Бізнес на вирощуванні винограду

Виноград

Ви дуже любите виноград і хочете вирощувати його на продаж, але не знаєте з чого почати? А можливо у вас є земля, на якій можна розбити виноградник? Це гарна ідея! Читайте нашу статтю, а ми розповімо про нюанси комерційного вирощування винограду та намітимо ринки збуту ягід.

Ринки збуту винограду

Для будь-якого виноградаря важливо не тільки виростити лозу і зібрати з неї урожай, але й вигідно продати ягоди, а для цього необхідно знайти ринки збуту. Тут все залежить від «розмаху» господарства. Якщо воно невелике, то можна спробувати щастя:Рынки сбыта винограда

 • на місцевих продуктових ринках;
 • в невеликих магазинчиках та окремих супермаркетах.

Якщо винограду дійсно багато, то варто звернути увагу на:

 • мережі продуктових супермаркетів;
 • заводи з виготовлення соків та ізюму;
 • найближчі виноробні.

Найвигідніше продавати виноград не під час сезону – тоді за ягоди можна отримати найвищу ціну. Цей варіант підходить тим, у кого є можливість вирощувати лозу в теплиці. При традиційній культивації ви отримаєте виноград у строки, передбачені природою, а значить, в сезон. Тобто високої ціни очікувати точно не варто, зате саме в цей час ви можете продати найбільше ягід.

Якщо ви плануєте велике господарство і хочете здавати ягоди оптом на заводи соків і вин, бажано відвідати їх ще перед вибором винограду. Представники виробництва розкажуть вам, які сорти вони охочіше будуть брати, а значить, ваш вибір сортів буде не випадковим.

Вибір сорту винограду

На сьогоднішній день ситуація на ринку наступна – перенасичення технічними сортами і нестача столових. При виборі технічних сортів опирайтеся на показники кислотності та цукристості. Краще садити найбільш солодкий виноград.

Выбор сорта виноградаЯкщо у вашому асортименті буде вся палітра винограду (чорний, білий, рожевий), то збільшиться і ринок збуту. А ще вибирайте сорти із надраннім або найбільш пізнім терміном дозрівання, тоді їх можна продати за преміальною ціною.

При виборі сорту керуйтеся двома правилами:

 1. Переваги покупців.
 2. Адаптація сорту під кліматичні умови України.

Ще треба для себе потрібно вирішити, куди ви будете складати виноград у першу чергу:

 • при виробництві соків в основному потрібні солодкі мускатні сорти (Берізка проста, Німранг, Болгарія стійка);
 • для ізюму вибирають сорти з великими м'ясистими ягодами з 2-3 кісточками – Дамський пальчик, Герміана. Виробництво ізюму передбачає використання кишмишних сортів;
 • для виробництва вина керуйтеся рекомендаціями з конкретного заводу.

Зверніть увагу на те, наскільки виноград добре лежить і транспортується. Загальне правило тут таке: чим товща шкірка і щільніша м'якоть, тим краще. Оптимальні сорти: Аркадія, Кардинал.

Найбільш популярні сорти для відкритого ґрунту:

Наиболее популярные сорта для открытого грунта:

 1. Аркадія. Сорт з білими ягодами, які зібрані в китиці по 500-700 г. Він дозріває за 115-120 днів і користується високим попитом у покупців.
 2. Безкісточковий. Це ціла група сортів, найбільш відомим представником якої є Кишмиш. У нього невеликі кетяги по 200-600 г. Урожай знімають через 125-130 днів.
 3. Лівія. Великі довгасті ягоди формують кисть масою до 1,5 кг. Збір врожаю проводиться на 105 день.
 4. Лора. Ягоди гармонійного смаку дозрівають за 110-115 днів. Середнє гроно важить 600-800 г. Сорт прекрасно транспортується.
 5. Кодрянка. Ягоди чорні, зібрані в кисті по 400-600 г, дозрівають за 110 днів. Чагарники переносять зниження температури до -22°С. Ягоди можуть довго висіти на лозі без втрати якості. Грона при перевезенні, не мнуться і не течуть.
 6. Ювілей Новочеркаська. Входить в десятку кращих сортів для малого бізнесу. Ягоди подовжені, ніжно-рожевого відтінку з гармонійним смаком. Відрізняються раннім терміном дозрівання і гарною транспортабельністю.

Кращі сорти для тепличного вирощування:

 1. Frankenthal. Чорноплідний виноград. Ягоди дуже приємні на смак, дозрівають за 150 днів.
 2. Болгарія стійка. Плоди бурштинового кольору. Грона дозрівають за 120 днів.
 3. Пісня. Це білий виноград з великими кистями, маса яких досягає 1 кг. Дозріває за 107 днів.
 4. Прозорий. Жовтий виноград з вираженим мускатним смаком, який готовий через 115-120 дня.

Для тепличного вирощування можна вибирати ранні або надранні сорти. Звертайте увагу на щільність грона – чим щільніше зібрані ягоди в кисті, тим вище ймовірність ураження її грибковими захворюваннями через погане провітрювання.

Початківцям виноградарям краще вибирати сорти Аркадія, Лора або Кодрянка. Більш досвідчені можуть вирощувати біло-рожевий сорт Поеображення, напівкишмишний – Довгоочікуваний або кишмишний Променистий.

Важливий момент, який стосується вибору сортів: бажано купувати лозу у перевіреного постачальника. Не беріть занадто дорогі сорти – якщо щось піде не так, то ви викинете на вітер великі гроші. Також не варто зупинятися на неперевірених сортах – невідомо, як буде вести себе лоза і чи виправдає вона ваші очікування. Віддавайте перевагу саджанцям із закритою кореневою системою – вони менше травмуються при пересадці.

Намагайтеся не «розпорошуватися» на десятки сортів – це не дасть належного результату. Зупиніться на 6-8 сортах і забезпечте їм максимальний догляд, тоді й високий урожай не змусить себе чекати.

Розрахунок рентабельності

Середня врожайність з куща становить 10-15 кг. У роздріб його продають по 25-40 грн, а оптом – по 15-25 грн. У перерахунку на гривні з одного куща можна отримати 150-600 грн. У теплиці площею 450 м² ростуть 90 кущів, таким чином отримуємо прибуток 13500-54000. Однак такий урожай лоза починає давати лише з четвертого року життя, тому окупність бізнесу дещо затягується. Зате в міру «дорослішання» винограду збільшується і його врожайність, тому з часом можна розраховувати і на більший прибуток.

Розрахунок з гектара може бути наступним:

 • дохід = 10 тонн х 10 грн/кг=100 тис. грн;
 • витрати = закладання 1 га виноградника 20 тис. грн. + установка крапельної системи 10 тис. грн;
 • прибуток = 70 тис. грн.

З цієї цифри потрібно відняти витрати на перевезення, оплату праці робітників, комунальні платежі, добрива, непередбачені витрати і залишиться 30-40 тис. грн чистого прибутку.

Посадка винограду у відкритому ґрунті

Відведіть для винограду найбільш тепле і сонячне місце. Оптимальними ґрунтами будуть легкі супіски. Неприпустима посадка між деревами – вони будуть закривати сонячні промені і ягоди не наберуть належної солодкості.

Якщо ви плануєте висадити лозу в один ряд, то бажано розташувати її зі сходу на захід. Якщо у вас за задумом кілька рядів, то залишайте між середньрослими сортами по 1,5-2 м, між сильнорослими – 2-3 м.

Виноград краще саджати восени, а значить, ями повинні бути готові вже влітку. Крайній термін – за 2-3 тижні до посадки. Розмір ям – 80 х 80 х 80 см. При формуванні ям верхній шар (на 1-2 штика лопати) відкидайте в один бік, а нижній – в інший.

Кожну яму заповніть:Посадка винограда в открытом грунте

 • перегноєм-сипцем (2 відра);
 • піском (1 відро);
 • садовою землею з верхнього шару (2 відра);
 • деревним попелом (1 літр).

Все ретельно перемішайте і залийте 2 відрами води. Зверху насипте шар родючого ґрунту товщиною 10 см. Виноград садіть під кутом 45° до шпалери. Зверху присипте шаром родючого ґрунту і додайте 1-2 відра такої ж суміші, як і на дно ями. Саджанець ще раз ретельно полийте (1-2 відер буде достатньо).

Обов'язково організуйте шпалеру. На глибину 0,8-1 м вкопайте опорні стовпи з металу, дерева або інших наявних матеріалів. І підземна і надземна частини повинні бути оброблені для захисту від зовнішнього впливу. Відстань між опорами 3-4 м. На стовпи натягніть міцний дріт з кроком 40 см.

Посадка винограду в теплицях

У такого методу вирощування лози є свої плюси і мінуси.

Переваги:Посадка винограда в теплицах

 • тепличні рослини дозрівають набагато раніше, ніж ті, які ростуть у відкритому ґрунті;
 • кущі захищені від будь-яких примх природи (граду влітку, морозу взимку, зливи під час дозрівання плодів), у теплицях росте навіть вимогливий до кліматичних умов виноград;
 • споруда захищає лозу від ос та інших комах-шкідників, тобто до хімічної обробки доведеться вдаватися значно рідше;
 • врожайність залишається незмінно високою без втрати смакових якостей.

З мінусів варто відзначити великі початкові капіталовкладення. Вам необхідно буде придбати:

 • тепличні конструкції з системою провітрювання;
 • крапельний полив;
 • спеціальні освітлювальні прилади;
 • обігрівальні прилади.

Якщо ви готові до витрат, то можна приступати до посадки. Це краще робити в лютому або жовтні – листопаді.

Оптимальні розміри теплиці – 10 х 32 м з висотою 4,5 м. З торців бажано організувати кватирки розміром 1,5 х 4,5 м, які повністю відчиняються. В найжаркіші періоди можна на дах накинути сітку, яка дає 30% затінення.

Кущі садіть вздовж бічних стін. Відстані повинні бути наступними:Посадка винограда в теплицах

 • від стін до чагарників – не менше 1,25 м;
 • між рослинами – 3 м;
 • між рядами – 2,5 м.

Тепличному винограду також потрібна підтримка у вигляді шпалер. Відстань між опорними стовпами нехай буде близько 3 м, дріт натягніть з кроком в 30-60 см, причому верхній ряд повинен знаходитися на відстані 35 см від стельового скла, інакше лозу можуть обпалити сонячні промені.

Викопайте ями розміром 60 х 60 см. Верхній родючий шар (1-2 штика лопати) відкладіть поруч з ямою. Нижні шари виберіть, і на їх місце насипте родючу землю, змішану з перегноєм, піском і попелом. Замість органіки можна додати мінеральне добриво. Саджанець засипте дерновою землею і рясно полийте.

Догляд за виноградом

Цикл заходів по догляду за виноградом у відкритому і закритому ґрунті зводиться до:

 • поливу – ґрунт, особливо в жарку пору, повинен бути зволоженим;
 • розпушування ґрунту – після дощів або поливів;
 • обрізання лози – це дозволить зменшити навантаження на кущі та одержати більш великі кисті;
 • обробка кущів препаратами від захворювань і комах-шкідників;
 • підготовка рослин до зимового періоду.

Зазвичай виноград підгодовують чотири рази за сезон.

 1. Навесні (суперфосфат 40 г, азотні добрива 50 г, калійні добрива 30 г).
 2. За кілька тижнів до цвітіння (змішайте відро гноївки з 2 відрами води, залиште бродити на 10 днів, готову суміш перед використанням розводьте 1:6). Норма поливу – відро на кущ.
 3. Коли ягоди доростуть до розміру горошини, підгодуйте їх так само, як і вдруге. Додатково додайте на кожне відро по 15 г калійних добрив і суперфосфату.
 4. Останнє підживлення потрібне під час дозрівання ягід. На відро води вам знадобиться по 50 г фосфорних і калійних добрив. Замість калійної складової можна використовувати деревну золу.

Поливи для винограду так само важливі, як і підживлення. Виняток становлять періоди перед і під час цвітіння, а також перед збиранням плодів. Найкраще організувати краплинний полив, тоді верхній шар ґрунту залишиться пухким, і не буде перешкоджати доступу повітря до коренів.

Навесні потрібен вологозарядний полив. Краще пускати воду по траншеях або канавах навколо куща. У відкритому ґрунті поливайте культуру холодною водою, в закритому – теплою.

При посадці потрібно вилити кілька відер в посадкові ями (практично гарячу воду), а потім полити двома відрами теплої води посаджені рослини.

Дорослі кущі поливайте в міру необхідності. Норма витрати води – 40-60 л/м².

Укриття винограду на зиму

Лозу зніміть зі шпалер і притисніть до землі спеціальними прищипками. Укрийте рослину шаром соломи, картону, а зверху укладіть шифер. Знімати таку «шубу» в теплиці можна наприкінці березня, у відкритому ґрунті – в квітні.

Нюанси догляду за виноградом в теплиці

Основні заходи по догляду залишаються такими ж, але варто врахувати і додаткові нюанси. Для хорошого врожаю необхідно підтримувати оптимальний температурний режим:

 • під час росту бруньок вдень – 10-15°С, вночі – 8-10°С;
 • у період вегетації вдень – 22-27°С, вночі – 14-16°С;
 • у момент визрівання врожаю вдень 28-30°С, вночі – 18-20°С.

Хороша форма розміщення плодоносних пагонів – У-подібна. Навантаження закладайте навесні для молодих рослин (до 5 років) по 5, а для зрілих – по 6-8 верхніх бруньок. На кожному пагоні зберігайте по грону. Пасинки прищипують над 2 листом. Як тільки лоза досягне 2,5 м у довжину, проводьте її чеканку (за літо на сильнорослих сортах вона проводиться до 4 разів). Ця міра дозволяє уникнути загущеності і, як наслідок, захворювання винограду.

Обрізання можна робити тільки восени, перед періодом спокою культури. На кожному чагарнику формуйте по 4 рукава, по 1,5 м кожен, залишаючи щорічно гілку заміщення.

Збір врожаю

Це дуже важливий і досить трудомісткий процес. Строки збору залежать від того, коли в ягодах встановиться оптимальне співвідношення цукру і кислоти. У середньому плоди знімають через 100 днів після цвітіння, хоча в окремі роки через температурні стрибки терміни збору можуть відрізнятися на 7-40 днів.

Існує 2 ступені зрілості винограду:Сбор урожая

 • технічний (рівень цукру, кислоти, ароматичних та інших речовин відповідає вимогам типу вина, на який підуть ягоди);
 • фізіологічний або повний (рівень цукру досягає своєї максимальної позначки і не змінюється або змінюється незначно протягом 2-3 днів, при цьому рівень кислоти також стабільний).

Для більшості вин (шампанських, столових) спочатку настає технічна зрілість, а потім повна. Для кагорів і мускатів – навпаки.

Ягоди знімають вручну. Для збору грон з гектара потрібно близько 250 годин. Для того, щоб зібрати всі плоди за один день, вам знадобиться 30 осіб. Якщо ви плануєте здавати урожай на вино, то збирайте його в сонячну погоду, при температурі близько 20°. Неприпустимим є змішування ягід різних сортів і забарвлення. Переробка врожаю на вино повинна розпочатися не пізніше, ніж через 4 години після збору.

Зберігання винограду

Хранение виноградаЦвіль – головний ворог винограду при зберіганні, якщо ви зможете вберегти від неї ягоди, то будете ласувати ними протягом всієї зими.

Найдовше лежать повністю дозрілі та абсолютно сухі кисті. При закладці на зберігання намагайтеся не стерти захисний восковий шар – пруїн. Для цього, оглядаючи кисть, кладіть її не на голу долоню, а на м'яку тканину. Видаляйте всі дрібні, сухі та пошкоджені ягоди маленькими ножицями з закругленими кінцями – так ви не травмуєте здорові плоди. Чим пізніше ви проведете закладку винограду, тим довше він буде зберігатися.

Віддавайте перевагу сухим товстостінним приміщенням, без світла, сторонніх запахів і з хорошою вентиляцією. Температуру підтримуйте на рівні 1-5°С. Краще перед закладкою винограду побілити стіни сховища вапном і окурити його сіркою. Для зниження вологості в приміщенні можна в кутку поставити ящик з негашеним вапном або сухим деревним вугіллям.

Хранение виноградаЯкщо у сховищі не передбачена вентиляція, проводите її самостійно, в суху прохолодну погоду, бажано вночі.

Виноград можна зберігати декількома способами: в ящиках або барильцях, на жердці, гребенях і полицях. Більш детально про зберігання можна прочитати тут.

При будь-якому способі зберігання обов'язково оглядайте кисті. Перший раз – через 7-10 днів після закладки, далі – рідше. Краще зберігаються сорти з щільною шкіркою і хрящуватою м'якоттю. Після тривалого зберігання ягідки можуть втратити у вазі та прив'яти, оскільки частина води з них випарується, однак на смакові якості така природна втрата кардинально не вплине.

Примітки

Вирощування винограду – досить прибуткова справа, але ви повинні розуміти, що перші ягідки ви отримаєте лише через рік, а стабільного плодоношення можна очікувати лише на 4 рік.

Хранение виноградаЗверніть увагу, що лоза має свій «ресурс», не варто перевантажувати її для отримання величезного врожаю – це негативно позначиться на кількості ягід в майбутньому.

Розраховуйте свої вкладення. Кошти знадобляться не тільки для закупівлі саджанців та будівництва теплиць, але і для купівлі добрив, оплати води і людино-годин при зборі врожаю.

Якщо ви вирощуєте виноградник у відкритому ґрунті, будьте готові до примх погоди. В даному випадку бажано своєчасно і точно виконувати всі заходи по догляду за лозою, це допоможе мінімізувати шкоду.

Не пізніше, ніж за місяць-два до дозрівання врожаю ще раз відвідайте всі передбачувані канали збуту і уточніть умови угоди.

Ми розглянули основні аспекти ведення виноградного бізнесу. Для початківця аграрія бажано чітко дотримуватися всіх рекомендацій, ну а у тих, хто любить і знає лозу, є місце для маневру.

 (Голосів: 4673, Рейтинг: 4.7)

2018-09-13
Коментарі

Спасибі за коментар!

Рекомендовані товари
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Преображення -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш чорний -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш Променистий -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш червоний -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш білий -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Оригінал рожевий -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш Надранній -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш Століття -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Виноград Кишмиш Чорний палець -Goods from the article
К-сть в упаковці: 1 садж
129 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Рекомендованні сттаті

Реєстрація на сайті

Реєструючись, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та даєте згоду на обробку своїх персональних даних Докладніше про це

Зареєструватися, використавши соціальні мережі

Вже реєструвалися? Увійти в особистий кабінет тут

Ми відправили Вам лист із підтвердженням реєстрації
Перевірте Вашу пошту

Попередження!

Вхід в особистий кабінет

Увійти як користувач соціальної мережі

У Вас ще немає власного профіля?
Зареєструватися

Забули пароль?

Введіть адресу своєї електронної пошти
і ми надішлемо Вам новий пароль для входу

Пароль висланий на пошту

Повідомити про наявність

На жаль цей продукт розпроданий або його немає в наявності на даний момент.
Залиште свою електронну пошту, ми відразу повідомимо Вас, коли товар з’явиться в продажу.

Какие товары вы ищите?

Перед відправкою даних ознайомтеся з умовами конфіденційності

Товар доданий до Вашого замовлення!

Вы уже купили акционный товар

Ви успішно підписалися

Спасибі, ви вже підписані на нашу розсилку

У кошику немає доданих товарів

Немає доданих товарів в Мій сад

Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати товари в "Мій сад"

Товар доданий в "Ваш сад"

Немає доданих статей

Стаття успішно додана!

Ваше повідомлення прийнято!

Термін обробки вхідних звернень 1-2 робочих дня
Чекайте відповідь на зазначену пошту

×

Тільки для підписників:

1. Корисні поради садівникам

2. Акції та закриті розпродажі

-10%
На перше
замовлення
Підпишіться на розсилку, підтвердіть її та отримайте знижку на першу покупку.
×
Отримайте промокод на 10% за підписку: