Семена

Баштанні культури: що краще садити на півночі України

Мрієте виростити на своїй дачі солодкі кавуни і дині, але боїтеся, що вони не визріють? Не наважуєтеся вирощувати баштанні на ділянці через часті капризи погоди? Читайте нашу статтю, дотримуйтесь порад і отримуйте великі врожаї з баштану!

Словосполучення «баштанні культури» викликають у більшості стійкі асоціації з кавунами та динями, які можна вирощувати тільки в жаркому кліматі. Проте такі уявлення не зовсім коректні. По-перше, баштанні включають в себе не тільки вищеназвані ягоди, до них також відносяться кабачки, патисони та гарбуз, а це більш холодостійкі культури. По-друге, дині та кавуни можна з успіхом вирощувати і на півночі України, треба лише дотримуватися деяких правил.

Вирощування кабачків і гарбузів на півночі

Выращивание кабачков и тыквы на севере

Гарбуз і кабачки можна сіяти відразу під відкрите небо або пророщувати до розсади.

Терміни посадки кабачків

При закладенні насіння відразу у відкриту землю строк сівби – друга половина травня – початок червня. В цей час всі заморозки, як правило, проходять, але для підтримки температури ґрунту і мікроклімату бажано вкривати грядки плівкою до появи сходів. При температурі 12-18°С вони з'являться через 2 тижні, а при температурі 20-25°С – вже через тиждень. Після прокльовування перших росточків плівку можна знімати на день, а на ніч знову вкривати культури до повної стабілізації температури.

Якщо ви хочете отримати урожай раніше, тоді потрібно вирощувати баштанні розсадним способом. Насіння сіють наприкінці квітня – початку травня, за місяць до пересадки в ґрунт.

Вибір місця для кабачків

Чим більше сонця потрапляє на грядки, тим краще і швидше ростуть кабачки. Обов'язково захистіть ділянку від північного вітру – оптимальна посадка баштанних вздовж південної стіни дачних будівель або огорожі. Пам'ятайте, що представники цього сімейства люблять тримати корінці в теплі. На півночі країни для вирощування підійдуть теплі грядки, підготовлені з осені, або купи компосту, які засипають шаром ґрунту і ретельно поливають.

Підготовка насіння кабачків

Подготовка семян кабачковНайнадійніше купувати насіння в перевіреному магазині – так ви точно будете впевнені в його схожості та відповідності сортів вашим запитам. Якщо ж ви хочете використовувати власне насіння, розсортуйте його по вазі. Для цього підготуйте насичений сольовий розчин, опустіть в нього насіння. Для посадки годиться лише те, яке опустилося на дно.

Ще одна маленька, але важлива хитрість: щоб на рослинах формувалося більше жіночих квіток, ніж чоловічих, насіння два місяці перед посадкою потрібно витримати в теплі – загорніть посадковий матеріал в натуральну тканину і покладіть біля батареї (не на батарею).

Для знезараження насіння перед посадкою бажано замочити на півгодини в міцному розчині марганцівки, а потім промити його теплою водою.

Кращу схожість забезпечить пророщування: викладіть посадковий матеріал на шматочок вологої тканини і прикрийте ще одним шматочком. Час від часу матеріал зволожуйте. Як тільки насіння проклюнеться, його можна висаджувати.

Увага! Всі баштанні погано переносять пікіровку, тож сійте кожне зернятко в індивідуальну ємність, а пересадку проводьте разом із земляною грудкою методом перевалки.

Підготовка ґрунту

Для кабачків найкращий ґрунт – пухкий і поживний, з нейтральним показником рН. Гряди готують за кілька днів – видаляють бур'янисті трави і перекопують. Якщо у ґрунту підвищена кислотність, потрібно провести вапнування. Після обробки землю потрібно рясно полити. Перед посадкою сформуйте ямки, на дно кожної насипте по лопаті перепрілого гною і жменю золи. Все ретельно перемішайте. Дно полийте гарячою водою.

Посадка кабачків насінням і розсадою

Посадка кабачков семенами и рассадойНасіння заглиблюють по 3-4 шт. на глибину до 4 см і засипають землею. Для швидкої схожості посіви прикрийте білим агроволокном. Після формування першої пари справжніх листочків виберіть найбільш міцний росточок, а решта – видаліть.

Для посадки розсади правила залишаються такими ж. Саджанці заглибте по сім'ядольні листки, після посадки полийте культури під корінь. Спочатку вкривайте грядки агроволокном для захисту від можливих заморозків і холодної роси.

Схема посадки

Для кущових сортів підготуйте грядку шириною 0,5 м, для витких – 0,7 м. На 1 м² повинно припадати не більше 3 кущів.

Нюанси вирощування кабачківНюансы выращивания кабачков

Для росту культур потрібна температура в межах 22-28°С, при тривалому зниженні до 15-18°С вони зупиняються в розвитку, а якщо холодає до 0°С, то можуть взагалі загинути. Крім того, при відносно прохолодній погоді та підвищеній вологості рослини починають підгнивати.

Важливий момент: баштанні на одну і ту ж грядку садять з інтервалом в 4 роки – за цей час встигають накопичитися потрібні корисні речовини, а культурам перестають дошкуляти шкідливі бактерії і комахи, які залишилися з «минулої» посадки. Кабачки небажано висаджувати поруч з гарбузами, оскільки великий ризик перезапилення, в результаті якого обидві культури втратять у смаку.

Під час вирощування регулярно поливайте рослини слабким напором води, щоб не змити ґрунт і не оголити корінці. Ґрунт розпушуйте акуратно – коренева система кабачків розташована відразу під поверхнею. Щоб скоротити число поливів і розпушування, замульчуйте пристовбурні ділянки травою або тирсою.

Урожай знімайте, коли кабачки виростуть до 20 см – переростаючи, вони стають менш смачними. Кожен збір урожаю стимулює подальше плодоутворення.

Схема посадки гарбузів

Для кущових сортів залишайте не менше 1,5 м, для плетистих – 2-3 м.

Догляд за гарбузом

Нюанси культивації гарбузів схожі з вирощуванням кабачків, існує лише кілька відмінностей:

  1. Посадковий матеріал заглиблюють в ямку на 5 см.Уход за тыквой
  2. Висаджену розсаду потрібно обов'язково вкривати на ніч до середини червня.
  3. Кущі гарбуза вимагають формування. На кожній рослині залишають за 2-3 пагони, загальна кількість гарбузів – 3-4 шт.
  4. Після останнього плоду відраховують 4 листочки і після них обрізають пагін. Його самого засипають землею в декількох місцях, там формуються корінці, які «видобувають» додаткове живлення плодам.
  5. Поливайте культуру рідко, але багато, за схемою:
  • 1 місяць після сходів – тричі;
  • у період цвітіння – раз на тиждень;
  • у серпні, до кінця формування плодів, – вкрай рідко;
  • за 3 тижні до зняття плодів поливи припиніть повністю.

При збиранні врожаю обов'язково залишайте квітконіжку довшою – вона збільшить термін зберігання гарбуза.

Вирощування кавунів і динь в північних регіонах

Для вирощування цих ягід на півночі країни вибирайте ранньостиглі сорти – так вони точно встигнуть визріти до настання холодів. Зверніть увагу на кавуни Росаріо F1, Шугар Бебі, дині Ананас, Канталупа, Валенсія.

Ці баштанні краще вирощувати розсадним способом. Насіння висівають 10-15 квітня. Перед посівом загорніть їх у вологу тканину і почекайте, поки вони проклюнуться, після чого посадіть у торф'яні горщики розміром 10 х 10 см. Ґрунтом їх наповніть лише до половини – решту будете підсипати в міру витягування сіянців.

Вибір насіння кавуна і дині

Для посадки вибирайте 2-річне насіння кавуна і 3-4-річне динне – на торішньому посадковому матеріалі найчастіше формуються лише чоловічі квітки.

Вибір ґрунту для кавуна і схема посадки

Найкраще ягода росте на супісках, чорноземи підходять далеко не всім сортам. Висаджуйте рослини на відстані 1,4-1,8 м і витримуйте ширину міжрядь – 1,8 м.

Посадка кавуна під відкрите небо

Якщо ґрунт недостатньо багатий, в кожну посадкову ямку можна внести по 0,5 кг перегною і присипати його 8-10-сантиметровим шаром садової землі. Висаджуйте рослини разом з торф'яними стаканчиками. У ямку можна закладати відразу по 2 кущика. Терміни посадки – 18-25 травня.

Догляд за кавуном

Уход за арбузомКоли рослини трохи підростуть, рівномірно розподіліть батоги в різні сторони. На центральному стовбурі, де формуються плоди, залиште до 4 зав'язей, пагін прищипніть на 6-7 листочку.

За теплий період прополюйте баштан 4-5 разів і поливайте до 12 разів водою кімнатної температури. Збільшувати число поливів не варто – це може призвести до грибкових захворювань і погіршення смаку плодів.

До вибору добрив ставтеся з обережність – не захоплюйтеся нітратами, вони позначаться на вашому ж здоров'ї, а через надлишок азотистих підживлень кавуни втратять свій смак. Якщо земля досить поживна, то можна обмежитися лише розчином коров'яку при посадці.

Схема посадки дині

Для дині можна залишити менше місця – між рослинами до 0,7-1,4 м, між рядами – 1,4 м.

Технологія вирощування дині

Насіння дині перед посівом обробіть протягом 12 годин в сірчанокислому цинку. Після цього проростіть його та посадіть в торф'яні горщики. Як тільки проклюнуться паростки, поверніть їх до сонця і залиште на 10 днів, періодично поливаючи. Після цього розсаду можна висаджувати на постійне місце.

Посадкові лунки робіть глибиною 20-30 см, висаджуйте розсаду разом зі стаканчиками. Технологія вирощування дуже схожа з культивацією кавунів, тільки дині формують плоди на бічних огудинах. Залиште на кожному кущику по 6-7 зав'язей, пагони прищипніть над диньками на 3-4 листочку. Обов'язково розпушуйте ґрунт і регулярно поливайте ягоду. Зволоження припиніть лише за 3 тижні до збирання врожаю.

Тепер ви знаєте секрети вирощування баштанних на півночі України. Здивуйте всіх своїм урожаєм!

Бахчевые культуры

2018-04-17
Коментарі

Моя оцінка: 

Максимум 5 файлів
Додати один або кілька файлів

Спасибі за коментар!

Рекомендовані товари
К-сть в упаковці: 1 г
7 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 2 г
8 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 10 шт
8 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Рекомендованні сттаті

Реєстрація на сайті

Реєструючись, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та даєте згоду на обробку своїх персональних даних Докладніше про це

Зареєструватися, використавши соціальні мережі

Вже реєструвалися? Увійти в особистий кабінет тут

Ми відправили Вам лист із підтвердженням реєстрації
Перевірте Вашу пошту

Попередження!

Вхід в особистий кабінет

Увійти як користувач соціальної мережі

У Вас ще немає власного профіля?
Зареєструватися

Забули пароль?

Введіть адресу своєї електронної пошти
і ми надішлемо Вам новий пароль для входу

Пароль висланий на пошту

Повідомити про наявність

На жаль цей продукт розпроданий або його немає в наявності на даний момент.
Залиште свою електронну пошту, ми відразу повідомимо Вас, коли товар з’явиться в продажу.

Какие товары вы ищите?

Перед відправкою даних ознайомтеся з умовами конфіденційності

Товар доданий до Вашого замовлення!

Вы уже купили акционный товар

Ви успішно підписалися

Спасибі, ви вже підписані на нашу розсилку

У кошику немає доданих товарів

Немає доданих товарів в Мій сад

Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати товари в "Мій сад"

Товар доданий в "Ваш сад"

Немає доданих статей

Стаття успішно додана!

Ваше повідомлення прийнято!

Термін обробки вхідних звернень 1-2 робочих дня
Чекайте відповідь на зазначену пошту

×

Тільки для підписників:

1. Корисні поради садівникам

2. Акції та закриті розпродажі

-10%
На перше
замовлення
Підпишіться на розсилку, підтвердіть її та отримайте знижку на першу покупку.
×
Отримайте промокод на 10% за підписку: