Злаки для сучасної ділянки

Останнім часом ландшафтні дизайнери всього світу прагнуть створювати мінімалістичні пейзажі, які гармонують з навколишньою природою. Тому зовсім не дивно, що декоративні злаки, з їх природною чарівністю, використовуються все частіше й частіше.

Проте багато садівників все іще не помічають цих рослин, вважаючи їх простими й непомітними. Хоча їх краса проявляється вже у перший рік після посадки. Вони підтримають будь-яку лаконічну композицію, пом'якшать жорсткість геометричних будівель, підкреслять романтику красивоквітучих культур. Ну а завдяки різноманіттю форм і забарвлень багаторічників, з ними можна створити майже будь-які композиції.

Сад без турбот із посухостійкими злаками

Існує багато районованих декоративних злаків, які добре переносять навіть тривалі посушливі періоди.

Куничник гостроквітковий

Calamagrostis acutiflora – це гібрид наземного й тростинного видів. За характером росту він відноситься до групи холодноростучих злаків, тому його вегетація починається вже у квітні. Кущики швидко вбираються в листя і на початку літа вже викидають квітконоси. У липня їх ріст призупиняється. Незважаючи на те, що культура добре розростається вшир, агресивною вона не вважається. Якщо посадити багаторічник у важку глину, він буде довго зберігати колоновидну форму.

Куничник гостроквітковий Овердам має вузьке листя, прикрашене білими смугами. Півтораметрові суцвіття численні, пухнасті, на початку цвітіння пофарбовані в зеленувато-рожевий, а з часом стають жовтуватими.

Сорт Аваланш також може похвалитися прикрасою у вигляді вузької білої смужки на листках. А у сорту Карл Форстер листя смарагдове й глянсове. Квітконоси досягають двох метрів.

Майже всі куничники добре тримають форму. У серпні їх декоративність зростає за рахунок контрасту сухих суцвіть з соковитою зеленню листя. Висаджувати їх можна як окремою групою, так і по сусідству з багаторічниками з асиметричною кроною.

Просо прутоподібне

Panicum virgatum – теплоростучий злак, який «оживає» лише наприкінці весни, коли ґрунт добре прогріється. Пік декоративності культури припадає на осінь. При посадці важливо стежити, щоб сусідні рослини не затінювали кореневу систему проса, інакше його бруньки будуть довше прокидатися, а, отже, віддалиться і період цвітіння.

Садити культуру бажано на сонячних ділянках з сухою і бідною землею. На родючому ґрунті кущі будуть рихлими, як і при надмірному зволоженні і холодній погоді. Органічні добрива і мульчування цьому злаку протипоказані. Його при необхідності можна підживити фосфорно-калійними комплексами або гранульованою деревною золою. Достатньо дворазового внесення – на початку літа і при формуванні квітконосів.

Сорти проса дуже різняться між собою. Так, Варріор має червонувате листя, а у Ребрауна кінчики листя зафарбовані в червоно-коричневий. Хеві Метал помітний здалеку завдяки сіро-блакитному відтінку листя, а кущі Прейри Скай здалека здаються сіруватими. Сорт Стріктум найбільш звичний для очей – у нього яскраво-зелене листя.

Суцвіття багатьох видів пухкі й витончені, насіння нагадують червоно-фіолетові крапельки. Рослини прекрасно гармонують з рудбекіями, айстрами та червонолистими сортами барбарису Тунберга.

Овсець вічнозелений

Helictotrichon sempervirens – зимостійкий багаторічник. У дорослому віці виглядає як густа округла купина, що складається з численних жорстких листків. Завдяки незвичайному сіро-блакитному забарвленню рослина схожа на «металевого їжачка». До речі, характерний колір листя зберігається лише при посадці на добре освітленій ділянці у бідний вапняний ґрунт. Овсець чудово поєднується з карликовими гірськими соснами, шавлією дібровною, сіролистими сортами лаванди і кермеком.

Всі ці злаки не вимагають ніякого догляду, окрім прополок. На зиму приштамбові ділянки бажано очистити від опалого листя та підсипати трохи піску, щоб уникнути випрівання. Обрізку теплоростучих культур проводять навесні, в березні-квітні, а холодноростучих – восени.

Декоративні злаки для сирих ділянок

Спартіна гребінчаста

Spartina pectinata – злак, який чудово себе почуває на болотистих ділянках. У спартіни Ауреомаргінати листя прикрашене жовтим кантом, а бежеві квітконоси радують фіолетовою «бахромою». Висота стебел досягає півтора метрів.

Щучник дернистий

Deschampsia cespitosa (щучка) – середньорослий злак, який любить кислий вологий ґрунт. Він відростає вже рано навесні. На тлі тонкого малахітового листя особливо виділяються пухнасті хмарки суцвіть. Сорт щучки Татра Голд приваблює строкатим зелено-жовтим листям.

Лисохвіст луговий

Alopecurus pratensis – відмінний варіант для переднього плану квітників і прикраси садових доріжок. Цей злак компактний і яскравий, добре пристосовується до будь-яких умов, не вимерзає взимку. На купинах, що складаються з жовто-зелених листків, у червні розквітають колоски-хвостики. Садити рослину потрібно в родючий ґрунт. У посадкову яму можна додати великі гранули гідрогелю, попередньо замочені у воді. Полив має бути регулярним.

Міскантус китайський

Miscanthus sinensis – багаторічний злак, який добре росте на сонячній і захищеній від сильних вітрів ділянці. Рослина любить багату землю і регулярний полив, прекрасно реагує на внесення азотних добрив навесні. На зиму злаки обрізують до висоти 25 см, неморозостійкі сорти вкривають. А ось зимостійкий Зільберфедер укриття не потребує. Також зверніть увагу на низькорослий сорт Адажіо з рожевими суцвіттями, Яку Дзіма – у нього ледь червонувате листя і Сіу – з червоними суцвіттями. Дуже ефектне листя у сортів Зебрінус і Стріктус.

Молінія очеретяна

Molinia arundinacea – багаторічна культура, яка так само ефектна, як міскантус, але менш вимоглива до умов зростання. Рослина «оживає» у травні, а у середини літа вже формує квітконоси. Сорт Транспарент прикрасить ваш ділянку півметровими фіолетово-коричневими суцвіттями, які взимку стають майже чорними. Сорт Скайрэйсер – один з найбільш високих, його висота сягає двох метрів і більше. Сорт Фонтан повністю виправдовує свою назву – його пурпурові волоття під власною вагою хиляться до землі. Культура добре виглядає в одиночній посадці, тоді завдяки руху вітру пагони створюють ілюзію струмів води у фонтані.

Молінія блакитна

Molinia caerulea – невисока (до 40 см) культура для вологого ґрунту, яка непогано переносить сухе повітря. Листя сорту Варієгата прикрашене кремово-жовтими смугами, його яскравість не втрачається навіть при посадці у напівтіні.

Райграс бульбоносний

Arrhenatherum bulbosum – злак, який часто можна зустріти на ділянках України. Він невибагливий, має симпатичне смугасте листя. Це хороший партнер для брунер, хост та медуниць.

Агресивні декоративні злаки

Майже на будь-якій ділянці є місця, де немає сенсу висаджувати якісь цінні культури. Наприклад, із зовнішнього боку огорожі або біля компостної ями. У цьому випадку гарним варіантом будуть агресивні багаторічні злаки.

Так, в низинах, де часто застоюється вода, можна посадити вологолюбний манник великий варієгатної форми, сухі місця і схили задекорувати колосняком піщаним. А очеретянка звичайна настільки невибаглива, що зростає і під відкритим сонцем, і в тіні, і навіть у високих вазонах.

Злаки для флористичних композицій

Якщо ви любите збирати квіткові композиції, значить, варто посадити пір`ястощетинник лисохвостий, а також деякі однорічники – ячмінь гривастий, зайцехвіст яйцеподібний або сорго.

Вибір та посадка декоративних злаків

Найбільший асортимент злакових рослин ринки й магазини пропонують на початку весни. Діленки злаків прекрасно переносять перетримку, тому їх можна сміливо купувати з відкритою кореневою системою.

При купівлі намагайтеся вибирати такі рослини, які знаходяться в стані спокою. І, звичайно, враховуйте особливості кожного виду та сорту. Так, наприклад, нехай вас не лякає відсутність паростків у теплоростучих культур – просто щоб вони з'явилися, їм потрібна досить висока температура. А іще у окремих високорослих багаторічників бруньки можуть бути заховані всередині торішніх стебел. Життєздатність посадкового матеріалу можна визначити по корінню – воно має бути пружним і, звичайно, не гнилим.

В принципі, злаки дуже витривалі, проте їх може знищити перезволоження транспортувального субстрату. Тому після покупки їх бажано занурити в свіжу ґрунтову суміш (якщо посадка відбудеться не відразу). Перед цим необхідно видалити пошкоджене коріння й торішнє листя. Щоб запобігти загнивання рослин, їх варто замочити в розчині фунгіциду й швидко підсушити.

Склад оптимальної ґрунтосуміші для злаків залежить від коренів – якщо їх багато і вони товсті, то можна змішати нейтралізований торф з вермікулітом або перлітом (10:1). Якщо ж корінці тоненькі, в цю ж суміш варто додати хотинецький трепел – мінеральний порошкоподібний сорбент.

Вологолюбні види можна занурити в торф помірної вологості й обернути пакетом з перфорацією. При цьому важливо, щоб корінці не торкалися плівки. Оптимальна температура зберігання +1-3˚С.

При отриманні злаків у стані спокою із закритою кореневою системою їх достатньо пролити розчином фунгіциду і підсушити близько доби при кімнатній температурі. Потім потрібно упакувати рослину в газету і поставити у холодильник.

Категорично не рекомендується підрощувати злаки в березні на підвіконні – сухе повітря від батареї і перепади температури можуть знищити ніжні паростки.

Якщо на рослинах вже з'явилися листочки, їх варто акуратно пересадити в контейнери і поставити на балкон або веранду з температурою 8-15˚С.

Перед пересадкою на постійне місце декоративні злаки бажано підростити в шкілці (на окремій ділянці). Таким чином буде простіше доглядати за молодими кущами і з'явиться час на ґрунтовну підготовку землі на постійному посадковому місці.

При посадці не заглиблюйте рослини – це може призвести до випрівання. Добрива в перший рік життя не потрібні, а ось стимулятори росту і коренеутворення можуть виявитися корисними.

Обов'язково посадіть декоративні злаки на своїй ділянці. Вони різноманітні по висоті й забарвленню, витривалі, невибагливі, чудово поєднуються з іншими культурами, а деякі види будуть радувати вас своєю красою навіть в зимовий період!

 (Голосів: 0, Рейтинг: 0)

2020-02-25
Коментарі

Спасибі за коментар!

Рекомендованні сттаті

Реєстрація на сайті

Реєструючись, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та даєте згоду на обробку своїх персональних даних Докладніше про це

Зареєструватися, використавши соціальні мережі

Вже реєструвалися? Увійти в особистий кабінет тут

Ми відправили Вам лист із підтвердженням реєстрації
Перевірте Вашу пошту

Попередження!

Вхід в особистий кабінет

Увійти як користувач соціальної мережі

У Вас ще немає власного профіля?
Зареєструватися

Забули пароль?

Введіть адресу своєї електронної пошти
і ми надішлемо Вам новий пароль для входу

Пароль висланий на пошту

Повідомити про наявність

На жаль цей продукт розпроданий або його немає в наявності на даний момент.
Залиште свою електронну пошту, ми відразу повідомимо Вас, коли товар з’явиться в продажу.

Какие товары вы ищите?

Перед відправкою даних ознайомтеся з умовами конфіденційності

Товар доданий до Вашого замовлення!

Вы уже купили акционный товар

Ви успішно підписалися

Спасибі, ви вже підписані на нашу розсилку

У кошику немає доданих товарів

Немає доданих товарів в Мій сад

Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати товари в "Мій сад"

Товар доданий в "Ваш сад"

Немає доданих статей

Стаття успішно додана!

Ваше повідомлення прийнято!

Термін обробки вхідних звернень 1-2 робочих дня
Чекайте відповідь на зазначену пошту

×

Тільки для підписників:

1. Корисні поради садівникам

2. Акції та закриті розпродажі

-10%
На перше
замовлення
Підпишіться на розсилку, підтвердіть її та отримайте знижку на першу покупку.
×
Отримайте промокод на 10% за підписку: