Огляд усіх видів троянд

Завдяки Геродоту, який у V столітті до н. е., описуючи сади царя Мідаса, згадав махрову троянду, ми можемо судити, як давно ці прекрасні квіти радують людство. З трояндою не може зрівнятися жодна квітка, її краса священна, а аромат неймовірний.

Ботанікам довелося дуже сильно попрацювати, схрещуючи різні види троянд між собою і з дикими формами, щоб отримати ту пишність сортів, які сучасні квітникарі можуть вирощувати повсюдно.

Різновиди троянд

Всі троянди розділені на групи, які об'єднують рослини, подібні за різними ознаками:

 • висота куща;
 • наявність/відсутність аромату;
 • види колючок (або їх відсутність);
 • терміни цвітіння;
 • діаметр квітки та її форма.

За цими ознаками можна розділити рослини на групи, що ми й зробимо у цій статті.

Чайні троянди

Чайна троянда походить від троянди запашної, завезеної з Китаю. Цю квітку важко сплутати з іншими – її сильний аромат, що нагадує запах гарного китайського чаю, надовго залишається в пам'яті. Чайні троянди досягають досить значних розмірів – до 2 метрів (зазвичай до такої висоти виростають плетисті сорти). Пелюстки квітки можуть бути пофарбовані в червоний, рожевий, білий кольори, а також мати всі відтінки оранжево-жовтої гами.

Форма бутонів у чайних троянд має характерну, гостру форму, а стебла завжди сильні і потужні, що дозволяє використовувати троянди цієї групи для зрізку.

Плюси

Краса незвичайна! Діаметр бутону може досягати 14 см, колірна палітра – різноманітна. Чудово виглядають у зрізку і стоять довго.

Мінуси

Вибагливість; складності при розмноженні; висока ступінь ураження захворюваннями і нестійкість до суворих зим. Навіть невеликі заморозки можуть спровокувати у троянд цієї групи серйозні захворювання.

Чайно-гібридні троянди

чайно-гібридні троянди

Чайно-гібридні троянди називають ще великоквітковими – сорт виведений у результаті схрещування чайної троянди і ремонтантної. Висота кущів варіюється від 60 см до 1 метра. Діаметр квітки сягає до 14-16 см, при цьому кількість пелюсток у келиху може бути різною. Розрізняють:

 • напівмахрові;
 • махрові;
 • густо махрові

різновиди чайно-гібридних троянд. Квіти володіють чарівним ароматом, мають забарвлення пелюсток в широкій гамі рожевих, червоних, жовтих і помаранчевих тонів з відтінками. Жорстка і міцна деревина пагонів дозволяє використовувати квіти цієї групи для зрізку.

Листя глянсове або матове, шкірясте, зелених тонів насиченого забарвлення і яскравої, декоративної фактури.

Чайно-гібридні сорти троянд набагато краще пристосовані до зимівлі, ніж чайні. Крім цього, рослини цвітуть тривалий період (цвітіння починається в перший літній місяць і триває до вересня – жовтня в залежності від регіону вирощування).

Плюси

Тривалість цвітіння, досконалість форм бутона (махрові, напівмахрові та ін.), придатність до зрізку. Ідеальна рослина для ландшафтного озеленення, може рости поодиноко і в складі груп. Деякі сорти морозостійкі.

Мінуси

Низька стійкість до грибкових інфекцій; важке укорінення і малий коефіцієнт приживлюваності при розмноженні живцями, якщо не виконані умови посадки; високі вимоги до дотримання всіх тонкощів агротехніки (обрізка, режим поливу, внесення підгодівлі).

Дамаські троянди

Дамаські троянди

Цей вид троянд вирощували на Сході для отримання трояндового масла, але сама троянда – дивно прекрасна. Вона наділена пишною красою і природною витонченістю. Пелюстки забарвлені у рожевий або червоний колір (рідше білий), квіти махрові з високою серединкою. Кущі досягають у висоту до 1,8 метра, при цьому потужні пагони густо вкриті колючками і листям.

Початок цвітіння приурочено до середини липня, триває до заморозків. Вона володіє сильним приємним ароматом. В умовах Росії на зиму слід влаштовувати дамаським трояндам легке укриття.

Плюси

Краса, корисні властивості (можна заварювати чай від температури і запалення, варити з пелюсток трояндове варення, використовувати в косметичних цілях). Пишне цвітіння – кущ буквально одягається в рожеву піну трояндових мереживних пелюсток.

Мінуси

Боязнь холодів – може вимерзнути навіть при незначному пониженні температури. Потребує регулярного догляду.

Плетисті троянди

плетисті троянди

Плетисті троянди незамінні в оформленні ландшафтного дизайну садів і парків. Посаджені біля високих стін, троянди здатні за один рік закрити непрезентабельні стіни господарських будівель; облагородити садові малі форми (ліхтарі, альтанки) та забезпечити мереживну тінь при посадці на перголах.

Розрізняють три різновиди плетистих троянд:

 1. Висота до 5 метрів; квіти дрібні, без запаху; стебла з блискучим листям і рідкими колючками. Цвітуть рясно 1 раз на рік, зазвичай у весняний час на пагонах минулого року.
 2. В’юнкі троянди (Climber) – досягають висоти 4 метрів, квітнуть рясно, за формою квіти дуже схожі на чайні або чайно-гібридні сорти, тільки дрібніші. Висока зимостійкість і стійкість до основних інфекцій троянд дозволяють повсюдно використовувати ці сорти для декоративного озеленення.
 3. Гібридні мутації троянд флорибунда, грандифлора і чайно-гібридних троянд складають третю групу плетистих троянд, відмінність яких від інших сортів у пізньому цвітінні і високому рості.

Плюси

Більш густе цвітіння, ніж у інших різновидів. Хороша приживлюваність живців. Декоративність, ремонтантність (є безліч повторно квітучих сортів).

Мінуси

Схильні до захворювань борошнистою росою, розкриті бутони швидше в'януть, ніж у кущових різновидів. Часто випрівають під зимовим укриттям.

Флорібунда – троянди, виведені майстерними руками

троянди флорібунда

А природі не існує троянд флорібунда – вся ця група квітів почалася з одного сорту, який був отриманий при схрещуванні чайно-гібридних культиварів з сортами поліантових троянд. Результат перевершив усі очікування – одержана рослина відрізнялася вишуканою красою, великими розмірами келиха і високою стійкістю до морозів. 1952 рік вважається роком народження троянд флорібунда.

Кущі троянд Флорібунда рідше уражуються грибковими інфекціями; швидше відновлюються після обмороження (якщо таке сталося). Дуже цінною є одна якість троянд цієї групи – відцвілі троянди самоліквідовуються з кущів.

По формі троянди можуть бути келихоподібними, чашоподібними або зовсім плоскими, але квіти завжди розташовуються на кінцях пагонів букетами – одночасно може бути відкрито декілька дивовижних квіток (до 10). Забарвлення пелюсток троянд Флорібунда включає практично весь спектр забарвлень.

Плюси

Приголомшлива декоративність – бутони утворюються у китицях на кінцях пагонів, довго тримають форму. Кущ стійкий до грибка. Добре переносить зимівлю.

Мінуси

Майже повна відсутність аромату. Вимогливість до світла (його має бути багато) і поливу.

Мініатюрні (карликові) троянди

Невисокі, компактні кущі – від 20 до 45 см, вкриті яскравими, дрібними трояндами всіх кольорів – саме так виглядають мініатюрні троянди, які використовуються для висадки в кашпо і вазони, незамінні для декорування садів патіо; використовуються для обсаджування клумб у вигляді бордюру.

Незважаючи на беззахисність, мініатюрні троянди дуже стійкі: меншою мірою уражуються грибковими інфекціями; після омолоджувальної обрізки здатні швидко наростити нові пагони і буйно квітнути другою хвилею; досить пристосовані до зимівлі у відкритому ґрунті. Найголовніше полягає в тому, що розмноження цих троянд може проводитися звичайним живцюванням з високою приживлюваністю.

Плюси

Високі декоративні якості, можливість вирощування у горщиках, морозостійкість, не потребують обрізки. Добре розмножуються живцями.

Мінуси

Бояться борошнистої роси, чорної плямистості, потребують рясного, регулярного поливу, так як коренева система розвинена слабо.

Штамбові троянди

трояндиДерево з троянд, які розкриваються одна за одною, даруючи аромат і красу – саме так виглядає штамбова троянда, справжній «букет на ніжці». Це рукотворні композиції, для яких використовують живці чайно-гібридних, мініатюрних або поліантових троянд, прищеплюючи їх на єдине стебло. Щеплення виконуються з великим мистецтвом, оскільки трояндове дерево повинно мати бездоганну форму.

Штамбові троянди досить вибагливі, для їх успішного росту необхідно вибрати сонячну ділянку, захищену від постійного вітру. Ґрунт на ділянці повинен бути пухким, водопроникним, з кислотністю в межах рН 5,5–6,5.

Штамбові троянди при зимівлі у відкритому ґрунті необхідно надійно захищати, пригинаючи штамб. До укриття троянд можна приступати з кінця жовтня, до настання стійких холодів. Крону потрібно попередньо обрізати, вирізаючи всі недозрілі пагони.

Взагалі обрізка штамбових троянд є обов'язковою процедурою для гармонійного розвитку штамба – виконують її навесні, у відповідності з правилами обрізання для того виду троянд, з яких сформовано штамб трояндового дерева.

Плюси

Виняткова декоративність – кущ схожий на скріплений букет на довгій, витонченій ніжці. Швидка адаптація, імунітет до багатьох хвороб і шкідників. Швидка приживлюваність і хороша вегетація. Морозостійкість.

Мінуси

Прямостоячий кущ складніше вкривати на зиму. Для збереження декоративності потрібно щорічно акуратно обрізати крону.

Троянди у ландшафтному дизайні: сусідство з іншими квітучими культурами

Троянди ідеальні самі по собі, їх краса не викликає суперечок, тому часто на садових ділянках можна побачити розарії – клумби, на яких панують тільки троянди. Розарії можуть бути витримані в єдиній палітрі, коли підбираються лише рожеві або червоні троянди. Дуже яскраво і помітно виглядають розарії, підібрані з троянд контрастних тонів (наприклад, жовтих і бордових) – така клумба надовго залишається в пам'яті. Не можна не відзначити, що строкаті троянди різних тонів теж складають ідеальну клумбу – яскраву, помітну, веселу.

При вирощуванні троянд на одній клумбі, дуже важливо висаджувати рослини з урахуванням їх росту, адже неправильна посадка не тільки зменшує декоративність, але і позначається погіршенням росту більш низьких сортів, які потрапили в тінь своїх високих побратимів.

При створенні багаторівневої клумби слід дотримуватися правила – з країв висаджуються нижчі сорти троянд (карликові, мініатюрні), а в центрі клумби – найвищі.

Троянди чудово виглядають при висаджуванні на зеленому газоні, особливо декоративно виглядають казкові трояндові дерева (троянди на штамбі), краса яких тільки підкреслюється монотонною зеленню стриженої трави.

Дрібні троянди ідеальні для створення газонних бордюрів, дуже цікаве поєднання виходить з мініатюрних трояндових кущів і декоративно-листяних стрижених кущів (барбарис, самшит).

 (Голосів: 4352, Рейтинг: 4.7)

2016-07-20
Коментарі

Спасибі за коментар!

Рекомендовані товари
К-сть в упаковці: 1 садж
99 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Троянда чайно-гібридна Дабл Делайт -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
99 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Троянда флорібунда Болеро -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
99 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Троянда флорібунда Лав Сонг -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
99 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Рекомендованні сттаті

Реєстрація на сайті

Реєструючись, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та даєте згоду на обробку своїх персональних даних Докладніше про це

Зареєструватися, використавши соціальні мережі

Вже реєструвалися? Увійти в особистий кабінет тут

Ми відправили Вам лист із підтвердженням реєстрації
Перевірте Вашу пошту

Попередження!

Вхід в особистий кабінет

Увійти як користувач соціальної мережі

У Вас ще немає власного профіля?
Зареєструватися

Забули пароль?

Введіть адресу своєї електронної пошти
і ми надішлемо Вам новий пароль для входу

Пароль висланий на пошту

Повідомити про наявність

На жаль цей продукт розпроданий або його немає в наявності на даний момент.
Залиште свою електронну пошту, ми відразу повідомимо Вас, коли товар з’явиться в продажу.

Какие товары вы ищите?

Перед відправкою даних ознайомтеся з умовами конфіденційності

Товар доданий до Вашого замовлення!

Вы уже купили акционный товар

Ви успішно підписалися

Спасибі, ви вже підписані на нашу розсилку

У кошику немає доданих товарів

Немає доданих товарів в Мій сад

Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати товари в "Мій сад"

Товар доданий в "Ваш сад"

Немає доданих статей

Стаття успішно додана!

Ваше повідомлення прийнято!

Термін обробки вхідних звернень 1-2 робочих дня
Чекайте відповідь на зазначену пошту

×

Тільки для підписників:

1. Корисні поради садівникам

2. Акції та закриті розпродажі

-10%
На перше
замовлення
Підпишіться на розсилку, підтвердіть її та отримайте знижку на першу покупку.
×
Отримайте промокод на 10% за підписку: