Що б ви не вирощували - троянди на підвіконні, лимон в діжці або маленький колючий кактус біля комп'ютера - всі домашні рослини повинні виглядати здоровими! Нічого складного в догляді немає. Трохи уваги та початкових знань з ботаніки - і вам не доведеться засмучуватися через голі пагони, пожухле листя або скинуті бутони. Догляд за кімнатними рослинами - справа вдячна!
1. Правила вибору
Вибираючи кімнатні рослини, співвідносьте їх розміри з габаритами житлового приміщення. Розлогій пальмі не місце в тісній кімнаті, як би красиво це не здавалося. Пожвавте простір безліччю невеликих рослин. Розставте їх на підвіконнях, розмістіть на етажерках. Для ампельних і в'юнких рослин підберіть красиві підвісні кашпо.
2. Правила поливу
Поливайте рослини відстояною водою кімнатної температури. Холодна та хлорована вода шкодить корінню. Поливайте у міру підсихання ѓрунту, а не «вільної хвилинки». З керамічними горщиками все просто. Постукайте по вазону кісточками пальців: сухий ѓрунт видає дзвінкий звук, волога - глухий. Трохи складніше з рослинами у великих дерев'яних діжках. Дерево дихає - це добре. Але у великих вазонах верхній шар ѓрунту підсихає швидше, ніж нижній. Поливайте рідко, але так, щоб вода витекла з дренажного отвору. Тоді вологу отримають навіть нижні тонкі корінці. До речі, саме вони розподіляють по кореневій системі воду та поживні речовини. Їх відмирання загрожує загибеллю рослини.
3. Освітленість
До світлолюбних кімнатних рослин відносяться герань, гербера, гібіскус, молочай, бальзамін, фіалка, калла, хлорофітум - вони не бояться прямих сонячних променів. У другому ряду підвіконня можна поставити азалію, жасмин, олеандр, глоксинію, камелії, троянди. У глибині кімнати можна розмістити бромелий, дифенбахію, драцену, папороть, плющ, спатифілум, каучуконосний фікус - їм досить штучного світла. Всіх домашніх рослин не перелічити. Тому дізнайтеся трохи більше про місце зростання рослини та помістіть в умови, які будуть близькі до його звичному середовищі існування.
4. Температура та вологість повітря
Південним тропічним рослинам потрібне вологе повітря. Сукуленти та кактуси прекрасно обходяться сухим. Орхідеї краще цвітуть при Т 25°, бегонії - при Т 18-20°. Так що тут теж діє правило № 3 - орієнтуйтеся на середовище проживання. Якщо придбання зволожувача накладно для вашого бюджету, є недороге альтернативне рішення, яке запозичено у японських любителів бонсай. Візьміть плоскі підноси, заповніть керамзитом чи гравієм і залийте водою. На такій «подушці» рослини будуть оточені вологим повітрям. Зверніть увагу - це не полив з піддону! Дно контейнерів не повинно стикатися з водою. Японці використовують гідрокульки, але у нас, на жаль, їх не продають. Гідрогель для цієї мети не підходить.
5. Боротьба зі шкідниками
На кімнатні рослини нерідко нападають павутинні кліщі, борошнисті червці, білокрилки тощо. Тривожними сигналами є: уповільнення темпів зростання, скидання бутонів, поява на листі бурих, сірих чи чорних плям. Якщо шкідники виявлені, протріть листя мильним розчином. Обернувши вазон целофаном, скупайте рослина під теплим душем. Кілька наступних поливів проведіть слабким розчином марганцівки - в ѓрунті можуть жити патогенні бактерії та хвороботворні гриби. При необхідності обробіть інфіковану рослину інсектицидами.
6. Правила пересадки
Кімнатні рослини у великих вазонах пересаджують рідко, в невеликих контейнерах - раз а 1-3 роки. Чим менше ємність, тим частіше потрібна пересадка. Ѓрунт виснажується - його потрібно замінити свіжим, поживним. Не пересаджуйте відразу після поливу - важкий ѓрунт складно витягти з горщика, не пошкодивши коріння. Перед посадкою ретельно продезінфікуйте горщики.
7. Догляд за кімнатними рослинами з урахуванням сезонності
Підгодовуйте рослини протягом періоду активного росту та цвітіння. У зимовий час скоротіть полив і перестаньте вносити добрива. Цибулинні рослини забезпечте прохолодну зимівлю - вони повинні відпочити та набратися сил для бутонізації. Дерева та деревні чагарники потребують сезонної обрізки. Це не тільки стимулює гілкування, але й дозволяє надати рослині цікавої форми.
Але в будинку можна вирощувати не тільки кактуси або орхідеї... Посадіть на своєму підвіконні екзотичну африканську рослину Заміокулькас - єдиного представника свого роду з сімейства Аронієвих. Він був описаний вченими практично сто років тому, але як кімнатну культуру її стали використовувати лише в 90-х роках двадцятого століття. На сьогодні це одна з найбільш популярних культур для озеленення інтер'єрів. У нашій статті огляд цього чудесного екзота, який можна легко виростити на підвіконні.