Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Поради новачкам з осінньої обрізки аґрусу

Обрізка аґрусу восени – процедура нескладна і необхідна. Якщо ігнорувати щорічну обрізку, можна отримати зарослу культуру, яка частково або повністю втратила сортові ознаки. Плоди такого чагарнику дрібнішають і стають кислими. Загущений кущ затінює і душить сам себе, перешкоджає вільній циркуляції повітряних мас, що може призвести до його хвороби та подальшої загибелі. Тепер має бути зрозуміло, чому питання, чи обрізати аґрус восени, навіть не розглядається, звичайно чагарник потрібно стригти!

Найкращий час для обрізки аґрусу 

Коли урожай зібраний, а листопад вже пройшов, настає оптимальний час для доведення до ладу кущів аґрусу. Виконати всі необхідні роботи варто до приходу стабільних заморозків. Кращим цей період вважається через ряд причин: 

 • після збору врожаю у садівника з'являється необхідний вільний час; 
 • відсутність листя дозволяє добре розглянути рослину, правильно оцінити її стан і вирішити, як потрібно обрізати;
 • восени сокорух сповільнюється: обрізка буде не такою травмонебезпечною для рослини.До настання справжніх зимових морозів зрізи встигнуть підсохнути та не приведуть до захворювань. 

Обрізка аґрусу восени для початківців 

Для початківців порядок обрізки аґрусу восени потребує покрокового роз'яснення. Але не переживайте: достатньо один раз правильно виконати цю роботу, щоб в наступному сезоні відчути себе досвідченим садівником. 

 1. Перший крок. Кущ треба добре роздивитися, щоб знайти всі старі, надломлені й хворі гілки. Старі гілки розпізнати легко: вони товщі за інші, мають темніше забарвлення і можуть виглядати трохи підсохлими Якщо переважна більшість гілок рослини виглядає саме так, за один сезон видалити можна тільки третину з них. Почніть обрізку з хворих і зламаних – їх завжди прибирають позачергово. 
 2. Другий крок. Придивіться до пагонів у нижній частині рослини, котрі лежать на землі або схиляються до неї. З точки зору плодоношення вони не приносять користі. У більшості випадків такі гілки затінені, слабкі та хворіють частіше за інші. Їх також потрібно видалити. 
 3. Третій крок. Тепер можна прорідити тіло чагарнику, видалити пагони, що конкурують, а також ті, які спрямовані всередину, заважають один одному або травмують сусідні гілки. 
 4. Четвертий крок. При поганій циркуляції повітряних мас усередині куща може розвинутися дуже неприємне і досить часте захворювання аґрусу – борошниста роса. Її появі сприяє тепла і волога погода, а також постійна затіненість і застій повітря. Тому зайві гілки, котрі відплодоносили, краще прибрати. Особливу увагу приділяємо центральній частині куща. В результаті проведеної роботи у рослини має залишитися не більше 10-15 скелетних гілок. Коли обрізка кущів аґрусу восени завершена, залишається тільки захистити кореневу систему рослини від холодів за допомогою мульчі. Тут можна використовувати перепрілий гній, компост або звичайний торф. Відмітьте від підстави чагарнику приблизно пів метра, окресліть коло – по його периметру і варто розкладати мульчу. 

Як правильно обрізати аґрус восени 

Існує кілька правил, як краще обрізати аґрус восени. Дотримуйтеся їх, щоб обрізка пішла рослині на користь. 

 1. Важливо вибирати правильний час для проведення робіт: навесні до набрякання бруньок, а восени до стабільних холодів. 
 2. Ті пагони, що не вкорочують, а повністю вирізують, потрібно відсікати біля самої основи так, щоб не залишалося пеньків. Адже саме на них можуть заводитися садові шкідники. 
 3. Щоб випадково не пошкодити плодову бруньку, зріз бажано робити трохи вище її розташування (приблизно на 5-7 мм) і під кутом 45 градусів. Якщо різати ближче до бруньки, вона може засохнути, а якщо надріз виявиться вище 7 мм, може відсохнути частина гілки над брунькою. 
 4. Бруньки на гілці для подальшого зростання орієнтовані або всередину куща, або назовні. При укороченні пагона потрібно обрізати по тій бруньці, яка «дивиться» назовні, щоб не загущувати чагарник. 
 5. Не можна видаляти однорічні гілки зі свіжими молодими паростками, тому що це призведе до зменшення обсягу врожаю в майбутньому. 
 6. Краще залишати різновікові пагони, щоб не позбавляти аґрус регулярного плодоношення. Часто можна зустріти пораду, що стосується радикального омолодження старих кущів аґрусу. Фахівці рекомендують всі гілки рослини вирізати буквально під корінь, залишити тільки одну гілку для контролю. Якщо провести таку обрізку, кущ може відновлюватися кілька років. І не факт, що він з часом поверне собі колишню врожайність. Крім того, існує загроза загибелі такої рослини. Краще розділити чагарник і розсадити його. 

Інструменти та матеріали для роботи з аґрусом 

Аґрус – рослина непроста. Колючки, якими щедро всипані його гілки, можуть серйозно пошкодити шкіру. Тому краще відразу використовувати щільні або прогумовані рукавички, які надійно захистять руки від травм. Крім того, перед проведенням робіт слід переконатися, чи не залишає робочий одяг відкритих ділянок тіла. 


Інструменти, які можуть стати в пригоді: 

 1. Секатор. Вкорочувати молоді гілки рослини краще саме секатором. 
 2. Сучкоріз. Цей інструмент ідеально підходить для робіт з проріджування загущених або старих посадок. Його зручно використовувати, якщо вирізати доводиться середні по товщині відгалуження. 
 3. Пила. Підсохлі та з цієї причини дуже тверді пагони й сучки краще випилювати. 

Щоб правильно підібрати необхідний інструмент, потрібно знати вік аґрусу. Працюючи з молодою рослиною, можна обійтися лише секатором. Але готуючи до роботи цей незамінний для садівника інструмент, потрібно обов'язково добре його нагострити. Гострі леза менше травмують культуру. Зріз має залишатися гладким без надлому, сплющування і задертої кори. Перед застосуванням весь інструмент знезаражують. 

Використання засобів, що дезінфікують і загоюють гілки після обрізки допомагає швидкому відновленню багаторічника. 

Якщо культуру своєчасно і грамотно обрізати, вона може жити й родити понад 25 років. І щороку радувати свого власника хорошим урожаєм великих і смачних ягід. В цій статті ми розповіли, як обрізати аґрус восени, та намагалися озброїти вас знаннями, які допоможуть при виконанні практичної роботи.

Опубліковано: 30 вер 2021
Переглядів: 1323
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Колоновидні дерева
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Ягідні чагарники
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект безколючкових аґрусів з 3 саджанців зображення 1
  3 відгуки
  Суперпропозиція! Комплект безколючкових аґрусів з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  429 грн 447 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект аґрусів Тріо з 3 саджанців зображення 2
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект аґрусів Тріо з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  279 грн 297 грн
  Купити
  Аґрус Чорний оксамит зображення 3
  0 відгуків
  Аґрус Чорний оксамит
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Фінік зображення 4
  0 відгуків
  Аґрус Фінік
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Садко зображення 5
  0 відгуків
  Аґрус Садко
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Червоний великоплідний зображення 6
  1 відгук
  Аґрус Червоний великоплідний
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Червоний тріумф зображення 7
  0 відгуків
  Аґрус Червоний тріумф
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Цукерковий зображення 8
  0 відгуків
  Аґрус Цукерковий
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Мукурінес зображення 9
  0 відгуків
  Аґрус Мукурінес
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Ізумруд зображення 10
  0 відгуків
  Аґрус Ізумруд
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Командор зображення 11
  0 відгуків
  Аґрус Командор
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Білий тріумф зображення 12
  0 відгуків
  Аґрус Білий тріумф
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.