Способи вирощування полуниці в різних кліматичних умовах

Способи вирощування полуниці в різних кліматичних умовах

Полуниця вирощується практично скрізь. При цьому способи її вирощування можуть сильно відрізнятися залежно від того, в якому кліматі – в холодному або гарячому – проростає культура.

Величезну роль тут грають екстремальні фактори: холод на півночі і спека в південних регіонах. Так, наприклад, багато сортів полуниці не дають зав'язей, якщо температура зашкалює за позначку +30˚. До того ж, багато ягід починає дозрівати, не досягнувши свого нормального розміру, а також, через погане засвоєння поживних речовин, навіть зрілі ягоди залишаються твердими і несмачними. У сортів постійного плодоношення при занадто високих температурах спостерігається відсутність зростання квітконосів.

Останнім часом, у зв'язку із загальною тенденцією потепління, занадто спекотні періоди зустрічаються не тільки на півдні, але і на півночі України. І для того щоб полуниця все-таки визрівала в цих умовах, існує декілька рішень.

Метод перший: затінення

Для забезпечення правильного догляду за полуницею в жаркий період, їй зовсім не обов'язково надавати густу тінь. Досить буде часткового затінення. Як матеріал для затінення можна вибрати спеціальні сітки, затінюючі культури, з ефективністю від 30 до 70%. Їх натягують на вкопані по сторонах плантації стовпи. Процес цей досить трудомісткий, так як сітку необхідно натягувати тільки в жаркий період, а на зиму її слід знімати. А, крім того – недешевий, так що використовується, в основному, у великих господарствах.

затінення полуниці

На дачних ділянках можна висаджувати кущі полуниці вздовж парканів, стін будівель або дерев, які забезпечуватимуть полуниці часткове затінення. Також відмінно дають тінь високі однорічні культури – соняшник, кукурудза, сорго. Їх можна висадити в два ряди, з відстанню в шість метрів, а між ними посадити кущі полуниці. Високорослі культури висаджуються в шаховому порядку з орієнтацією грядок з півночі на південь. Такий спосіб посадки між «лаштунками» дає можливість не знижувати рівень плодоношення полуниці навіть у найспекотніші періоди року – в липні і серпні.

Згідно з досвідом американських садівників, постійне 60% -е затінення полуниці знижує її врожайність більше, ніж у два рази. А посадка кущів між природними «лаштунками» тим і хороша, що дає лише періодичне затінення і дозволяє їм перебувати частину дня на відкритому сонці, а частину дня – в тіні, результатом чого є рясне літнє плодоношення.

«Куліси» також ефективні в якості захисту полуничних посадок від суховіїв. Усередині них створюється свій мікроклімат, який сприяє збереженню води в ґрунті. Єдиним умовним недоліком даного способу затінення є те, що він вимагає досить великих площ для правильного розташування грядок, а також для того, щоб рослини не заважали один одному.

Вибір сорту полуниці

ананасна полуницяДля отримання хорошого врожаю, пильну увагу потрібно приділити на вибір сорту культури. Так, наприклад, в деяких південних регіонах України, температура в травні може піднятися вище +30˚С, тобто для повноцінного визрівання ягід залишається всього 30-40 днів. Тривала спека призводить до того, що розмір ягід зменшується, а також знижується їх загальна кількість.

Отже, для жителів південної частини країни, доцільніше використовувати ранні та надранні сорти полуниці, а ось пізні і середні сорти, а також сорти постійного плодоношення в таких кліматичних умовах можуть давати помірні та мізерні врожаї низької якості.

У північних областях України період якісного плодоношення полуниці розтягується до двох місяців, що дає можливість вирощувати практично всі сорти цієї ягоди, включаючи пізні та сорти постійного плодоношення.

Може здатися, що для півдня України добре підійдуть сорти, що дають великі врожаї в Іспанії, Мексиці або Чилі, проте, це не так. Сорти цих країн не зменшують плодоношення в жаркий період року, але для закладки ягід їм потрібна м'яка зима. У наших умовах з морозними зимами у сортів південних країн погано формуються квіткові бруньки, що істотно знижує рівень плодоношення. А при тривалому періоді з низькими температурами кущі просто вимерзають і гинуть.

Спосіб другий: тепличне вирощування

Яскравим прикладом того, як сучасні технології допомагають у вирощуванні полуниці, може служити Ізраїль. Кліматичні умови цієї країни набагато більш жорсткі, ніж в Україні і, тим не менш, вирощена в Ізраїлі полуниця не тільки повністю задовольняє потреби ринку всередині країни, а й постійно експортується в інші держави.

Секретом такого успішного вирощування полуниці є, як не дивно, теплиці. У нашій країні теплиці, традиційно, застосовують для захисту культур від холоду, ізраїльтяни ж їх успішно використовують для захисту від спеки. Безумовно, вони відрізняються за параметрами від наших тепличних будов, ідеально адаптовані до місцевих кліматичних умов, в них передбачені всі необхідні функції:

теплиця для вирощування полуниці

  1. Гостра нестача родючих ґрунтів в країні привела до використання в теплицях стерильних субстратів для вирощування полуниці.
  2. Для поливу і підживлення рослин використовується системи фертигації. Обсяг води, що подається, і корисних речовин можна регулювати залежно від потреб культури.
  3. Для оберігання рослин від спеки в теплицях передбачена система вентиляції, яка періодично включається і знижує температуру в приміщенні до потрібної позначки.
  4. Затінювання забезпечують спеціальні шторки, які відбивають світло.
  5. Охолодження повітря також може здійснюватися за допомогою сплінкерних систем.

Вирощування відбувається на гребенях і в плівкових мішках малого об'єму, які розташовують на жолобах із пластику, піднятих над рівнем підлоги приміщення.

Врожайність полуниці в таких умовах – 6-8 кг з квадратного метра за сезон.

Вище наведено опис загальної схеми будови, але, при бажанні, в конструкцію можна вбудувати додаткові функції. Це обговорюється перед монтажем з представником фірми-виробника. Будь-яка теплиця, при належному рівні роботи, окупається в умовах Ізраїлю вже через один-два сезони, залежно від того, яку саме культуру Ви вирощуєте.

В умовах ізраїльської зими, коли спека спадає і стає значно прохолодніше, полуницю, найчастіше, вирощують на гребенях, укритих сріблястою плівкою. Конструкція виглядає наступним чином: над гребенями встановлюються дуги з легкого оцинкованого дроту, між якими пропускається плівка для укриття. Вдень, коли температура дозволяє, плівка зсувається вбік, а вночі, щоб кущі не підмерзали, плівка натягується. Такі додаткові клопоти окупаються з лихвою.

В даний час на території України з'являється все більше тепличних господарств, причому як в північних, так і в південних районах. Вирощування полуниці в тепличних умовах згладжує температурні перепади і допомагає збирати високі врожаї круглорічно.

2017-05-04
Коментарі

 

Для меня выращивание земляники оказалось сложным делом. Первый год урожай был очень плохим из-за дождей, которые шли в июне. Попробуем выращивать в теплицах. Надеюсь, урожай будет.
Марина, спасибо за отзыв!

Наталья

Менеджер компанії «Дім і Сад», 2017-11-09

Я уже давно хочу у себя на участке развести эту ягоду, и поэтому технология выращивания земляники меня очень интересует. Я так понимаю, что частичное затенение - затея для меня довольно дорогостоящая, в промышленных масштабах я ее выращивать не собираюсь, так что для меня наиболее приемлемый вариант, это рассаживать под заборами и деревьями. Единственная теперь проблема - это правильно выбрать сорт. У нас действительное мае температура бывает очень высокой, и наверное, нужно остановиться на ранних сортах. Но займусь этим весной обязательно, очень нравится ароматное варенье из земляники!
Ирина, спасибо за отзыв!

Наталья

Менеджер компанії «Дім і Сад», 2017-11-09

Спасибі за коментар!

Рекомендовані товари
Топ продажів
Полуниця Гігантський делікатес -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 садж
69 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Полуниця ремонтантна Портола -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 садж
149 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Полуниця ремонтантна Підвісна -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 садж
149 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Полуниця ремонтантна Монтерей -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 садж
149 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Полуниця ремонтантна Світ Мері XXL -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 садж
149 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Полуниця Альба -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 садж
69 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Акція
Полуниця Гігант -Goods from the article
К-сть в упаковці: 5 шт
99 грн
69 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
ДРУГИЕ СТАТЬИ

Найближчим часом ми з Вами зв'яжемося!

Передзвонити мені

Введіть свій номер телефону,
і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом

Реєстрація на сайті

Реєструючись, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та даєте згоду на обробку своїх персональних даних Докладніше про це

Зареєструватися, використавши соціальні мережі

Вже реєструвалися? Увійти в особистий кабінет тут

Ми відправили Вам лист із підтвердженням реєстрації
Перевірте Вашу пошту

Попередження!

Вхід в особистий кабінет

Увійти як користувач соціальної мережі

У Вас ще немає власного профіля?
Зареєструватися

Забули пароль?

Введіть адресу своєї електронної пошти
і ми надішлемо Вам новий пароль для входу

Пароль висланий на пошту

Повідомити про наявність

На жаль цей продукт розпроданий або його немає в наявності на даний момент.
Залиште свою електронну пошту, ми відразу повідомимо Вас, коли товар з’явиться в продажу.

Какие товары вы ищите?

Перед відправкою даних ознайомтеся з умовами конфіденційності

Товар доданий до Вашого замовлення!

Вы уже купили акционный товар

Ви успішно підписалися

Спасибі, ви вже підписані на нашу розсилку

У кошику немає доданих товарів

Немає доданих товарів в Мій сад

Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати товари в "Мій сад"

Товар доданий в "Ваш сад"

Немає доданих статей

Стаття успішно додана!

Ваше повідомлення прийнято!

Термін обробки вхідних звернень 1-2 робочих дня
Чекайте відповідь на зазначену пошту