Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Як правильно спланувати ділянку і створити сад своєї мрії

Можливості садівництва в нашій країні безмежні. М'який помірний клімат і родючі ґрунти дозволяють вирощувати буквально все. В українських садах сусідять мексиканські юки та азійські тигрові лілії, слов'янські ялівці та канадські ялини, іранські персики та волоські горіхи. Тим складнішим виявляється завдання — як правильно спланувати ділянку: занадто велика спокуса вмістити в саду все — і великоплідні рожеві помідорчики, і пишно квітучі переголи з плетистих троянд. 

Як правильно спланувати ділянку і створити сад своєї мрії

Як скласти правильний план саду

Експерти стверджують, що визначальний фактор у цій справі — розуміння садівником основного призначення саду і, як пишуть в іграх, знання власної місії.

Якщо мета — професія, вирощування сільгоспкультур, то основну увагу приділяють раціональному розміщенню посадок. Коли сад створюється для «відпочинку», то основне значення надають модним течіям в ландшафтно-дизайнерському проєктуванні.

Водночас особисті смаки й уподобання важливі, проте існують загальні правила планування, дотримання яких необхідне.

Є багато чудових садів, де всі культури поміщені в ящики, а посадки підпорядковані строгому порядку. Але існують і садиби, більше схожі на засмальцований комсклад. З іншого боку, парково-квіткові англійські ландшафти вважаються зразком садівництва, проте надмірна захопленість «природністю» легко перетворює сад в неохайні джунглі.

Тому, плануймо сад грамотно. Для початку, візьмемо за основу думку, що ідеальний сад повинен поєднувати:

 • комфортні умови проживання,
 • можливість насолоджуватися ландшафтом,
 • господарську корисність. 

Тут і криється відповідь на питання: є садова ділянка — з чого почати? Звичайно, зі списку бажань.

Цей перелік — найважливіший. У нього слід включити все те, що обов'язково повинне знаходитися в саду. Наприклад: плодові дерева, город, газон, корт, басейн, галявина зі струмочком, тисова алея, фігурні доріжки, розарій, альтанка, оглядовий майданчик з колонадою і поручнями, лазня, госпблок, пташиний двір, пасіка і — головне: особняк.

Створення композиції в саду

Цей етап характеризується поєднанням двох протилежних емоцій: жалем, що світ такий нудний, і бажанням створити справжню казку у себе в саду. Секрет полягає в тому, що за наявності раціонального підходу всі мрії можна втілити.

Як скласти правильний план саду

Не слід відразу відкидати ті речі, які здалися нездійсненними при плануванні саду.

 1. По-перше, є можливості поєднати непоєднуване: у вітальні з вітринним вікном і виходом на терасу можна імітувати колонаду, а сад в котеджному стилі обов'язково включає і плодові, і декоративні рослини.
 2. По-друге, за грамотної розмітки ділянки на ній можна вмістити набагато більше корисних речей, ніж здається новачкові. Потрібно спробувати скомпонувати елементи саду — помістити їх на одну територію. Професійні дизайнери цю задачу вирішують спочатку моделюванням, а потім результат фіксують на ватмані. 

Моделі вирізають з паперу. Спочатку на плані викладають більш важливі елементи, а потім другорядні. Ескізи краще малювати на міліметрівці. Креслення виконують в точному масштабі - 1: 100.

Як врахувати освітленість рослин на плані ділянки

Неважливо, що ви накреслите першим — будинок чи сад. У композиції слід враховувати наступне:

 1. Внутрішній дворик, ставок, розарій мають бути добре освітлені.
 2. Будинок, сараї та дерева відкидають густу тінь, і взимку вона подовжується.
 3. Переголи, альтанки дають рухому тінь.

Прийнята практика розміщення об'єктів така:

 • високі дерева висаджують ближче до дому, чагарники — далі;
 • виноградник, персики та абрикоси краще розташовувати на південному заході;
 • на північних і затінених місцях влаштовують компостні купи, грядки для спаржі та ставочки з хостами;

Плануючи посадки, слід враховувати, що північний схил прогрівається гірше - сонячні промені просто ковзають по поверхні. 

як спланувати посадки в саду

Рельєф у плануванні ділянки

Садівництво в горбистій місцевості, характерній для наших регіонів, має свої особливості. Вершини обдуваються сильними вітрами, а в низинах скупчується та стікає холодне повітря. При цьому слід врахувати, що внизу повітря вологіше — через те, що поруч протікають річки.

Теплолюбні дерева і виноградники краще висаджувати у верхній частині саду. Але такі посадки слід оточувати вітрозахисними бар'єрами. Поливати рослини доведеться частіше, а трудомісткість заходів із вологозбереження буде вища.

При цьому слід обережно ставитися до пристрою терас, особливо на північних схилах. Поверхня землі буде прогріватися краще, але потоки холодного повітря будуть затримуватися на цих рукотворних щаблях.

Сади в низов'ях вимагають укриттів і утеплення. Традиційні плодові дерева — яблуні, сливи — плодоносять відмінно. За черешнею та абрикосом ранньою весною доведеться ретельно доглядати. 

Архітектурні пропорції та ергономіка в плануванні ділянки

При розробці планів краще уникати складних рішень. Всі архітектурні елементи — доріжки, тераси — повинні бути зручні для користування. Таким чином:

 1. Якщо ширина площадки для відпочинку буде 2 м, на ній вільно розміститися;
 2. Коли ширина садової доріжки складає 1,5 метра, на ній можна прогулюватися удвох. Рослини при цьому можуть рости впритул, а листя буде налазити на доріжку — красиво.
 3. Квіткова арка або перегола висотою 2,5 м буде виглядати цілком органічною і зручною для проходу.

Елементи саду і садових композицій набудуть гармонійний вигляд, якщо архітектору вдасться домогтися пропорційності в їх створенні. Метод як скласти план саду, щоб домогтися збалансованості форм — простий.

Потрібно при кресленні використовувати планувальну сітку. Розмір квадратної комірки повинен бути таким, як найбільш виразний предмет будинку. За основу можна взяти ширину еркера, ґанку або бічного виступу. 

Коли ви будете планувати рослинну групу або доріжку, то габарити об'єктів слід робити в кратному обчисленні до вибраного квадрату. Таким чином вам вдасться відтворити домінантний елемент і спроєктувати гармонійний і збалансований простір.

Після того, як ви отримаєте горизонтальний універсальний модульний розмір, ви зможете скористатися ним і при плануванні вертикалей, і при створенні перспективи. У вас з'явиться критерій вибору рослин, щоб прикрасити той чи інший куточок саду.

Таким чином, при плануванні слід враховувати наступні фактори. 

Ґрунт

Структура ґрунту і родючість ділянки — це два фактори, з якими кожному садівникові доводиться рахуватися. При виборі місця слід враховувати, що транспортна зручність і близькість до цивілізації — не єдині фактори корисності.

Наприклад, земля на ділянці, розташованій за забутим селом біля злиття двох річок майже напевно порадує достатком за принципом: «посадиш палицю — вона росте». Зате поле біля великого сільського центру, виведене з обороту, змусить садівника вчитися — знання щодо поліпшення ґрунтів стануть для нього не зайвими.

Слід враховувати й типи ґрунтів. Агротехніка багато в чому буде залежати від процентного вмісту піску, глини, торфу або мулу. Наприклад.

 1. Піщані ґрунти легко обробляти. Вони проникні для води та повітря, добре прогріваються, однак і легко висушуються. Через їх здатність швидко виснажуватися, посадки доведеться інтенсивно підгодовувати.
 2. Глинисті ґрунти — важкі й насичені азотом. Але рослини погано засвоюють поживні речовини через щільну структуру глин. Ці ґрунти вимагатимуть внесення органіки й, можливо, вапнування.
 3. Торф — суцільна органіка. Завжди насичений водою з надлишком і погано осушується. Потребує зменшення кислотності та внесення піску з мулом.

Проміжні типи ґрунтів — супіски, суглинки — вимагають зазвичай менших витрат на іригацію та передпосадкову підготовку.

як поєднувати рослини в саду

Коли ми плануємо сад, потрібно враховувати абсолютно все, а не тільки сумісність дерев. Тоді ваша ділянка з часом перетвориться на квітучу оазу, де панує комфорт, краса і зручність. 

Ну а для тих, хто по-справжньому цікавиться садівництвом - наша постійна рубрика «Плодовий сад». У цьому розділі ми публікуємо корисні відомості про агротехніку плодових культур, розповідаємо про ефективні методи догляду за деревами, про їх обрізку та боротьбу зі шкідниками. Ми допоможемо зробити Ваш плодовий сад більш врожайним!

Опубліковано: 02 бер 2021
Переглядів: 849
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Багаторічні квіти
  • Насіння квітів
  • Новинки 2022
  • Плодові дерева
  • Суперпропозиції!
  • Топ продажів
  • Хвойні дерева
  • Хвойні рослини
  • Хвойні чагарники
  • Цибулини квітів весна
  Акція
  Новинки
  Ялина колюча Маджестік Блю зображення 1
  0 відгуків
  Ялина колюча Маджестік Блю
  К-сть в упаковці: 1 садж
  259 грн 319 грн
  Купити
  Новинки
  Хоста, суміш забарвлень Елітсорт зображення 2
  0 відгуків
  Хоста, суміш забарвлень Елітсорт
  К-сть в упаковці: 5 шт
  23 грн
  Купити
  Акція
  Суперпропозиція! Комплект горіхів з 3 саджанців: зображення 3
  1 відгук
  Суперпропозиція! Комплект горіхів з 3 саджанців:
  К-сть в упаковці: 3 садж
  619 грн 957 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Горіх волоський (грецький) Урожайний зображення 4
  0 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Урожайний
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Горіх волоський (грецький) Чандлер зображення 5
  0 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Чандлер
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Горіх волоський (грецький) Карлик зображення 6
  0 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Карлик
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Горіх волоський (грецький) Скороплідний зображення 7
  0 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Скороплідний
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Горіх волоський (грецький) Десертний зображення 8
  0 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Десертний
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Горіх волоський (грецький) Садко зображення 9
  0 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Садко
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Горіх волоський (грецький) Велетень зображення 10
  8 відгуків
  Горіх волоський (грецький) Велетень
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Горіх волоський (грецький) Ідеал зображення 11
  1 відгук
  Горіх волоський (грецький) Ідеал
  К-сть в упаковці: 1 садж
  209 грн 319 грн
  Купити
  Акція
  Комплект хвойних рослин Лісовий куточок із 3 саджанців зображення 12
  0 відгуків
  Комплект хвойних рослин Лісовий куточок із 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  699 грн 907 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.