Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

11 основних хвороб томатів

Томат, з одного боку, – досить невибаглива культура, йому потрібне сонечко, періодичні поливи і підживлення. З іншого боку, болячок у нього просто безліч: бактеріальні, вірусні, від поганого живлення, від перегодовування, грибкові...Щоб не залишитися зовсім без врожаю, потрібно вчасно помітити і побороти недугу. Давайте вчитися розпізнавати хвороби томатів.

1. Фітофтороз

ФитофторозВикликається грибком, вражає кущі на відкритих грядках. Захворювання можна зустріти у будь-якому регіоні країни. Його провокують перепади температури та підвищена вологість. З фітофторою краще не боротися, а вжити профілактичні заходи.

Знизу листочків з'являється білуватий наліт, на помідорках – підшкірні буруваті плями, на лицьовій стороні листя і стеблах – буро-коричневі плями.

Профілактика:

 • Заслін – через 3 тижні після пересадки на грядки;
 • Бар'єр – через 3 тижні після першої профілактики;
 • настій часнику (стакан зубців пропустити через прес, розмішати у відрі теплої води, додати 1 г марганцівки) – після зацвітання 3 кисті. Витрата – пів літра/м².

Або Оксихом (кілька таблеток на відро води). Для профілактики обробляти до цвітіння.

2. Мозаїка

МозаикаЗбудник – вірус, зустрічається у тепличних томатів та їх побратимів на відкритих грядках, частіше у першому випадку. У листя змінюється забарвлення, потім вони викривлюються і скручуються, сама рослина жовтіє та засихає.

Зелень набуває мозаїчного забарвлення – на ній чергуються темні і жовто-зелені плями. Хворі рослини необхідно вирвати і обов'язково спалити. Перше джерело інфекції – хворе насіння, тому перед посадкою його потрібно протравити півгодини в 1% розчині марганцівки.

Профілактика:

 • щодекади обприскуйте томати розчином знежиреного молока (1 л на 10 л води + 1 ч. ложка сечовини);
 • для посіву вибирайте 2-3-річне насіння;

3. Кладоспоріоз (бура плямистість)

Кладоспориоз (бурая пятнистость)Цим грибковим захворюванням уражаються переважно тепличні рослини. Причинами служать: холодна вода при поливі, постійна сирість і перепади температури. Хворобу можна помітити в період цвітіння і на початку плодоношення. Особливо гостро вона протікає при підвищеній вологості (більше 95%) і нестачі світла.

Кладоспоріозом спочатку уражаються нижні листочки. На них зверху з'являються жовті круглі плями, які надалі розростаються в єдину пляму. Тильна сторона покривається буруватим нальотом з оксамитовою поверхнею – це спори грибка. Хвору зелень треба зривати. Плоди часто не встигають захворіти, якщо це все ж сталося, то вони забарвлюються в темно-бурий відтінок, розм'якшуються і засихають.

Профілактика:

Користуйтеся препаратами Бар'єр і Заслін. В якості лікування застосовуйте будь-які препарати, які містять мідь, наприклад, Бордоську суміш.

4. Бактеріоз (бактеріальне в'янення)

Бактериоз (бактериальное увядание)Як видно з назви збудник – бактерія. Зовні кущ швидко в'яне (може засохнути буквально за ніч). При розрізі всередині стебла бачимо порожнечу або рідину. Захворювання лікуванню не піддається, потрібно терміново видалити і спалити хворі кущі.

Профілактика

Сусідні кущі полийте або побризкайте 0,6-1% розчином Фітолавіна-300 (200 мл під кожну рослину).

5. Некроз стебла

Некроз стебляЦе вірус, який часто зустрічається на стадії формування перших томатів. Біля землі на стеблі з'являються темно-зелені тріщини, в них видніються зачатки повітряних корінців. Зелень в'яне і кущ гине. Джерело інфекції – заражений ґрунт або насіння. Культури потрібно вирвати і спалити, ґрунт пролити 0,2% розчином Фітолавіна-300.

6. Альтернаріоз або макроспоріоз

Альтернариоз или макроспориозЦей грибок частіше селиться на зелені й стеблах, рідше – на самих помідорках. Спалах болячки провокують високі температури – вище 26-29°С. На нижніх листках проступають круглі великі коричнево-бурі плями, які згодом розростаються і зливаються. На пагонах цятки овальні, такого ж кольору. Стебла по мірі розвитку захворювання додатково уражаються сухою гниллю або відмирають.

Профілактика

Обробка будь-якими протигрибковими препаратами з міддю.

Заходи боротьби:

 • Скор;
 • Ридоміл Голд.

Це сильна хімія, якою обробляють кущі до формування зав'язей. Помідори можна їсти тільки через 60 днів після обробки.

7. Септоріоз (біла плямистість)

Септориоз (белая пятнистость)Викликається грибком, при ураженні листя сохне і опадає завчасно. Провокуючі фактори: підвищена вологість і тепло. Ймовірність захворювання збільшується в другій половині літа.

Спочатку уражаються нижні листочки, потім верхні, черешки та стебла. На зелені проступають невеликі світлі цятки з більш темними краями. У центрі плями формується чорна крапочка, листя буріє й опадає.

Лікування

Хворе листя видалити. Всю рослину обробити речовинами, що містять мідь:

 • Цинеб;
 • хлорокис міді;
 • Хорус.

8. Сіра гниль

Серая гнильНею уражається вся надземна частина кущів. На ній виникають буруваті плями, всю рослину буквально за одну ніч ніби «присипає» сіруватим нальотом. Поширюється переважно біля місць пошкодження рослини, наприклад, в районі обламування пасинків. Хворі листя видаляйте вранці, в сонячну погоду, щоб злами до вечора підсохли.

Особливо активна гниль наприкінці літа, коли починаються холодні дощі. Для тепличних культур згубною є підвищена вологість і відсутність вентиляції.

На помідорах захворювання проявляється у вигляді білястих плям. Для людини вони не небезпечні, а от зберігати здорові й хворі томати разом не варто.

Профілактика

Обробка часниковою настоянкою (30 г зубчиків або стрілок настояти 2 дні у відрі води).

9. Фомоз (бура гнилизна)

Фомоз (бурая гниль)Початкове місце дислокації – район плодоніжки, причому, якщо зовні це буде невелика плямочка, то всередині томат може бути повністю гнилим.

Профілактика

Приберіть з «раціону» помідорів удобрення свіжим гноєм.

10. Чорна ніжка

Черная ножкаЗбудник – грибок. Як правило, уражаються тепличні рослини. Починається захворювання біля кореневої шийки, тут пагін темніє, стає помітно тоншим і загниває. Культура повністю гине через 4-6 діб.

Основне джерело зараження – ґрунт. Провокуючі фактори: перепади температур, підвищена вологість, загущена посадка, відсутність свіжого повітря.

Профілактика:

 • полив марганцівкою (до 5 г/відро);
 • провітрювання теплиці;
 • вапнування та розпушування землі;
 • підсипка кущів 2-сантиметровим шаром дрібного піску.

11. Вершинна гниль

Вершинная гнильЦе фізіологічне порушення розвитку помідорів. Хворіють виключно плоди – на них знизу з'являються чорні плями, причина цього – брак кальцію на початку росту, а також нерегулярні поливи. Кальцій не засвоюється на спеці, тому бажано частіше провітрювати теплицю. Розвиток хвороби провокує і надлишок азоту (при перегодовуванні рідким гноєм).

Профілактика:

 • присипте ґрунт навколо кущів доломітовим борошном або подрібненою яєчною шкаралупою (в якості лікування цей спосіб не годиться);
 • додайте в ґрунт суміш яєчної шкаралупи і цибулиння.

Лікування:

 • уражені плоди потрібно видалити;
 • кущі, а особливо дрібні плоди, обприскати 0,5-1% розчином нітрату кальцію;
 • кущі полити розчином кальцієвої селітри або нітратом кальцію.

Захворювання розсади томатів

Розсада томатів непогано росте і, як правило, не приносить господарям особливих клопотів. Однак і вона хворіє. Крім тих недуг, які вражають і дорослі рослини – фітофтороз, біла плямистість, мозаїка, аспермія, чорна ніжка – ніжні рослини можуть вражати і свої «персональні» недуги. У таблиці, наведеній нижче, розказано про захворювання та способи їх лікування.

Захворювання

Причини

Лікування

Розсада витягується

Нестача світла, дуже висока температура, надмірні поливи і підживлення

Не загущайте посадку, використовуйте підсвічування.

У спекотні дні температура не повинна перевищувати +25ᵒС, а в похмурі – +20ᵒС.

Поливайте розсаду, тільки коли ґрунт підсох.

Підживлення варто вносити, якщо є необхідність, наприклад, розсада відстає в рості.

Розсада жовтіє або блідне, листочки опадають

Мало світла, надлишок вологи

Розсаду необхідно пересадити в свіжий легкий ґрунт. Після пересадки полити кожен сіянець 20 мл рожевого розчину марганцівки.

Сохнуть кінчики листя

Сухе повітря, «пересолений ґрунт» від поливу занадто жорсткою водою, нестача калію

Поставте поруч з розсадою широкі ємності з водою. Акуратно зніміть пересолений ґрунт і підсипте свіжий, надалі поливайте рослини м'якою талою або фільтрованою водою. Підготуйте зольний розчин (жменю попелу на літр окропу, дати настоятися до повного охолодження і розвести 1:5). Підгодовувати 3 рази на тиждень.

Білі прозорі плями

Сонячний опік

Розсаду притініть, а пошкоджені листя обприскайте епіне.

Брудно-білі плями з темною облямівкою, чорна ніжка

Грибкові захворювання

Уражені рослини не врятувати. Здорові саджанці пересадити в інший ґрунт з додаванням прожареного піску і золи. Після пересадки сіянці обприскати фундазолом і не поливайте їх до повного висихання ґрунту.

Ми перерахували основні хвороби томатів. Спостерігайте за своїми зеленими вихованцями, займайтеся профілактикою та лікуванням захворювань і будьте з урожаєм!

Опубліковано: 27 бер 2018
Переглядів: 72559
(Голосів: 2, Рейтинг: 3.0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.