Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Як доглядати за ірисами навесні

Как ухаживать за ирисами весной

Навіть якщо на вашій ділянці з квітів будуть тільки іриси, вона все таки буде виглядати яскраво і різноманітно – настільки несхожі сорти цієї культури. На сьогоднішній день вже відомо понад 250 видів, але селекціонери продовжують працювати над новими сортами з поліпшеними декоративними якостями. Правильний догляд забезпечить довге та рясне цвітіння, поговоримо про те, що і як робити ранньою весною.

Що ж мається на увазі під ранньовесняним доглядом за ірисами? Перша задача – не затягувати з початком робіт. Укриття з клумб прибирають відразу після танення снігу, рослинні залишки можна скласти в компостну яму або спалити.

Ірисам подобаються чисті грядки, пухкий ґрунт, підгодівлі та достатнє зволоження – все це їм і треба забезпечити.

Цибулинні та кореневищні, чи є різниця в догляді?

Кореневищні сорти не такі вибагливі, як цибулинні. В останніх необхідно регулярно видаляти все листя з жовтими плямами. На зиму такі сорти вимагають ретельного укриття. Через місяць після цвітіння цибулини бажано викопати, промити в 0,2% розчині марганцівки, висушити і зберігати до наступної посадки. Виняток у цьому випадку складають лише сорти, які зацвітають повторно восени. Викопувати їх не слід. Ранньовесняний догляд за ірисами обох видів однаковий.

Розпушування клумб

Міжряддя в ідеалі розпушують кожні 10-12 днів маленькою тяпочкою, акуратно, щоб не пошкодити кореневища.

Поливи та підживлення

Догляд за ірисами в саду навесні включає в себе зволоження та живлення. Квіти особливо потребують поливу у період інтенсивного росту, формування бутонів і початку цвітіння. Обов'язково добре зволожуйте ґрунт між рослинами, але не перестарайтеся, щоб кореневища не загнивали. Поливати краще у вечірні години, намагайтеся, щоб волога не потрапляла на кореневища. Норма поливу – 15-20 літрів на 1 м².

Окремі поливи бажано поєднати з підгодівлею. Сухі добрива використовувати небажано через можливі опіки кореневищ, які розташовані близько до поверхні.

Розрахунок добрив такий. На кожен пагін потрібно:

  • 2 г фосфорного добрива (суперфосфат);
  • по 1 г калійного і азотного (хлористий калій, сульфат амонію).

Тепер треба порахувати кількість рослин, які необхідно удобрити. Щоб грамотно розвести речовини, пам'ятайте, що в одному відрі можна розчиняти не більше 20-25 г комплексного добрива.

Якщо ви не хочете проводити розрахунки, можна скористатися іншою схемою підживлень:

  • під час росту листя внесіть 10 г азотних добрив на 1 м²;
  • через 14 днів вам знадобиться по 15 г азотних, калійних та фосфорних добрив на цю ж площу;
  • у період цвітіння візьміть по 20 г калійних і фосфорних добрив.

Комахи-шкідники і хвороби

Іриси відносяться до тих щасливих культур, яких шкідники обходять стороною. Якщо раптом якийсь настирливий жук або гусениця все ж спокуситься на квіти, то обробки проводьте кожні кілька тижнів. Особливо ефективно вони діють за 6 тижнів до цвітіння.

Що стосується захворювань, то найпоширеніше з них – це гниль. Необхідно викопати кореневище, акуратно видалити підгнилу ділянку до здорової тканини. Потім помістити його в слабкий розчин марганцівки на 2 години і висушити під сонячними променями. Ґрунт, на якій ріс і хворів ірис бажано видалити.

Посадка ірисів навесні

Якщо у вас є посадковий матеріал (діленка), який ви отримали зі своїх клумб минулої осені, то весна – саме час для їх посадки.

Для ірисів також підходить осіння посадка, тільки кореневищні сорти бажано садити на початку вересня, а з цибулинними можна не поспішати аж до жовтня.

Підготовка ґрунту

За місяць до посадки ґрунт перекопайте, розрихліте та при бажанні просійте через сито з великими отворами. Щоб позбутися від бур'янів, які неодмінно полізуть разом з настанням тепла, обробіть ґрунт гербіцидами. В ґрунт внесіть компост і комплексне мінеральне добриво (азотно-фосфорно-калійне).

Вибір місця для ірисів

Квіти люблять відкриті сонячні ділянки, але не виносять постійних вітрів або протягів. Також на їх розвиту згубно позначається близьке залягання ґрунтових вод. Ґрунт повинен бути слабокислим або нейтральним.

Подготовка деленкиПідготовка діленки

Здорові кореневища і цибулини ірисів можна гарантовано придбати в перевіреному магазині. Якщо ви купували посадковий матеріал у сумнівного продавця або взяли діленку у сусіда, то її бажано протравити в рожевому розчині марганцівки не більше 20 хвилин і підсушити на сонці. Безпосередньо перед посадкою кореневище можна обробити стимуляторами росту.

Посадка ірисів

Посадка ирисовВикопайте ямку глибиною 25 см, зробіть у середині невисокий горбок. На нього укладіть кореневище, корінці розправте, присипте землею, злегка утрамбуйте долонями і полийте водою. Коренева шийка повинна бути на рівні ґрунту. Віяло листя (якщо ви садите діленку) бажано спрямувати на північ, так рослина не буде затінювати сама себе. Відстань між двома сусідніми квітками повинна становити близько півметра, для карликових сортів – трохи менше.

Надалі доглядати за квітами такий, як розказано вище.

Увага! Перші підживлення можна вносити не раніше, ніж іриси остаточно приживуться.

Для більшої наочності дивіться наше відео по догляду за ірисами навесні.

Опубліковано: 21 січ 2019
Переглядів: 16259
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
    Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.