Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Обрізка гортензії восени: докладна інструкція для новачків

Обрізку гортензії, як правило, виконують навесні. Втім, у цього методу є один, але істотний, мінус. Якщо приступити до цієї процедури, коли рослина вже прокинулася і почався сокорух, місця зрізів іноді буквально стікають соком. Така ситуація може істотно послабити й навіть погубити чагарник. 

Осіння обрізка гортензії в цьому відношенні вважається більш делікатною, а й у неї є власні правила. Щоб на наступний сезон квітка віддячила вам активним розвитком і пишним цвітінням, необхідно знати, до якого типу гортензій вона відноситься. Саме від цього залежить специфіка процедури та, зрештою, її результат. 

Обрізка деревовидної гортензії на зиму 

Деревовидна гортензія – дуже красива рослина. Цей чагарник можна обрізати, надавати йому форму кулі, або дозволити кроні формуватися відносно вільно. Особливістю деревовидного типу є наявність численних паростків, які можуть утворюватися на скелетних гілках рослини або відростати від коренів (нульові). Культура потребує різних видів обрізки, які, зазвичай, виконують восени.


Розглянемо, які саме роботи потрібно проводити в залежності від типу обрізки: 

 1. Санітарна: варто видаляти всі пошкоджені або засохлі гілки й пагони, відцвілі суцвіття і листя, за винятком верхніх. 
 2. Омолоджуюча: всі гілки, старші за 4 роки вирізують під корінь. Особливо це стосується тих, на яких багато нежиттєздатних тонких пагонів. 
 3. Проріджувальна: вирізують всі гілочки, що орієнтовані всередину куща і призводять до його зайвого загущення, а також слабкі нульові відростки. 

Пізніше інших видів виконують обрізку на цвітіння. Квіти гортензії деревоподібного типу утворюються на пагонах, що виростають в поточному році. Тому восени основні гілки можна сміливо обрізати до 4-х або навіть 2-х пар розвинених бруньок. Така процедура в майбутньому сезоні призведе до формування з цих бруньок сильних гілок з новими суцвіттями. 

Активна осіння обрізка деревовидної гортензії не гарантує, що навесні, після ретельного огляду, не доведеться видаляти пошкоджені в зимовий період гілки. Щоб гортензія зацвіла напевно, краще посадити відразу кілька сортів. 

Як обрізати метельчату гортензію восени 

Цвітіння метельчатої гортензії відбувається на молодих пагонах поточного сезону, що дозволяє обрізати цю рослину саме восени. Процедура буде менш трудомісткою у порівнянні з обрізанням деревовидного типу – метельчатий має менше нульових пагонів, він не настільки густий. 

Що ж буде, якщо проігнорувати обрізку цього типу гортензій? Скелетні гілки рослини формують бруньки, з яких в наступному сезоні з'явиться нові пагони, здатні до цвітіння. Якщо не стригти культуру кілька років, кущ буде схожий на клубок заплутаних ниток. Пагонів буде багато, але вони стануть тоншими й заберуть у рослини всі її сили. Суцвіття подрібнішають, а потім і зовсім зникнуть. 


Тому основна мета обрізки квітки метельчатого типу полягає в запобіганні її загущення. Бажано видаляти слабкі та тонкі нульові відростки або ті, що спрямовані всередину куща. Для формування красивої крони потрібно обрізати скелетні гілки та залишати до 3-х пар розвинених бруньок. 

Щоб урізноманітнити свій сад, в нашому магазині можна купити метельчаті гортензії Ванілла Фрейз, Пінк Даймонд, Пінк Леді, Лаймлайт, Канделайт та інші сорти. 

Чи потрібно обрізати крупнолисту гортензію на зиму 

Відповісти на це питання однозначно може лише той, кому відомий і вид гортензії, і її сорт, а також вік і кліматичні умови місцевості, в якій вона росте. 

Вважається, що цвітіння крупнолистих видів відбувається на пагонах минулого року, але це не зовсім точна інформація. Квіти утворюються на молодих пагонах поточного року. А ось самі пагони з'являються з бруньок, розташованих на скелетних гілках, що залишилися з минулого року. 

Більше шансів зацвісти мають ті молоді пагони, які розташовуються ближче до верхньої частини гілки. Тому, проводячи обрізку, слід діяти дуже обережно, намагаючись не зрізати зайвого, залишаючи рослині можливість цвісти. Верхні пари бруньок зачіпати не можна. 

Крупнолисту гортензію восени обрізають так, щоб пагони, які з'явилися навесні й ще не встигли показати своє цвітіння, були збережені. Видаляти треба відцвілі відростки та обов'язково ті гілки, яким вже по 4-5 років – в такому солідному віці вони не потрібні жодному чагарнику. Прибрати варто також хворі й сухі пагони, занадто тонку порость і нежиттєздатні нульові відростки. 


Найбільш популярними в нашому магазині є такі сорти крупнолистої гортензії як Букет Роуз, Ред Місс Хепберн, Вогняна краса, Блакитна лагуна, Рожеве диво, Нескінченне літо. 

Гортензія: способи розмноження восени 

Восени гортензію можна не тільки обрізати, але й розмножити. Садівникам відомі такі способи осіннього розмноження гортензій: 

 • насінням; 
 • відводками; 
 • живцюванням; 
 • розподілом; 
 • прикореневими паростками.

Розмножити гортензію насінням навряд чи вдасться, оскільки для отримання результату знадобиться дуже багато часу, та й збереження сортових ознак у рослин, котрі отримані з насіння, не гарантується. Інші способи можна вважати робочими. 

Мабуть, найчастіше гортензії восени розмножують живцями. І це безпосередньо пов'язує тему посадки й обрізки. Адже обрізку виконують у другій половині вересня або на початку жовтня, коли вегетація чагарнику фактично завершена і рослина переходить в стан спокою. Саме цей період в житті гортензії ідеально підходить для нарізки живців. 

Багато вирізаних у рослини гілок просто шкода утилізувати. Вони знаходяться у відмінному стані та можуть стати хорошим матеріалом для вирощування нових гортензій. Правда, посадка живців гортензії восени у відкритий ґрунт не проводиться: вкорінювати їх треба в умовах тепла і достатнього освітлення. Проте до весняної висадки з них вийдуть чудові молоді саджанці. 

Пересадка гортензії восени – досить ризикований, але можливий захід. Потрібно тільки правильно розрахувати день пересадки. Бажано враховувати той факт, що пересаджувати можна тільки повністю відцвілу рослину, а на укорінення куща знадобиться 3-4 тижні. Залишилося зіставити кліматичні умови області та вибрати відповідну дату.Опубліковано: 17 вер 2021
Переглядів: 1766
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • В’юнкі рослини
  • Декоративні дерева
  • Декоративні рослини
  • Декоративні чагарники
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Топ продажів
  • Троянди 2022
  • Троянди флорібунда
  Новинки
  Гортензія крупнолиста Роткелхен зображення 1
  0 відгуків
  Гортензія крупнолиста Роткелхен
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Гортензія крупнолиста Ред зображення 2
  0 відгуків
  Гортензія крупнолиста Ред
  К-сть в упаковці: 1 садж
  319 грн
  Купити
  Гортензія метельчата Канделайт зображення 3
  0 відгуків
  Гортензія метельчата Канделайт
  К-сть в упаковці: 1 садж
  599 грн
  Купити
  Акція
  Комплект гортензій в рожевих тонах з 3 саджанців зображення 4
  0 відгуків
  Комплект гортензій в рожевих тонах з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  1 299 грн 1 367 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Гортензія крупнолиста Ред Місс Хепберн зображення 5
  1 відгук
  Гортензія крупнолиста Ред Місс Хепберн
  К-сть в упаковці: 1 садж
  269 грн 299 грн
  Купити
  Гортензія крупнолиста Нікко Блю зображення 6
  2 відгуки
  Гортензія крупнолиста Нікко Блю
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Гортензія крупнолиста Букет Роуз зображення 7
  1 відгук
  Гортензія крупнолиста Букет Роуз
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Акція
  Гортензія крупнолиста Блю Боденсі зображення 8
  1 відгук
  Гортензія крупнолиста Блю Боденсі
  К-сть в упаковці: 1 садж
  289 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Гортензія деревовидна Анабель зображення 9
  1 відгук
  Гортензія деревовидна Анабель
  К-сть в упаковці: 1 садж
  269 грн 299 грн
  Купити
  Акція
  Гортензія метельчата Сандей Фрайз зображення 10
  1 відгук
  Гортензія метельчата Сандей Фрайз
  К-сть в упаковці: 1 садж
  499 грн 569 грн
  Купити
  Гортензія метельчата Пінк Леді зображення 11
  3 відгуки
  Гортензія метельчата Пінк Леді
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Гортензія метельчата Ванілла Фрейз зображення 12
  4 відгуки
  Гортензія метельчата Ванілла Фрейз
  К-сть в упаковці: 1 садж
  499 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.