Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Виноград для початківців: посадка, обрізка, догляд

Пройшли ті часи, коли виноград вважався південною культурою. Зараз садівники успішно вирощують деякі сорти в зонах із зимовими морозами до -40 градусів. Нові сорти більш врожайні, набагато краще переносять всі негаразди. Багато хто бажає виростити хоч один кущик винограду, але часом здається, що успіху домогтися дуже важко. Насправді, щоб створити рослині необхідні умови, варто просто дотримуватись правил агротехніки. 

Посадка винограду для початківців 

Найкращим часом посадки винограду вважається весна, коли минула загроза поворотних заморозків. При осінньому укоріненні саджанців всі роботи потрібно завершити за 3-4 тижні до настання заморозків. 


Виноград любить тепло і сонячне світло, але категорично відмовляється добре родити на ділянках, що продуваються сильними вітрами. Вибирайте для посадки південну сторону від будівель, але не в тому місці, куди з даху стікає вода. 

 1. Викопайте яму розміром 50 х 50 см, глибиною 40 см на хорошому чорноземному ґрунті або 60 см на глинистому. Різниця у 20 см необхідна для укладання дренажу. Це може бути керамзит, щебінь, галька, бита цегла або шифер.
 2. Грунт з ями змішайте з перегноєм або компостом у співвідношенні 3:2 з додаванням 1,5 кг золи й комплексного мінерального добрива (наприклад, нітроамофоски) за інструкцією. Торф додати можна, але зовсім небагато – ним краще мульчувати поверхню землі після посадки. 
 3. Добре перемішайте компоненти, частину ґрунту всипте в яму та сформуйте з неї невеликий горбок по центру. Він потрібен, щоб рівномірно розправити коріння саджанця в сторони та вниз. 
 4. Отже, розправте коріння, засипте залишками ґрунтосуміші, добре полийте. 
 5. Якщо саджанець довго перебував у приміщенні, чекаючи пересадки на ділянку, в перший тиждень захищайте його від прямих сонячних променів, потім поступово привчайте до сонця, збільшуючи тривалість «сонячних ванн» на 30 хвилин на добу. 

Посадка та догляд за виноградом у відкритому ґрунті в перший рік полягає в поливах, прополюванні та обрізуванні. Якщо земля досить поживна, у підживленні потреби немає. 

Обрізка винограду 

Процес обрізки винограду для початківців здається складним, але насправді потрібно зрозуміти головний принцип. Лоза вирощується в 4-5 пагонів (рукавів), на яких формуються бічні гілки. Саме на них залишайте плодову стрілку і пагін заміщення. Плодову стрілку після збору врожаю видаляйте –  нова виросте з пагона відновлення. 


У середині-наприкінці серпня вкорочуйте всі пагони або просто прищипуйте точку росту, щоб лоза добре визріла. Виноград першого року зрізайте восени, вже після листопаду так, щоб залишилося 2-3 здорових бруньки. 

Догляд за виноградом влітку 

У перший рік особливо ретельно стежте за чистотою пристовбурних кіл – знизити швидкість росту лози можуть будь-які бур'яни. Вони відтягують на себе поживні речовини й вологу. Щоб скоротити частоту поливів і прополювання, мульчуйте поверхню ґрунту торфом, компостом або тирсою. Не допускайте пересихання землі – це може обернутися вимерзанням, пагони просто не встигнуть визріти. 


Виноград для початківців – не сама примхлива культура. Навесні для профілактики захворювань обробіть рослину 1% розчином бордоської рідини. Обробку бажано проводити один раз на місяць, крім того періоду, коли дозрівають ягоди. 

Чимале значення має хороша вентиляція всередині куща. Стежте, щоб виноград не утворював суцільну зелену масу, в якій буде застоюватися вологе повітря. Обов'язково підв'язуйте лозу до опори. 

Боротьбу з комахами починайте тільки коли вони з'явилися. Причому спочатку визначте вид, а тільки потім використовуйте засоби для обробки. Для профілактики поруч з кущами посадіть рослини-репеленти: календулу, базилік, лаванду тощо. 

Підготовка до зими 

Як правильно садити виноград та як за ним доглядати ми вже розібралися, залишається зрозуміти, що зробити, щоб не втратити кущі взимку. Підготовка починається в серпні, в той час, коли проводяться заходи щодо обмеження зростання лози. Під кожен кущ внесіть по 500 г золи на квадратний метр і добре полийте. Можна зробити це під час дощу. Калій необхідний для здерев'яніння пагонів, в іншому випадку вони вимерзнуть. 


Рослинам другого року буде корисне ще й підживлення суперфосфатом або настоєм пташиного посліду в пропорції 1:15 (0,5 літра під кущ). Саме фосфор сприяє закладці квіткових бруньок. Але ніколи не перевищуйте дозу – надлишки фосфору ведуть до порушення обмінних процесів. 

Восени, вже після листопаду, необхідно провести санітарну обрізку, видалити всі плодові стрілки, з яких зібраний урожай, вкоротити пагони відновлення. Тонкі й недозрілі гілки вирізуйте без жалю – вони не збільшать врожайність, а тільки віднімуть соки від дійсно важливих частин рослини. Після обрізки проведіть обробку бордоською рідиною. 

Укриття на зиму 

Лозу зніміть з опори, коли температура повітря опуститься до +5 градусів, обережно згорніть її. У теплому кліматі її досить просто обмотати спанбондом або агроволокном для захисту від вітру і трохи пригнути до землі. 

Якщо у вас росте сорт зі зниженою зимостійкістю або взимку бувають сильні морози, вкривайте виноград більш ґрунтовно. Щоб захистити культуру від мишей, укладіть навколо неї ялинове гілля або оберніть її сіткою для овочів. Для надійності покладіть поруч ганчірку, яка просочена спеціальним складом для відлякування гризунів. Добрий результат дає укриття винограду листям черемхи – миші не переносять її запах. 

Якщо осінь дощова і земля занадто мокра, покладіть під лозу будь-які гілки, що залишилися після обрізки, так вона не згниє під укриттям. Зверху укрийте садовою мульчею. Наприклад, шар листя 20-30 см завтовшки надійно захистить виноград від вимерзання. Верхнім шаром може бути толь, тканина або агроволокно. Щоб рослина не загинула, укриття у будь-якому випадку має пропускати повітря. 

Навесні, коли почнуться відлиги, потроху відкривайте виноград для просушування, потім знову покладіть укриття, щоб лоза не прокинулася дуже рано. 

Коли температура повітря підніметься вище за +10 градусів, зніміть всі шари, але лозу іще не підіймайте, щоб була можливість накинути плівку або нетканий матеріал в разі заморозків. Тільки коли бруньки почнуть розвиватися підв'яжіть лозу до опори. Якщо з цим спізнитися, вітер сильно зашкодить листю, яке відросло, доки пагони лежали на землі.Опубліковано: 28 чер 2021
Переглядів: 1965
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Виноград
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Топ продажів
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Український Велетень з 4 сортів зображення 1
  0 відгуків
  Комплект винограду Український Велетень з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Цукровий щербет з 4 сортів зображення 2
  0 відгуків
  Комплект винограду Цукровий щербет з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Шардоне з 4 сортів зображення 3
  0 відгуків
  Комплект винограду Шардоне з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Рожеве вино з 2 сортiв зображення 4
  0 відгуків
  Комплект винограду Рожеве вино з 2 сортiв
  К-сть в упаковці: 2 садж
  249 грн 338 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Рубінова лоза з 4 сортів зображення 5
  0 відгуків
  Комплект винограду Рубінова лоза з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Сибірське здоров'я з 4 сортів зображення 6
  0 відгуків
  Комплект винограду Сибірське здоров'я з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Совіньйон з 4 сортів зображення 7
  0 відгуків
  Комплект винограду Совіньйон з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Спокуса з 4 сортів зображення 8
  0 відгуків
  Комплект винограду Спокуса з 4 сортів
  К-сть в упаковці: 4 садж
  469 грн 676 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Суперморозостійкий з 2 сортiв зображення 9
  0 відгуків
  Комплект винограду Суперморозостійкий з 2 сортiв
  К-сть в упаковці: 2 садж
  249 грн 338 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Комплект винограду Суперранній з 2 сортiв зображення 10
  0 відгуків
  Комплект винограду Суперранній з 2 сортiв
  К-сть в упаковці: 2 садж
  249 грн 338 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Виноград Рожева Димка зображення 11
  0 відгуків
  Виноград Рожева Димка
  К-сть в упаковці: 1 садж
  129 грн 169 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Виноград Рубіновий Ювілей зображення 12
  0 відгуків
  Виноград Рубіновий Ювілей
  К-сть в упаковці: 1 садж
  129 грн 169 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.