Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Клематиси восени: посадка, пересадка, догляд, обрізка і підготовка до зими

Клематиси – багаторічні рослини з величезними квітами для оформлення вертикальних композицій в саду. Густий полог з клематисів і плетистих троянд – класична композиція для прикраси пергол, арок, малих форм і стін альтанок. Осінь – час, коли ліани потребують особливого догляду. Поговоримо про це більш детально. 

Пересадка клематисів: коли краще 

Іноді в саду доводиться дещо змінювати, тоді виникає потреба пересадити рослини на іншу ділянку. Виходячи з того, що клематиси можуть рости без пересадки на одному місці до 25 років, чіпати їх без потреби немає причин. 

Однак бувають випадки, коли пересадка дорослих клематисів дуже потрібна: 

 1. Спочатку вибрано невдале місце для посадки ломиносу. 
 2. Виснажена земля, коли навіть внесення добрив не приносить дієвого результату. 
 3. Кущі, що розрослися та вимагають розподілу. 
 4. Неочікуване сусідство клематису з дорослими садовими рослинами, які своїми кронами закривають сонячне світло.
 5. Планові будівельно-ремонтні роботи, що заважають зростанню кущів ломиносу. 
 6. Поширення захворювань з сусідніх багаторічних рослин, якщо лікування не дає швидкого результату. 

Коли краще пересаджувати клематиси – це питання турбує багатьох дачників. Вибираючи час пересадки багаторічників на нове місце, слід брати до уваги клімат тієї області, де вони вирощуються. Весняні роботи з пересадки ломиносу можна планувати в районах з суворими зимами, а осінню пересадку практикують дачники в південних областях України, найкращий час для цього – вересень-жовтень. 


Пересадка клематису на інше місце восени дає рослинам можливість до настання заморозків адаптуватися на новому місці, підготуватися до зимівлі, а вже на наступний сезон ці рослини порадують новим цвітінням 

Увага! Осінню пересадку ломиносу рекомендується планувати за 1,5-2 місяці до настання заморозків. 

Посадка клематису у відкритий ґрунт восени 

Для вирощування клематису дуже важливо підібрати відповідне місце, щоб рослина відчувала себе комфортно. 

 1. Освітлення: сонце або легка півтінь. 
 2. Захист від протягів: клематиси бажано розташовувати на ділянці, захищеній від вітру. 
 3. Рівень ґрунтових вод: не ближче 1-1,5 м до поверхні землі. 
 4. Ґрунт: дренований родючий суглинок з нейтральною або слабокислою реакцією. 
 5. Опора: для пагонів рослини необхідно відразу встановити решітки й шпалери. 

Для посадки клематису потрібно заздалегідь приготувати яму, її розмір має відповідати обсягу кореневої системи рослини. Для дрібних рослин оптимальний розмір посадкового місця – 50 х 50 х 50 см, для дорослого ломиноса потрібно викопати ями зі сторонами 70 х 70 см та глибиною від 70 см. При необхідності на дно ями укладають подушку з керамзиту шаром 10-15 см. 


На дно ями засипають поживний ґрунт, формуючи горбок. В середину пагорба вкопують опору, потім висаджують рослину, розподіляючи й розправляючи кожен корінець. 

Увага! Опору рекомендується встановити до посадки клематису на постійне місце, інакше при монтажі опорних кілочків або інших конструкцій зростає загроза пошкодження коренів ломиносу. 

При підготовці ґрунту для засипки ями після посадки ломиносу необхідно додати в субстрат 200 г деревної золи. 

Увага! Не варто пересаджувати рослини з довгими пагонами, для якнайшвидшої приживлюваності рекомендується вкоротити гілочки, обрізати їх на 2 бруньки. 

Пересадка клематису восени може призвести до відсутності цвітіння на наступний сезон, це залежить від приналежності сорту рослини до певної групи обрізки. Якщо клематиси квітнуть на пагонах минулого року, і ці пагони були сильно вкорочені при пересадці, то квіткові бруньки також були видалені, значить, цвітіння на наступний рік даремно й чекати. 


Після пересадки (посадки) клематисів необхідно ретельно полити чагарники, в пристовбурні кола додати землю, при можливому її осіданні після поливу.  Для збереження вологи поверхню рекомендується замульчувати – розкласти під кущами мульчу шаром 10-12 см. 

Увага! При пересадці коренева шийка у клематисів має бути заглиблена в ґрунт на 8-12 см. 

Клематис в перший рік після посадки слід захищати від морозу. Чагарник вкривають плівковими або іншими матеріалами, але укладати утеплювальні шари занадто рано не варто. При високій температурі чагарники під шаром утеплювача можуть випріти, особливо при відсутності вентиляції. 

Догляд за клематисом восени 

Восени садівники намагаються максимально підготувати рослини до холодного періоду, щоб вихованці змогли легко перенести зимівлю. Що стосується ломиносів, то догляд за цими культурами відрізняється специфічністю, особливо способи обрізки чагарників. 

Догляд за клематисами у відкритому ґрунті восени складається з декількох етапів. 

Останнє підживлення квітів проводять з кінця серпня до середини вересня. Для зміцнення здоров'я і підготовки до зимівлі під рослини вносять калійно-фосфорні добрива. Також можна додати склянку деревної золи, змішавши її з піском з розрахунку 1:1. Восени ломиніс категорично не дозволяється годувати азотними добривами. 

Осінній полив клематисів проводять поступово (після просихання верхнього шару ґрунту) протягом усього вересня, в жовтні інтенсивність зволоження зменшують, а при зниженні температури повітря до -5°C – припиняють зовсім.

Обрізка проводиться в жовтні-листопаді, в різних областях цей час не збігається, орієнтир початку обрізки – зниження температури повітря до -3-5°C. Всього розрізняють три види обрізки: 

 1. Фітосанітарна обрізка – її  кожної восени проводять для клематисів першої групи. При цьому видаляють тільки ослаблені пагони та верхівки, зберігаючи приріст поточного року, на якому в наступному сезоні з'являться бутони. 
 2. Висока обрізка – показана для рослин другої групи, при цьому на пагонах видаляється верхня частина зі збереженням 10-15 вузлів. У чагарнику залишають від 10 до 12 сильних рукавів, інші пагони вирізають. 
 3. Низька обрізка – характерна для клематисів третьої групи, при цьому всі пагони вирізують на рівні ґрунту, залишають лише 1-2 вузли. 

Восени кущі клематисів підгортають сухою землею, перегноєм, торфом або компостом. У південних областях досить засипати пагони на 10-15 см, високе підгортання (до 30-40 см) проводять на півночі України, де зими суворіші. 

Клематиси можна вкривати різними способами, деякі сорти здатні виносити морози до -40°C, тому їх залишають на шпалері й захищають на зиму утеплювальними плівками. Інші сорти знімають з опор і укладають на землю або в короб, утеплюючи листям, тирсою або плівками.


Опубліковано: 11 сер 2021
Переглядів: 2161
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.