Прийом замовлень
0 (800) 60-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 60-32-42
0

Яровизація картоплі: навіщо, коли, як

Яровизація картоплі — це ряд агротехнічних прийомів, спрямованих на підвищення врожайності культури і прискорення дозрівання бульб. Включає прогрівання і дезінфекцію посадкового матеріалу, обробку стимуляторами росту, пророщування на світлі.

Яровизація картоплі як проводити

Для цього відбирають здорові чисті бульби вагою 60-80 грамів. Вони швидше формують коріння і легше адаптуються до несприятливих погодних умов.

Яровизація рослин є науково обґрунтованим методом пробудження життєвих сил у бульбових і злакових культур. Тривале утримання в прохолодному темному приміщенні з подальшим пророщуванням в теплі і на світлі дає потужний стимул до репродукції при весняній посадці. Це також дозволяє виявити нежиттєздатні бульби і такі, що відстають у розвитку. Вони з великою ймовірністю не дадуть хорошого врожаю. При їх посадці ви б лише даремно витратили час на догляд.

Процес яровизації

Бульби картоплі дістають з прохолодного темного сховища приблизно за місяць до висадки на ділянку. Їх перебирають і викладають в один шар в ящики або на будь-яку рівну поверхню. При дефіциті місця можна підвісити в сітках або поліетиленових пакетах з отворами для вентиляції. Підвищення температури і перебування на світлі - головні чинники яровизації, що сприяють проростанню бульб.

Якщо пророщувати в теплому темному місці, бульби дадуть білі довгі тендітні паростки. При посадці в ґрунт вони просто обломляться, і бульба почне виганяти зі сплячих вічок інші паростки. Весь процес яровизації буде зведений нанівець.

Під впливом світла бульби утворюють щільні товсті проростки, іноді — з зачатками листя. При цьому бульби зеленіють, виділяючи шкідливу для людини отруту солонін, яка є для бульб захистом від комах-шкідників. Ось чому багато садівників використовують вислів «позеленіла картопля».

Яровизація картоплі як і коли проводити
Важливо. Перед викладанням бульби обов'язково дезінфікують. На 10 літрів води беруть 10 грамів перманганату калію і 2-3 грами мідного купоросу. Вологість повітря підтримують на рівні 85%, не дозволяючи бульбам всихати. Обприскувати можна простою водою або розчином золи і мінеральних добрив. Щоб не допустити підгнивання, бульби 2-3 рази на день перевертають.

Терміни яровизації картоплі

Залежно від температури в приміщенні тривалість яровизації змінюється:

 • при Т 12-15° процес займає 25-30 днів;
 • при Т 18-23° — 15-20 днів;
 • при Т 25-30° — 10-12 днів.

Це означає, що потрібно виходити зі зручного вам температурного режиму і терміну прогрівання ґрунту на вашій дачній ділянці. Висаджувати бульби в ґрунт можна, коли ґрунт прогріється до + 6-8° на глибину 20-30 см.

Яровизація картоплі

Корисні поради

За наявності вільного простору яровизацію можна проводити вологим способом. Для цього бульби поміщають в один шар в ящики, заповнені перлітом, торфом, піском, тирсою. Ці матеріали добре утримують вологу, що позбавляє вас від щоденного обприскування. Переважно — перліт: він не сприяє розмноженню бактерій і не насичується зайвою вологою. Торф має закислену реакцію, тому його змішують з золою. Що стосується тирси, підходить будь-яка, окрім дубової.

Посадковий матеріал краще купувати в розплідниках або спеціалізованих магазинах, де пропонуються високоякісні сертифіковані бульби першої репродукції, гарантовано вільні від хвороб і вірусів. Купівля обходиться дорожче, ніж пророщування картоплі з овочевого магазину. Але, як показує практика, низька врожайність і збитки в боротьбі з хворобами (золотиста нематода, фітофтороз, гнилі) обходяться дачникам дорожче.

Опубліковано: 08 лют 2021
Переглядів: 591
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Добрива і засоби захисту
  • Насіннєва картопля
  • Насіння овочів
  • Суперпропозиції!
  • Супутні товари
  • Топ продажів
  Акція
  Добриво Стимовіт для овочів зображення 1
  0 відгуків
  Добриво Стимовіт для овочів
  К-сть в упаковці: 500 мл
  36 грн 45 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Добриво NPK + мікроелементи для картоплі зображення 2
  0 відгуків
  Добриво NPK + мікроелементи для картоплі
  К-сть в упаковці: 20 г
  10 грн 12 грн
  Купити
  Картопля Реванш Seedera зображення 3
  0 відгуків
  Картопля Реванш Seedera
  К-сть в упаковці: 0.02 г
  10 грн
  Купити
  Картопля Ассоль Seedera зображення 4
  0 відгуків
  Картопля Ассоль Seedera
  К-сть в упаковці: 0.02 г
  10 грн
  Купити
  Картопля Діва Seedera зображення 5
  0 відгуків
  Картопля Діва Seedera
  К-сть в упаковці: 0.02 г
  10 грн
  Купити
  Картопля Ілона Seedera зображення 6
  0 відгуків
  Картопля Ілона Seedera
  К-сть в упаковці: 0.02 г
  10 грн
  Купити
  Картопля Імператриця Seedera зображення 7
  0 відгуків
  Картопля Імператриця Seedera
  К-сть в упаковці: 0.02 г
  10 грн
  Купити
  Картопля Краса Seedera зображення 8
  0 відгуків
  Картопля Краса Seedera
  К-сть в упаковці: 0.02 г
  10 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.