Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Осіннє підживлення ягідних кущів: смородини, аґрусу, лохини

Безперечною прикрасою і, одночасно, предметом гордості багатьох садівників, є здорові та рясно родючі ягідні чагарники. Восени, коли вся природа готується до зимового відпочинку, ці рослини потребують якісного підживлення. Своєчасна і повноцінна турбота допоможе восени смородині та аґрусу зміцнити кореневу систему і забезпечити високий урожай в наступному сезоні. 

Оптимальні терміни фінального підживлення чагарників 

Оскільки кліматичні та погодні умови в різних областях істотно відрізняються одна від одної, терміни осіннього підживлення краще прив'язати до поведінки інших садових рослин. Наприклад, добрива можна починати вносити відразу після завершення плодоношення садових дерев. Зазвичай ця подія припадає на середину вересня (з 15 по 20 число), але може затягнутися і на весь жовтень. 

Які добрива не потрібні рослинам 

Фахівці стверджують, що після 20 липня плодово-ягідні культури не можна підживлювати азотовмісними препаратами. Азот необхідний рослинам для нарощування зеленої маси. Він провокує утворення пагонів і листя – прояви, які недоречні напередодні зимових холодів і сплячки. Щоб не знижувати зимостійкість рослини, восени від азоту бажано відмовитися. Краще застосувати його навесні. 

Мінеральне підживлення восени лохини, малини, аґрусу і смородини 

Коли розібрались з тим, які добрива застосовувати не варто, визначимося зі складом відповідного мінерального осіннього підживлення. Його основу можуть скласти фосфор і калій. 

 1. Фосфорні добрива. Саме фосфор допомагає рослинам розвинути та наростити кореневу систему, що особливо актуально в осінній період. Найбільш поширеним препаратом, що містить фосфор, є суперфосфат. Можна застосувати як простий суперфосфат (20% фосфору), так і подвійний (49% фосфору). Восени краще використовувати подвійний суперфосфат, оскільки в ньому менше баласту, а потрібний ефект досягається невеликими дозами. 
 2. Калійні добрива. Калій підвищує імунітет рослин до негативних впливів навколишнього середовища. Краще використовувати сірчанокислий калій (сульфат калію), тому що в цьому препараті немає шкідливого хлору. Ефективна і калімагнезія, в котрій присутній корисний магній. Магній захистить при розвитку у рослин міжжилкового хлорозу. Під час цього захворювання пожовкле листя зберігає зелені ділянки вздовж жилок. 
 3. Комбіновані хімікати. Існують спеціальні комплекси для підживлення восени малини та інших ягідників. Наприклад, Чистий Лист осіннє універсальне, Агроном Профі для плодових та ягіднихЧистий Лист універсальне.

Фосфор погано розчиняється у воді. Щоб, наприклад, аґрус восени зміг отримати це підживлення, варто не розподіляти гранули по поверхні грунту, а закладати їх на глибину 7-10 см. Саме так можна підживити восени смородину: сумішшю з 1-2 ст. ложок суперфосфату і сульфату калію. Витрата порошку становить до 20 г на 1 м². Добриво рівномірно розподіляють по краю пристовбурного кола, потім рослину поливають. 


Суперфосфат можна використовувати і як окреме добриво: по периферії пристовбурного кола розкласти в лунки по 1 ст. л препарату. А як калійне підживлення застосувати калімагнезію. Вона добре розчиняється у воді, тому її внесення можна поєднати з поливом. 

Натуральні та органічні добрива 

Для догляду восени за лохиною та іншими ягідними чагарниками широко використовують різноманітну органіку і натуральні добрива. 

 1. Органічні добрива. У список цих підживлень потрапив гній, біогумус, перегній, компост та інші. Звертаємо увагу на той факт, що гній можна застосовувати тільки в перепрілому вигляді. Перевагою органіки є її здатність не тільки збагачувати ґрунт, але й підвищувати якість її структури, не створюючи при цьому проблеми мінералізації, яка виникає при надлишку «хімії». 
 2. Саморобні склади та настої. Можна, наприклад, заповнити двадцятилітрову місткість свіжоскошеною та дрібно порізаною травою, додати туди ж черствий хліб і кілька склянок деревної золи. Суміш залити водою, місткість накрити чорним поліетиленом і виставити на сонце, щоб забезпечити бродіння. За тиждень отриманий настій можна застосовувати для догляду восени за аґрусом, смородиною або малиною. 
 3. Деревна зола. Це натуральне добриво – справжнє джерело мікроелементів. У золі містяться ті ж калій і фосфор, а також йод, бор, хром, кальцій, магній, залізо, мідь та інші корисні речовини. У підживленні цього типу є перевага – правильне і своєчасне їх використання приносить користь рослинам, людям, які люблять і їдять ягоди, а також навколишньому середовищу в цілому. 

Догляд восени за смородиною та іншими культурами 

У кожної плодово-ягідної культури існують індивідуальні вимоги до режиму підживлень. Якщо знати та дотримуватись цих нехитрих правил під час заключних осінніх процедур, ви завжди зможете розраховувати на хороший урожай. 

 1. Догляд за аґрусом восени передбачає внесення останнього підживлення наприкінці вересня. 
 2. Догляд за малиною восени досить простий – наприкінці жовтня внести органіку з розрахунку 3 кг гною під кожен кущ. 
 3. Смородину, на відміну від інших ягідних кущів, заведено годувати двічі. Перший раз вона має отримати добриво наприкінці вересня, а другий – в останніх числах жовтня. Після підживлення рослину потрібно полити. Як добриво можна використовувати, наприклад, по пів відра гною під кожен кущ. 

Найчастіше рослини самі підказують садівникам, чого вони потребують. При нестачі: 

 • бору: знижена врожайність, але на молодих пагонах є бруньки. 
 • магнію: листя починає жовтіти у напрямку від центру до периферії. 
 • фосфору: пагони витончені, слабкі.
 • калію: листя виглядає обпаленим. 

Погодьтеся, що такі підказки неможливо не помітити. 


Під час завершення сезону дуже багато садівників займаються щепленнями та посадкою ягідних культур. Секретами посадки аґрусу і смородини восени ми поділимося з вами в наступних статтях. Не пропустіть! Ми розповімо вам не тільки, коли краще вкорінювати аґрус і смородину восени, але і як правильно посадити восени рослини, щоб вони швидше прижилися і не хворіли.

Опубліковано: 27 вер 2021
Переглядів: 1476
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Колоновидні дерева
  • Насіння овочів
  • Новинки 2022
  • Сад Здоров’я
  • Суперпропозиції!
  • Ягідні чагарники
  Голубіка (лохина) Дарроу зображення 1
  0 відгуків
  Голубіка (лохина) Дарроу
  К-сть в упаковці: 1 садж
  269 грн
  Купити
  Голубіка (лохина) Елліот зображення 2
  0 відгуків
  Голубіка (лохина) Елліот
  К-сть в упаковці: 1 садж
  269 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект безколючкових аґрусів з 3 саджанців зображення 3
  3 відгуки
  Суперпропозиція! Комплект безколючкових аґрусів з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  429 грн 447 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект аґрусів Тріо з 3 саджанців зображення 4
  0 відгуків
  Суперпропозиція! Комплект аґрусів Тріо з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  279 грн 297 грн
  Купити
  Аґрус Чорний оксамит зображення 5
  0 відгуків
  Аґрус Чорний оксамит
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Фінік зображення 6
  0 відгуків
  Аґрус Фінік
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Садко зображення 7
  0 відгуків
  Аґрус Садко
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Червоний великоплідний зображення 8
  1 відгук
  Аґрус Червоний великоплідний
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Червоний тріумф зображення 9
  0 відгуків
  Аґрус Червоний тріумф
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Цукерковий зображення 10
  0 відгуків
  Аґрус Цукерковий
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Аґрус Мукурінес зображення 11
  0 відгуків
  Аґрус Мукурінес
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Новинки
  Аґрус Ізумруд зображення 12
  0 відгуків
  Аґрус Ізумруд
  К-сть в упаковці: 1 садж
  99 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.