Не знаєте, яку культуру посадити на дачі, щоб вона приносила користь і прикрашала ділянку? Садіть аронію чорноплідну! А в нашій статті читайте про користь і застосування ягід та інших частин культури.
Аронію ще називають чорноплідною горобиною за схожість кистей ягід. Це світлолюбний чагарник до двох з половиною метрів у висоту і діаметром близько півтора-двох метрів. Культура родом з Канади, на території якої росте повсюдно. Вона невибаглива у догляді, чудово росте майже на будь-якому типі ґрунту, відмінно витримує значні й тривалі зниження температури, тому не вимагає укриття на зиму, також добре переносить літню посуху.
Назва походить від грецького слова «арос», що можна перевести як «користь» або «допомога». Культура є медоносом і дуже приваблива для бджіл.
Культурні сорти рослини в природі практично не зустрічаються, чагарники частіше вирубуються, як бур'ян. Культивацією аронії вперше зайнявся Мічурін.
Склад ягід
У плодах чорноплідної горобини маса корисних речовин. Вони повні вітамінами Е, Р, А, К, С, тут же присутня практично вся група В. У складі є аскорбінова і фолієва кислоти, багато йоду, бор і магній, марганець, мідь і залізо. Ягідки багаті фруктозою і глюкозою (до 10%), а також сорбітом (циклічний спирт) – цю солодку речовину можна вживати навіть діабетикам.
Пектини у складі допомагають вивести з організму шкідливу мікрофлору, радіоактивні речовини і важкі метали. Вони допомагають роботі травного тракту, знімають спазми.
Аронія чорноплідна та її лікувальні властивості
П'ятдесят дві кілокалорії – це все, що може вплинути на вашу фігуру, тому плоди рекомендовані людям з надлишковою вагою. А ще, при постійному вживанні ягідки:
- перешкоджають росту новоутворень;
- стримують ріст поліпів;
- регулюють процес травлення;
- зміцнюють стінки судин;
- активізують роботу печінки;
- покращують жовчоутворення і допомагають її доброму відтоку;
- добре впливають на роботу ендокринної системи;
- знижують тиск і холестерин у крові;
- підвищують імунітет в цілому.
Користь і властивості аронії чорноплідної
Плоди корисні для кращого згортання крові, при ревматизмі і кровотечах, діабеті, алергії та атеросклерозі. Відвар або сік з ягід аронії чорноплідної розширює кровоносні судини, що корисно при променевій хворобі.
Аронію призначають для лікування і профілактики гастритів з низькою кислотністю, гіпертонії та захворюваннях, пов'язаних з крихкістю судин. Їх використовують як додатковий засіб при лікуванні висипного тифу, скарлатини, кору.
Аронія чорноплідна: протипоказання
Будьте обережні при:
- низькому тиску;
- гастритах з підвищеною кислотністю;
- інтенсивному згортанню крові;
- виразках шлунка та 12-палої кишки.
Важливо! Ягідки чорноплідної горобини іноді можна вживати людям, які страждають одним з перерахованих вище захворювань, просто робити це необхідно з особливою обережністю та в малих дозах.
Аронія чорноплідна: як застосовують?
У чорноплідної горобини корисно буквально все: ягоди, кора, зелень, проте кожна частина культури призначена для різних цілей. Так, наприклад, листя і кора застосовуються тільки в лікувальних цілях, для приготування відварів і настойок. Ягоди можна застосовувати як у кулінарії, так і в медицині.
З ягідок виходять чудові настоянки, як алкогольні, так і безалкогольні. З них віджимають сік, варять варення, джеми і компоти. Вони чудово поєднуються не тільки з іншими ягодами, але і з фруктами. Аронією наповнюють пироги та пиріжки, а також вживають окремо.
У холодильнику плоди лежать близько двох місяців без втрати зовнішнього вигляду і смаку, для продовження часу зберігання ягоди заморожують або сушать. Причому, в останньому випадку зберігаються майже всі корисні властивості, якщо сушку проводити при температурі, що не перевищує 60°С.
Важливо! Щоб свіжі ягоди зберігалися довше, їх зрізують і зберігають разом з гілочкою.
Підводячи підсумок, можна сказати, що якщо у вас на ділянці росте аронія чорноплідна, користь від усіх її частин буде очевидна. В яких кількостях і яку частину рослини використовувати для профілактики або лікування різних хвороб підкаже лікар. Вживання ягід у якості ласощів не обмежується віковими рамками – їх можна давати дітям, дорослим і немолодим людям, коригувати необхідно лише дози. Тому, їжте ягоди аронії чорноплідної і будьте здорові!