Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Боротьба з тлею на садовій ділянці: хімія проти народних засобів

Хто з садівників не знає цього маленького шкідника - тлю, яка, об'єднавшись в колонії, може за короткий час залишити рослини абсолютно голими. Тільце шкідника невелике, м'яке, може сягати в довжину від 0,5 до 2 мм. Тлю легко розчавити, адже шкідник дуже повільно пересувається, не дивлячись на досить довгі ноги. Зазвичай комахи утворюють великі колонії, що заселяють відростаючі верхівки плодових і декоративних садових культур. Харчується тля тільки соком рослин, тому при великих популяціях шкідника мешканці саду приречені на загибель.

Боротьба з тлею на садовій ділянці направлена не просто на фізичне знищення шкідника, а й на запобігання поширенню вірусних захворювань. Попелиця переносить віруси на здорові рослини при пошкодженні покривів листя або бутонів. Продукти життєдіяльності попелиці (медяна роса) - солодка липка субстанція, що забруднює листя, є вхідними воротами для інфікування садових рослин сажистим грибком.


А ще солодку медяну падь (медяну росу) просто обожнюють мурашки. Ці комахи беруть шефство над слабкою попелицею, розносять її по ділянці, заражаючи здорові рослини – нічого особистого, просто збільшують площу виробництва смачної їжі. Хочете, щоб на садовій ділянці не було попелиці – своєчасно розпочинайте боротьбу з мурахами.

Уражені попелицями рослини погано переносять зимівлю, їх стійкість до морозів сильно знижується.

У світі відомо близько 4000 видів попелиці, з них понад 1000 різновидів мешкає на території Європи. Найбільш поширені:

 1. Огіркова або тля - шкідник має зелене забарвлення, видовжене тіло сягає в довжину від 3 до 4 мм. Баштанну тлю можна зустріти на всій території країни.      
 2. Листова галова попелиця - шкідник з жовто-зеленим тілом, при заселенні ним рослин на листках утворюються своєрідні здуття фіолетового (іноді - жовтого) забарвлення.      
 3. Бобова або бурякова попелиця – мешкають ці комахи, з розширеним з боків тілом, в південних районах. Забарвлення покривів може бути різним від чорного до зеленого.      
 4. Зелена попелиця - комаха з приплюснутим тілом довжиною від 2 до 4 мм. Широкий ареал проживання.      
 5. Філоксера або виноградна попелиця - жовтий або бурий шкідник невеликого розміру (довжина не більше 2 мм). Зустрічається тільки на винограді, викликає утворення здуття на коренях.      
 6. Трояндова попелиця – всюдисуща комаха зеленого кольору, тулуб має форму еліпса. Вражає квітники та город.      
 7. Тютюнова (оранжерейна) тля – має широкий ареал проживання, зустрічається на всіх континентах. Шкідник забарвлений в жовто-зелений колір, довжина тіла –      2,5 мм.      
 8. Кімнатна тля – шкідник може вражати практично всі кімнатні рослини, добре адаптується до життя в теплицях, зимових садах і оранжереях. Забарвлення тіла може бути чорним, червоним, білим або жовто-зеленим.      

Методи боротьби з тлею

Боротьба з попелиць повинна починатися не зі знищення шкідників народними або хімічними засобами, а з правильною підготовкою саду до літнього періоду. Ніхто не сперечається, що знищувати шкідника потрібно, але деякі дії садівника можуть стримати навалу попелиці на дачну ділянку, а саме:

 1. Своєчасна санітарна і формуюча обрізка дерев і чагарників в саду - рекомендується своєчасно видаляти з рослин жируючі пагони, прикореневу поросль, зламані та хворі гілки, які можуть стати місцями проживання шкідників.      
 2. Принаджування в сад корисних комах, що знищують тлю. Розселіть в саду сонечок, дзюрчалок, золотоочок - популяція попелиці різко скоротитися в короткі терміни.      
 3. Перегодовування рослин азотом  –  боротьба з попелицями на плодових деревах і чагарниках буде набагато ефективнішою, якщо дотримуватися норм внесення азотних добрив. Не рекомендується порушувати встановлену для садових мешканців агротехніку вирощування.      
 4. Видалення медяної роси струменем холодної води  –  прохолодний душ для рослин, заражених попелицею, - це найкраща можливість стримати поширення сажистого грибка. Проводьте частіше огляд садових рослин на предмет виявлення екскрементів попелиці.      
 5. Посадка на ділянці рослин репелентів для запобігати розселенню попелиці на садових рослинах. Рекомендується висаджувати по периметру ділянки пижмо і деревій. Відлякують тлю з ділянки часник, фенхель, м'ята, череда, кульбаба.      
 6. Знищення мурашників і садових мурах - це обов'язкова умова для звільнення саду від попелиці. Якщо мурах не чіпати, в короткі терміни вони рознесуть тлю на здорові рослини в саду, що загрожує величезними втратами врожаю і загибелі декоративних культур.      

Способи боротьби з попелицею слід вибирати з урахуванням певних обставин, деякі садівники затяті противники хімічних препаратів, тому користуються для позбавлення від шкідника виключно народними засобами. У будь-якому випадку, обробку від попелиці слід проводити в тиху безвітряну погоду, в дні, коли не очікується дощу, туману або сильної роси.


Боротьба з тлею на смородині або інших садових культурах за допомогою народних засобів може зажадати триразового повторення обробки рослин.

Народні засоби або хімія: що вибрати

Хочеться сказати відразу, що при великому ураженні саду попелиць, одними народними засобами врятуватися складно, тому хімію відкидати не варто. Але для алергіків або людей з іншими захворюваннями нічого іншого не залишається, як використовувати проти попелиці перевірені бабусині методи.

Боротьба з попелицею народними засобами передбачає вплив на шкідника (в цьому випадку - тлю) природних засобів. Особливо часто для обробки заражених попелиць садових площ використовують такі рецепти:

 1. 1 кг трави пижми залити 10 л чистої води, кип'ятити, остудити, процідити. До готового відвару додають мило для кращого прилипання засобу до зелених частин рослин.      
 2. Взяти по 200 г тютюну і лушпиння цибулі, покласти в місткість з водою - 10 л, кип'ятити 2 години. До гарячого відвару додають часник (до 200 г), після чого остуджують засіб, проціджують і використовують для обробки саду від попелиці.      
 3. Тютюн (100 г) залити окропом (2-3 л), настояти 2 доби, процідити. Розчин довести до 10 л, додавши холодну воду. Використовувати для обприскування рослин, додавши мило.      

Кардинальна обробка рослин від попелиці досягається з використанням хімічних засобів. Зазвичай допомагають позбутися від шкідника Кінмікс, Фітоверм, Фуфанон, Танрек, Ф'юрі. Всі засоби застосовують дозовано з урахуванням рекомендацій виробника.

Опубліковано: 07 чер 2021
Переглядів: 6595
(Голосів: 1, Рейтинг: 5.0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.