Захват, замилування, захоплення – всі ці щасливі емоції дарує нам весняний квітучий сад. Але якщо вам цього мало, якщо ви хочете випробувати ще й гордість вашим щедрим урожаєм, насолодитися плодами своєї праці, почути подяку своїх рідних – потрібно подбати про захист саду від хвороб і шкідників.
Давайте розберемося, від кого і як нам треба захистити свій урожай.
Найбільш злісні шкідники саду
Листосисні та листогризучі комахи здатні буквально за лічені дні, а іноді й години, істотно зменшити урожай, тому важливо вчасно обробити сад.
Листосисні – це тля, мідяниця, трипси, щитівка, білокрилка і ще безліч інших, але не таких ненажерливих.
Ці комахи прогризають лист або кору і висмоктують сік. Знищити їх можна контактними препаратами, які руйнують покрови тільця або викликають параліч дихальних органів.
Є й більш ефективні – системні – засоби, які накопичуються в клітинах рослини і отруюють шкідників. Через кілька тижнів після обприскування вони повністю розкладаються і не завдають шкоди людині, тому вони особливо важливі при пізніх обробках, навіть перед збором урожаю.
Листогризучі – це п’ядуни, яблунева горностаєва міль, листовійка, золотогузка, антична волнянка, садові совки та інші. Всі вони з'їдають листя, і отруїти їх можна контактним способом через шлунковий тракт.
Найбільш поширені і небезпечні хвороби саду
Парша, чорний рак, кокомікоз, моніліоз, антракноз – ось основний перелік хвороб, здатних істотно зменшити або навіть знищити врожай.
В захисті дерев від хвороб, крім хімічних обробок, дуже важливу роль відіграє правильна агротехніка – це і підтримка стовбура в здоровому стані, очищення його від пошкоджених ділянок, правильна обрізка, що сприяє провітрюванню крони.
На жаль, впоратися з усіма шкідниками і хворобами саду неможливо без його хімічного захисту, давайте розберемося, як зробити це з мінімальною кількістю обробок та максимальною ефективністю.
5 обробок саду навесні, без яких не обійтися
Перша обробка – побілка
Захист саду від хвороб і шкідників починайте вже в березні, як тільки температура перейде нульову позначку. Дуже важливий етап обробки – побілка стовбурів і скелетних гілок. Якщо ви не зробили цього восени, не нехтуйте, здавалося б, таким простим і необов'язковим способом захисту.
Справа в тому, що під пошкодженими ділянками кори, в місцях примикання гілок до стовбура зимує безліч комах і спір грибкових хвороб. Якщо ви очистите стовбур від старої пошкодженої кори залізною щіткою, а потім побілите його, ви звільните дерево від більшої частини шкідливих квартирантів.
Для побілки можна купити готову суміш, а можна приготувати її самостійно по одному з перевірених рецептів.
Рецепти суміші для побілки дерев
- У 10 л води розмішайте 2,5 кг гашеного (це важливо!) вапна та 300 г борошняного клейстеру
- До 10 л води додайте 2,5 кг гашеного вапна і 1 кг свіжого коров'яку
- Змішайте 10 л води, 2 кг гашеного вапна і 300 г мідного купоросу
В той же час, якщо ви не зробили цього восени, важливо видалити опале листя з пристовбурового кола дерева, адже там зимували збудники багатьох хвороб.
Друга обробка – до розпускання бруньок
Ранньою весною, коли середньодобова температура близько 3-4°С, зимуючі личинки прагнуть вибратися зі своїх непроникних хітинових оболонок, ось чому саме в цей період вони найбільш уразливі, і зараз обробка саду буде максимально ефективною.
Дуже важливо змочити препаратом все дерево або кущ, особливо ретельно опрацьовуйте місця зімкнення гілок зі стовбуром, розгалуження і кінці гілочок, де скупчення шкідників особливо щільне. На доросле дерево піде до 10 л робочого розчину, на молоде – близько 5 л.
Для обприскування приготуйте один із запропонованих нами розчинів:
- У 10 л води розчиніть 600 г нітроамофоски, або 700 г сечовини, або 1 кг кухонної солі
- До 10 л води додайте 300 г бордоської суміші, дайте повністю їй розчинитися
- У 10 л води розчиніть 300 г залізного купоросу
Для того, щоб робочі рідини добре змочували дерева, додайте до них який-небудь прилипач – ним може бути і господарське мило, і купівельна добавка, і борошняний клейстер.
Третя обробка – по зеленому конусу
Наступна важлива обробка проводиться по зеленому конусу, тому що в цей час прокидається основна частина шкідників і прямує на полювання за довгоочікуваними ніжними зеленими бруньками. Зараз важливо не тільки захистити рослини від шкідників, запобігти хворобі, але і не пошкодити молоденькі бруньки їдкими препаратами. В такий час особливо корисними будуть бакові суміші сучасних високоефективних засобів.
Використовуйте суміш Хоруса й Актари для захисту від цикадок, попелиць, білокрилок,а також антракнозу і парші на зерняткових культурах, і моніліозу, клястероспоріозу і курчавості на кісточкових.
Четверта обробка – по рожевих бутонах
У період бутонізації, коли вже вилетіли корисні комахи, в тому числі і бджоли, важливо не нашкодити їм – тому Актару замінюємо на нешкідливий Каліпсо або Енжіо, а від збудників хвороб застосовуємо Скор з Тіовіт Джет. Ці препарати чудово доповнюють один одного, і підходять для приготування бакових сумішей.
Додайте по упаковці того й іншого до 10 л води і обприскуйте сад в безвітряну погоду. Ці препарати швидкодіючі, для ефективного впливу досить 3-4 годин, так що не турбуйтеся, якщо мінлива весняна погода пролилася дощем – він не знищить ваші зусилля.
У цей час не будуть зайвими і механічні способи захисту від яблуневого квіткоїда. Постеліть під деревом плівку і стукайте по стовбуру палицею – комахи попадають вниз, вам залишиться зібрати їх і знищити. Повісьте ловчі пояси, феромонні пастки для відлову шкідників. Це буде гарною підмогою в зменшенні популяції шкідників, цілком можливо, цього буде достатньо навіть без обприскування.
П'ята обробка – по зав'язі плодів
Це буде остання весняна обробка саду, але не менш важлива, ніж всі попередні.
На кісточкових і зерняткових деревах чекайте, коли зав'яжуться плоди величиною з горох. У цей момент починається друга хвиля молініозу і парші, а гусениці, пильщики, плодожерки, листовійки, щитівки і кліщі готові знищити майбутній урожай.
Обробіть сад від хвороб мідьвмісними препаратами – 1% бордоською сумішшю, або готовим засобом ХОМ. Підійде також і Скор, який, на відміну від мідьвмісних засобів, добре змішується в бакових сумішах.
Для захисту від шкідників у цей період краще вибирати вибіркові препарати, що знищують конкретних комах на різних культурах.
На яблуні і груші в цей час активна яблучна плодожерка, проти якої діє Люфокс або Матч.
У черешні та вишні зараз основний шкідник – вишнева муха, її популяцію знищуємо Актелліком.
У сливи й абрикоса шкідник – плодожерка. Від неї позбавить Матч або Актеллік.
Для персика підійде Енжіо.
Важливі моменти у забезпеченні здоров'я саду
- Пам'ятайте, що свій сад ми закладаємо для насолоди, для одержання здорового врожаю, тому хімічні обробки намагайтеся проводити тільки при значній чисельності комах і при критичному ураженні хворобами.
- Шкідливі комахи не тільки пожирають урожай, але й розносять хвороби. Намагайтеся залучати в свій сад птахів та корисних комах, які можуть значно зменшити вплив шкідників.
- Не нехтуйте правилами агротехніки. Обрізка, полив і підживлення здатні підтримувати здоров'я саду з мінімальною кількістю хімічних обробок.
Ростіть свій сад із задоволенням, отримуйте рясні врожаї і насолоджуйтеся плодами своєї праці!