Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Посадка картоплі за голландською технологією на українській дачі

Нідерланди – невелика держава в Західній Європі, де ще з часів Римської імперії ведеться «боротьба з морем». Голландці осушують території, а потім облагороджують їх. Незважаючи на титанічні зусилля, землі, придатної для сільського господарства, там дуже мало порівняно з іншими країнами Європи.

А тепер, знаючи це, уявіть: Нідерланди постачають насіннєву картоплю в 70 країн світу! Як їм це вдається? За допомогою спеціальної технології вирощування!

Голландська технологія вирощування картоплі – це сукупність агротехнічних заходів, які виконуються в повному обсязі і з дотриманням усіх термінів. У результаті цього з одного кущика отримують до двох кілограмів бульб, які добре лежать протягом всієї зими. Для отримання таких вражаючих результатів потрібно точно дотримуватись правил вирощування:

 • для посадки вибирайте сортову картоплю високої якості, бульби беріть не нижче 2 репродукції;
 • визначте оптимальні строки посадки;
 • перед посадкою підготуйте бульби;
 • дотримуйтесь сівозміни;
 • виберіть правильну ділянку для посадки;
 • підготуйте землю до посадки;
 • витримуйте правильну схему посадки;
 • враховуйте нюанси посадки і застосовуйте добрива;
 • використовуйте гербіциди для профілактики захворювань;
 • збирайте врожай в залежності від подальшого використання врожаю.

Це основні правила вирощування картоплі за голландською технологією. Різниця у промисловій та домашній культивації полягає в тому, що в першому варіанті використовують техніку, а на дачі ви все будете робити вручну.

Давайте розберемо кожне правило детальніше.

1. Вибір насіннєвого картоплі

Выбор семенного картофеляДля вирощування годяться бульби середнього розміру, діаметром не менше 3-5 см: у більш дрібних екземплярів формуються слабкі паростки, але й занадто великі картоплини не збільшать ваш урожай. На кожній бульбі повинно бути по 5 і більше вічок.

Що стосується сортів, оптимальних для голландського способу вирощування картоплі, то можна вибирати сорти європейської (Імпала, Ред Скарлет) та вітчизняної (Хортиця) селекції. Для півночі України найкращим є останній варіант – така картопля краще перенесе більш суворий клімат.

Купувати насіннєву картоплю доцільніше в спеціалізованих магазинах. Якщо ви звикли садити власні бульби, то пам'ятайте, що раз на 3-4 роки бажано повністю оновлювати кожен сорт.

2. Терміни посадки

На півночі України картоплю садять у 3 декаді квітня, а на півдні – наприкінці березня. За народними прикметами садити картоплю потрібно тоді, коли на березах розпускаються листочки. Якщо «під рукою» немає ні однієї берези, візьміть жменю ґрунту і спресуйте її в клубок, а потім киньте на землю з метрової висоти: якщо клубок розсипався, значить, ґрунт готовий до посадки, якщо ні – чекайте, поки він ще трохи підсохне.

3. Підготовка насіннєвої картоплі перед посадкою

За місяць до посадки картоплю потрібно почати пророщувати. Для цього її виносять у світле та тепле приміщення (+18°С) до появи паростків. Після чого температуру знижують до +8°С і чекають, поки паростки виростуть до 2-3 см. Детальніше про підготовку картоплі читайте тут.

Подготовка семенного картофеля перед посадкой

4. Сівозміна

Картопля на одній грядці може рости тільки раз на 3 роки, а хорошими попередниками для неї вважаються озимі зернові культури.

5. Вибір місця

Картопля віддає перевагу сонячним ділянкам. Грядки повинні бути рівними – так найлегше регулювати полив – вода не буде стікати під схил, і всі кущі будуть однаково зволожені.

6. Підготовка ґрунту перед посадкою

Рівні ділянки бажано готувати з осені. Їх потрібно перекопати на глибину 22-27 см і внести органіку – перегній або компост і мінеральні добрива – суперфосфат, хлористий калій і будь-яке азотне добриво (строго по інструкції). Ділянки на схилі бажано готувати незадовго до посадки, так весняні води не змиють всі добрива. При перекопці додайте в ґрунт сечовину. Гряди розташовуйте з півночі на південь.

7. Схема посадки та глибина загортання бульб

Глибина загортання картоплі – 6-8 см. Між бульбами нехай залишається по 30 см, а між рядами – по 70-75 см. Таким чином, на квадратний метр висаджується по 6-8 картоплин, а кожен кущик буде освітлений сонцем, і після дощу в землі не буде застоюватися волога.

Схема посадки и глубина заделки клубней

8. Хитрощі посадки картоплі

У кожну посадочну лунку насипте:

 • жменю товченої яєчної шкаралупи;
 • 100 г деревної золи.

Також можна додати цибульне лушпиння, яке відлякує слимаків і дротяників. Бульби укладіть росточками вгору і присипте їх ґрунтом, зробивши гребені 10-сантиметрової висоти. Землю для цього беріть у міжряддях.

9. Догляд за грядками

Через тиждень-два із землі «полізуть» перші бур'яни. Їх потрібно ретельно виполоти. Надалі для боротьби з бур'янами можна використовувати хімічні препарати. Якщо ви не прихильник таких методів, доведеться прополювати грядки вручну.

Після появи паростків картоплі посадки потрібно знову присипати рихлим ґрунтом з міжрядь так, щоб гребені виросли до 20 см.

Уход за грядками

Картопля потребує 3-кратного поливу в теплий період:

 • у момент бутонізації;
 • під час цвітіння;
 • через декаду після відцвітання.

Щоб на вашу картоплю не нападав колорадський жук, побризкайте кущі спеціальними препаратами за кілька днів до цвітіння.

10. Збираємо врожай

Що стосується термінів збору картоплі, то тут багато чого залежить від ваших цілей. Якщо ви хочете отримати насіння, збирайте врожай на початку серпня, а якщо ви хочете його з'їсти – наприкінці літа. Ще один секрет: за 10 днів до збирання бульб потрібно видалити все бадилля. Так картопля «долежить» в землі, її шкірка ущільниться, і бульби будуть краще зберігатися. Для складування врожаю вибирайте прохолодне темне приміщення з хорошою вентиляцією. У якості тари підійдуть дерев'яні ящики.

Спробуйте новий підхід до вирощування насіннєвої картоплі на своїй ділянці, і ви залишитеся задоволені урожаєм!

Опубліковано: 10 бер 2020
Переглядів: 9128
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.