Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Обробка насіння перед посівом: як, чим і навіщо

Для максимальної схожості та здорового зростання насіння потрібна обробка засобами захисту від бактеріальних та грибкових інфекцій, а також загартовування, стратифікація та інші процедури.

З їх допомогою ви допоможете рослинам боротися з хворобами на старті розвитку, підвищите врожайність і набудете душевного спокою в нагороду за свою працю.

Способи обробки насіння

Протруювання

Одним із головних способів підготовки насіння до посіву є протруювання засобами захисту від хвороб — фунгіцидами, біофунгіцидами. Ці препарати починають діяти відразу після обробки насіння та забезпечують рослинам тривалу профілактику бактеріальних та грибкових інфекцій, допомагають боротися з чорною ніжкою та десятками інших захворювань.

 • Фітоспорін-М. Біофунгіцид із живими клітинами та спорами сінної палички. Ретельно розмішайте 200 г пасти в 400 г холодної нехлорованої води (кип'яченої, талої, колодязної або дощової). Отриманий розчин (2-4 краплі) розведіть в 200 мл води і замочіть насіння на 1-2 години.
 • ФітоДоктор. Ще один біопрепарат на основі живих клітин та спор бактерій Bacillus subtillis. За 1-2 години до обробки розмішайте вміст пакету (10 г) у 5 л холодної нехлорованої води. Використовуйте отриманий розчин для замочування насіння на 1-2 години.
 • Сідгард. Високоефективний малотоксичний фунгіцид (флудіоксоніл 25 г/л). Приготуйте робочий розчин для протруювання відповідно до інструкції на упаковці та обприскуйте насіння безпосередньо перед посівом. Зверніть увагу, що цибулини є винятком – перед посадкою замочуйте їх на 30 хвилин.

Збагачення мікроелементами

На ранніх стадіях розвитку рослини (особливо огірки, бобові, томати, капуста і баштанні) гостро потребують міді, марганцю та інших мікроелементів. Тому рекомендуємо перед посівом обробити насіння замочуванням у розчині будь-яких стимуляторів із мікроелементами — у нас великий вибір добрив для розсади.

Замість замочування можете також безпосередньо запилити насіння сухим мідним купоросом, змішаним із тальком у пропорції 1:10. Це особливо зручно для обробки насіння, яке при замочуванні виділяє слиз і злипається в грудки, непридатні для посіву (така властивість притаманна, наприклад, льону).


Стратифікація насіння

Насіння багатьох багаторічників, декоративних злаків та квітів (аквілегії, аріземи, морозника, клематису, лаванди, примули, ліхнісу, астильби та ін.) мають тверду оболонку, яка в природних умовах під снігом розм'якшується, щоб прорости навесні. Організуйте їм стратифікацію — імітацію зимівлі під снігом, яка прискорить і зробить весняні сходи дружнішими, а самі рослини — загартованими, ранньоквітучими.

Дійте за інструкцією на упаковці, розмістивши насіння на вказану кількість тижнів або місяців у холодильнику, на балконі або у льоху при температурі +1…+4 градуси. Люпин і дельфініум, наприклад, потребують сухого охолодження в паперовому пакеті (суха стратифікація). Деяке насіння, навпаки, необхідно обернути вологою серветкою (для набухання) і зберігати в поліетиленовому пакеті, регулярно обприскуючи тканину (волога стратифікація). За наявності місця можете висадити насіння в ємності для розсади, накрити плівкою та витримати у холоді рекомендований виробником період.

Загартовування насіння

Насінню теплолюбних культур, таких як перці, баштанні, томати, необхідно загартовування, яке підвищить стійкість рослин до несприятливих погодних умов. Для цього, знезаражене, оброблене мікроелементами, набрякле від вологи насіння, яке поки не проклюнулося, піддамо впливу холоду:

Прогрівання

Насіння деяких теплолюбних культур добре реагують на передпосівне прогрівання на батареї, термостаті або в електричній сушарці. Огірки, дині, кавуни, патисони, гарбузи витримуйте за +50…+60 °C протягом 10-15 хвилин. Але підвищуйте температуру поступово протягом 1-2 годин, щоб не запарити насіння. До речі, у всіх баштанних культур попереднє прогрівання стимулює утворення переважно жіночих квіток, тому без урожаю точно не залишитеся.

Обробка стимуляторами росту для розсади

Щоб прискорити проростання насіння та підвищити схожість, використовуйте стимулятори ростуЦиркон Максі, Молібден Аллюр Арсо (для зернобобових) та ін. Особливо ефективний при обробці насіння овочевих культур, квітів та тютюну регулятор росту — Івін, аналог природних фітогормонів. Замочуйте в його робочому розчині насіння 18-24 години, бажано після 30 хвилин дезінфекції в 1% розчині марганцевокислого калію.

Що потрібно знати ще

Дія патогенної мікрофлори на насіння часто призводить до поганого врожаю, хвороб і навіть загибелі рослин, тому якщо з осені зібрали насіння самостійно, перед посівом не забувайте про обробку засобами захисту від бактеріальних та грибкових інфекцій. Насіння, куплене в нашому магазині, вже оброблене і протруєне, тому додаткового знезараження не потребує.

Дізнайтесь більше про препарати та способи їх застосування у нашого агронома за телефоном, на сайті або в соцмережах. Обов'язково поділіться в коментарях вашими методами передпосівної обробки насіння — ця інформація точно знадобиться садівникам-початківцям. Знайдіть кілька хвилин на майстер-клас від нашого агронома про те, як правильно виростити відмінну розсаду в домашніх умовах на прикладі томатів. 

Бажаємо вдалого та врожайного сезону!

Опубліковано: 15 лют 2022
Переглядів: 1329
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Насіння Балконна грядка
  • Насіння квітів
  • Насіння Кулінарна лінійка
  • Насіння новинки 2022
  • Насіння овочів
  • Насіння однорічних квітів
  • Розпродаж насіння
  • Топ продажів
  Акція
  Новинки
  Томат Чудо Землі Vinel seeds зображення 1
  0 відгуків
  Томат Чудо Землі Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  10 грн 12 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Шоколадне серце Vinel seeds зображення 2
  0 відгуків
  Томат Шоколадне серце Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  10 грн 12 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Чайка Vinel seeds зображення 3
  0 відгуків
  Томат Чайка Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 3 г
  18 грн 22 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Червоний гігант Vinel seeds зображення 4
  0 відгуків
  Томат Червоний гігант Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  6 грн 7 грн
  Купити
  Новинки
  Томат Халі-Галі F1 Імперія насіння зображення 5
  0 відгуків
  Томат Халі-Галі F1 Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 1 г
  125 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Чемпіон ваги Vinel seeds зображення 6
  0 відгуків
  Томат Чемпіон ваги Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  10 грн 12 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Сусідам на заздрість Vinel seeds зображення 7
  0 відгуків
  Томат Сусідам на заздрість Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.2 г
  6 грн 7 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Соляріс Vinel seeds зображення 8
  0 відгуків
  Томат Соляріс Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 3 г
  18 грн 22 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Фатіма Vinel seeds зображення 9
  0 відгуків
  Томат Фатіма Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  6 грн 7 грн
  Купити
  Новинки
  Томат Світ Мусон F1 Імперія насіння зображення 10
  0 відгуків
  Томат Світ Мусон F1 Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 20 шт
  51 грн
  Купити
  Новинки
  Томат Роуз Пінк Імперія насіння зображення 11
  0 відгуків
  Томат Роуз Пінк Імперія насіння
  К-сть в упаковці: 1 г
  31 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Томат Рожевий гігант Vinel seeds зображення 12
  0 відгуків
  Томат Рожевий гігант Vinel seeds
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  6 грн 7 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.