Кожної восени в процесі обрізки потрібно залишати по 2-4 нові гілки, що з'явилися в поточному сезоні. Бажано, щоб вони росли від кореня культури. Видаляють пагони другого порядку, гілки, що ростуть усередину, старі й хворі відростки та молоду порость, яка не здатна пережити зиму. 

Старий кущ чорної смородини, що росте понад сім років, потребує омолодження, яке також краще виконувати восени. Зазвичай до дванадцяти років цю рослину потрібно замінити новою. Червона різновидність смородини відрізняється більшою живучістю. Омолоджують її через 15 років після посадки, а змінюють на молодий саджанець у віці 18 років. 


Омолоджувальна обрізка може бути виконана одним з двох способів: 

 1. Поетапна. Процес розтягують на 3 роки. Потрібно видаляти щоосені приблизно 1/3 частину гілок і пагонів, які підлягають обрізуванню. Зрізають їх біля землі, припудрюють місця відсікання деревною золою. 
 2. Радикальна. Пізньої осені видаляють всю надземну частину рослини, припудрюють золою місця, де були спили. Коріння смородини мульчують, щоб не дати йому замерзнути. Навесні пристовбурні кола з пеньками обробляють Фітоспоріном, що приготовлений за інструкцією. Рослину підживлюють і чекають появи ознак того, що вона здатна відродитися. 

Вдаватися до другого способу омолодження навряд чи доведеться, якщо не запускати чагарник і займатися його плановою обрізкою щороку. 

Обрізка білої та червоної смородини восени 

Червона і біла різновидність смородини росте повільніше за чорну, тому формувати такі кущі трохи легше. Є і ще одна особливість: плодоношення у них відбувається на укорочених річних приростах і на букетних гілках. 

Щоб правильно обробити ці рослини, необхідно дочекатися закінчення листопада, а потім добре розглянути кущ. Дуже важливо, щоб листя опало самостійно. І не забувайте прибрати його від основи рослини та згодом утилізувати. Тонку і кволу на вигляд поросль, що утворилася біля коріння, необхідно вирізати. Видалити потрібно зламані, засохлі, хворі та пошкоджені комахами гілки. 

А ось здорові й міцні молоді пагони необхідно зберегти. У наступному сезоні саме вони почнуть родити нарівні з більш дорослими гілками, які здатні давати урожай близько 8 років поспіль. Кількість молодих пагонів, що зберігаються, має відповідати кількості гілок, які в наступному році намічені до видалення. Так буде забезпечена змінюваність родючих пагонів і їх регулярне оновлення. 

Іноді верхня частина молодого пагона ще не встигає визріти. Восени такі верхівки обрізають: вони можуть замерзнути взимку і погубити всю рослину. Їх видалення не вплине на загальну врожайність гілки та смородини в цілому.

Опубліковано: 08 жов 2021
Переглядів: 1714
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Декоративні рослини
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Ягідні чагарники
  Смородина чорна Чорна Перлина зображення 1
  0 відгуків
  Смородина чорна Чорна Перлина
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект смородин Тріо з 3 саджанців зображення 2
  9 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект смородин Тріо з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  149 грн 167 грн
  Купити
  Смородина чорна Екзотика зображення 3
  0 відгуків
  Смородина чорна Екзотика
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект смородини Дует з 2 саджанців зображення 4
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект смородини Дует з 2 саджанців
  К-сть в упаковці: 2 садж
  89 грн 98 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект смородини Солодка парочка з 2 саджанців зображення 5
  Купити
  Новинки
  Смородина Чорний Бумер зображення 6
  0 відгуків
  Смородина Чорний Бумер
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Новинки
  Смородина чорна Черешнева зображення 7
  0 відгуків
  Смородина чорна Черешнева
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Смородина чорна Титанія зображення 8
  3 відгуки
  Смородина чорна Титанія
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Смородина чорна Добриня зображення 9
  1 відгук
  Смородина чорна Добриня
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Смородина чорна Рубен зображення 10
  0 відгуків
  Смородина чорна Рубен
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Новинки
  Смородина чорна Геракл зображення 11
  0 відгуків
  Смородина чорна Геракл
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Новинки
  Смородина чорна Гуллівер зображення 12
  0 відгуків
  Смородина чорна Гуллівер
  К-сть в упаковці: 1 садж
  49 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.