Як би ретельно і часто ми не боролися з бур'янами на дачі – вони ростуть все одно. Багато городників для економії сил залишають чистими тільки грядки, а доріжкам дозволяють заростати. Так чи безпечні трави, які там «живуть»? Зрозуміло, не всі рослини нешкідливі. Особливо потрібно бути уважним, якщо у вас маленькі діти і домашні тварини. Але, як мовиться, хто попереджений – той озброєний! Давайте вчитися розпізнавати «ворогів» дачі.
1. Блекота чорна

Вона відноситься до сімейства Пасльонових, що містить алкалоїди гіосцинамін і атропін. Зберігає токсичність навіть у засушеному вигляді. У неї велике листя, покрите найтоншими ворсинками. У плодів – зубчасті краї, а за формою вони нагадують мініатюрні глечики. Під «кришечкою» формується насіння з неприємним запахом. У міру дозрівання його розносить вітер.
Хоча блекота отруйна, її широко використовують в медицині. Зрозуміло, самостійно лікуватися нею не варто. Виполюйте рослину виключно в рукавичках, щоб токсичний сік не потрапляв на шкіру рук.
Як розпізнати отруєння:
- розширення зіниць, світлобоязнь;
- почервоніння шкіри обличчя;
- запаморочення;
- спрага;
- порушення серцевого ритму;
- підвищення температури, судоми;
- втрата свідомості.
Чим допомогти?
Промити шлунок сольовим розчином (1 столова ложка на 5-10 літрів води) або розчином марганцівки, дати активоване вугілля по інструкції.
2. Болиголов плямистий

Листя цієї бур’янистої токсичної рослини злегка схоже на морквину або петрушку. Знизу на ньому є темні плями, від яких і пішла назва трави. Цвіте вона на початку – середині літа дрібними білими квіточками, зібраними в суцвіття-кошики.
Всі частини болиголова отруйні й містять алкалоїд конін, який викликає параліч. Характерною ознакою отруєння у тварин є прогресуюча слабкість аж до повного знерухомлення. При виполюванні дотримуйтесь заходів безпеки – працюйте тільки в рукавичках.
Як розпізнати отруєння:
- сильні головні болі;
- звуження зіниць;
- сплутаність свідомості;
- судоми;
- тахікардія;
- задишка.
Чим допомогти?
Промити шлунок марганцівкою (1 г/літр води), потім дати активоване вугілля (1 таблетка на 10 кг живої ваги) і багато води, внутрішньом'язово ввести вітаміни В6 і В12.
3. Борщівник Сосновського

Не плутайте цю токсичну рослину з її абсолютно нешкідливим побратимом – борщівником сибірським. Цвіте бур'ян білими дрібними квіточками, які зібрані у великі парасольки. Листя велике, високе, сама рослина витягується до 3 м. При контакті з отруйною травою людина отримує важкі опіки, які з часом перетворюються на значні пухирі.
Як розпізнати отруєння:
- сильний озноб і головний біль;
- почервоніння шкіри і свербіж;
- сильне печіння;
- набряки, пухирі з рідиною всередині.
Чим допомогти?
Відразу після попадання соку на шкіру потрібно перейти в тінь, промити уражене місце великою кількістю води, змастити розчином марганцівки або фурациліну і накласти пов'язку, щоб на шкіру не потрапляло сонце. Кілька днів бажано не виходити на сонце і контролювати стан шкіри. Ні в якому випадку не розкривайте пухирі самостійно.
4. Дурман звичайний

В його листі міститься алкалоїд гіосцинамін, в корені – скополамін. Він є отрутою для коней, гусей і великої рогатої худоби. Кури, кролики, щурі й собаки можуть їсти без побоювання. При отруєнні у тварин спостерігається явне порушення, судоми, розширення зіниць, потім стан паралічу і смерть від зупинки серця.
Людині, особливо дітям, небезпечне насіння.
Як розпізнати отруєння:
- сухість у роті;
- розширення зіниць;
- пронос з кров'ю;
- порушення пам'яті.
Чим допомогти?
Зробити промивання соляним або марганцевим розчинами, дати активоване вугілля.
5. Рицина

У цієї рослини небезпечне насіння, оскільки в ньому містяться алкалоїди рицин і рицинін. Особливо часто отруєння зустрічається у дітей, які спокусилися на красиве насіння-квасолини, і у дорослих, зайнятих виробництвом касторової олії. Для дитини смертельна доза – 1 насінина, для дорослого – 8.
Як розпізнати отруєння:
- в стравоході й кишечнику відчуваються печіння і біль;
- нудота і блювання, зневоднення;
- головний біль, сонливість і судоми.
Чим допомогти?
Багаторазовим промиванням шлунка, рясним питвом, обволікаючими препаратами.
6. Беладона (красавка)

Небезпечні всі частини трави, в них знаходиться атропін, скополамін. Тварини уникають цієї рослини, а ось діти можуть з'їсти чорні ягідки. Хоча беладону вирощують як лікарську рослину, але після роботи з нею не можна торкатися руками обличчя й очей, їсти їжу, не вимивши рук. Небезпечний навіть мед, зібраний з плантацій трави. Він густий і темний, на смак злегка гірчить.
Як розпізнати отруєння:
- сухість у роті та глотці;
- підвищення збудливості та температури;
- порушення дихання, втрата свідомості.
Чим допомогти?
Зробити промивання шлунка і дати активоване вугілля.
7. Чистотіл великий

При пошкодженні цієї трави з неї витікає їдкий помаранчевий сік з різким відразливим запахом. У ньому знайдені алкалоїди берберин, хелеритрин, хелідонін. Найнебезпечніша частина чистотілу – корінь, який зберігає свої властивості навіть після висушування. Тварини практично не їдять його, поодинокі отруєння у кіз і свиней.
Як розпізнати отруєння:
- блювання;
- рідкий стілець;
- пригнічення дихання;
- подразнення шкірних покривів.
Чим допомогти?
Багаторазово промити шлунок, дати активоване вугілля, при необхідності зробити штучне дихання. Шкіру після контакту з чистотілом необхідно ретельно вимити.
8. Берізка польова

У всіх частинах рослини можна знайти смолисту токсичну речовину – конвальвулін, яка не зникає навіть після висушування трави. У тварин, включаючи коней, після поїдання спостерігається гострий катар шлунка і виснаження. Люди берізку в їжу не вживають, але досить часто займаються самолікуванням, яке і призводить до поганих результатів.
Як розпізнати отруєння:
- нудота, зневоднення;
- печіння в роті і хворобливі відчуття в животі;
Чим допомогти?
Промити шлунок, дати багато води, активоване вугілля і рідкий кисіль.
Ми перерахували основні види токсичних бур'янів, які можуть з'явитися на дачних ділянках. Потрібно відзначити, що першу допомогу треба надавати якомога швидше, а після промивання шлунка негайно звернутися до лікаря. Контролюйте кожен бур'ян на своїй ділянці та будьте здорові!