Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Декоративна калина – найкращі сорти, поради по посадці, догляду та обрізці

При оформленні ландшафту саду дехто намагається вибрати багаторічники, які не потребують особливого догляду. Одна з таких рослин – калина декоративна. Вона не вимагає тяжкої праці та багато років росте на одному місці, що дозволяє використовувати культуру в оформленні довговічних садових композицій. Частіше за інші в саду можна зустріти калину Бульденеж або калину звичайну, але при оформленні ландшафту вашої ділянки можна використовувати й інші види цієї прекрасної рослини. 

Переваги вирощування калини 

Калина належить до сімейства адоксових, яке містить цілий ряд листопадних і вічнозелених багаторічників, що ростуть в природі в зоні помірного клімату. Калина швидко адаптується до певних кліматичних умов, відмінно переносить холодну зимівлю, чудово росте при дефіциті світла, саме тому цю рослину все частіше включають в оформлення садового ландшафту. До того ж калина різних видів відрізняється високою декоративністю. Особливо цінно, що після цвітіння на кущах утворюються різноколірні ягоди, завдяки чому період привабливості багаторічника триває до осені.


Серед відомих сортів на ділянці найчастіше висаджують калину Бульденеж – її кулясті суцвіття прикрашають сад з початку червня, а протягом літа високі кущі з великим листям ефектно виглядають у композиціях і дають бажану тінь. Ягоди на них не формуються, проте восени самі рослини перетворюються – їх листя змінює забарвлення із зеленого на жовто-помаранчеве або бордове.

Калина Бульденеж відмінно зимує, не вимагаючи особливих заходів щодо захисту від морозу, на одному місці здатна рости до 60 років.

Висота кущів варіюється від 1,5 до 3 м. Існують рослини, які переростають максимальні межі на 1-2 метри, тому Бульденеж можна використовувати для декоративного оформлення високих живоплотів, як високий та потужний солітер.

Крім виду Бульденеж в оформленні саду використовують й інші сорти калини декоративної. 

Декоративна калина: сорти та види 

Калина гордовина або чорна – таку назву рослині дали за колір ягід, що дозрівають восени. Рослина формується у вигляді високого, до 6 м, куща, утворює розкидисту крону шириною майже 3-4 м. Листя велике, довгасте, має ворсисте запушення. Довжина листової пластини може перевищувати 18 см. Серед сортів калини гордовина зустрічаються й компактні низькорослі рослини зі строкатим або блідо-зеленим листям. Всі вони відмінно переносять холодну зимівлю, влітку адаптуються до посушливої ​​погоди.


Калина складчаста – ефектний чагарник висотою до 3 м, крона якого має каскадну форму, або форму сходинок. В цьому виді є два представники. Перший відрізняється тривалим цвітінням і зміною забарвлення листя восени. Зелене навесні та влітку, з настанням осені воно набуває фіолетового забарвлення. Другий різновид складчастої калини має значну висоту та щитоподібні суцвіття пласкої форми з квітками білого або рожевого відтінку. Обидва різновиди стійкі до вимерзання, тому заслуговують широкого застосування в озелененні садів і парків.

Калина Саржента – рослина чагарникового типу з пониклими пагонами. Цей різновид характеризується невисокими компактними кущами з мінливим кольором листя і чарівними біло-рожевими суцвіттями. Перше листя відростає на чагарнику навесні, воно має зелено-рожеве забарвлення, влітку стає зеленим, а ближче до осені фарбується в червоно-помаранчеві тони.

Калина Берквуда – селекційний гібрид з компактними кущами сферичної форми. Рослина рано формує бутони, цвітіння може наступати у квітні й травні. Культура відмінно переносить стрижку, придатна для формування низьких фігурних бордюрів. Квіти зібрані в округлі суцвіття, мають біле забарвлення пелюсток. Ближче до осені на рослинах з'являються сині або червоні ягоди. Вид Берквуда належить до напіввічнозелених різновидів калин.

Калина Давіда – мініатюрний вид з компактними карликовими кущами висотою до 0,8 м. Листя має довгасту шкірясту пластинку зеленого кольору з поздовжнім глибоким жилкуванням. Ефектна рослина зацвітає у червні, формуючи пухкі суцвіття-парасольки. Квіти білі. Восени на кущах з'являються чарівні блакитні ягоди.

Калина Зубчаста – високорослий розлогий чагарник, що витягується понад 5 м. На молодих рослинах кора пагонів червона, з віком забарвлення міняється на сірувато-попелясте. Листя велике (від 5 до 11 см) має округлу або яйцеподібну форму. Жилки наче витиснуті з лицьового боку листу, вони проявляються на зворотній поверхні, виступаючи над листовою платівкою. Квіти білі, зібрані в щитоподібні суцвіття, восени формуються гіркі сині ягоди. Калина декоративна Зубчаста – відмінний варіант для створення живоплотів. 

Калина: посадка та догляд 

Посадка і догляд за декоративною калиною не відрізняються складністю, з цим впорається навіть садівник-початківець. Рослини чудово переносять вкорінення на сонці та у напівтіні, але варто враховувати, що вони будуть тривалий час рости без пересадки на одному місці, тому небажано висаджувати саджанці надто близько до інших дерев і чагарників. Пам'ятайте, що більшість калин розростається не тільки в висоту, але й у ширину. 

Проводити посадкові роботи можна навесні та восени. Висаджують калину в родючий пухкий ґрунт з показниками pH 5,5-6,5. 

Для посадки саджанців калини необхідно заздалегідь підготувати ями з розмірами: 

 • Довжина – 60 см. 

 • Ширина – 60 см. 

 • Глибина – 40 см.

При посадці саджанців калини в одну лінію, наприклад, при влаштуванні живоплоту, риють траншею: 

 • Довжина – довільна. 

 • Ширина – 50 см. 

 • Глибина – 40-50 см. 

Увага! При посадці саджанців калини необхідно залишати не менше 3 м вільного простору.

Якщо ділянка, де планується вирощувати культуру, має бідний ґрунт, глибина посадкових ям повинна бути більшою – до 70 см, а заповнюють їх заздалегідь приготованим родючим субстратом.

Увага! Кореневу шийку калини заглиблюють в землю на 5-6 см.

Після посадки саджанців стежать за регулярним поливом, своєчасно видаляють бур'яни, проводять підживлення кущів. Поверхню ґрунту у пристовбурних колах найкраще замульчувати торфом або тирсою (хвойною корою) – це дозволить зберегти вологу в землі в спекотні літні місяці, а також підтримає кислотний баланс. 

Обрізка декоративної калини 

Калина – пластична культура, тому обрізкою можна надати чагарнику будь-яку бажану форму. 

Найкращий час для обрізки культури: 

 • Весна – до початку сокоруху. 

 • Осінь – після листопаду. 

З видів обрізки для калини можна застосовувати: 

 • Формувальна обрізка (весна); 

 • Проріджувальна обрізка (весна, літо); 

 • Санітарна обрізка (осінь). 

Влітку корисно прорідити кущі калини, видалити зайву поросль, пошкоджені верхівки.


Опубліковано: 05 лип 2021
Переглядів: 1687
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Декоративні рослини
  • Декоративні чагарники
  Калина Розеум зображення 1
  1 відгук
  Калина Розеум
  К-сть в упаковці: 1 садж
  329 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.