Прийом замовлень
0 (800) 60-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 60-32-42
0

Томати - від посіву на розсаду до висадки у відкритий ґрунт

Сильна здорова розсада томатів - запорука щедрого врожаю. Всі етапи підготовки - посів, пікіровка, полив, дорощування - потрібно виконувати акуратно та вчасно.

Томати - від посіву на розсаду до висадки у відкритий ґрунт №1

Одним з найважливіших моментів у цьому процесі є розрахунок правильної дати посіву насіння. Для цього необхідно знати оптимальний вік розсади перед висадкою в ґрунт і той самий час, коли це стає можливим. Простіше кажучи - час весняного прогрівання ґрунту без загрози нічних заморозків.

Оптимальний вік розсади томатів ранніх сортів становить 45-55 діб, середніх і пізніх - 60-70 діб (від моменту сходів). У різних областях України ґрунт прогрівається по-різному. Для зручності пропонуємо табличку-підказку посіву насіння томатів за кліматичними зонами.

  Полісся Лісостеп Степ
томати ранні 5-20 березня 1-15 березня кінець лютого
томати середньостиглі 1-10 квітня 1-10 квітня 15 березня-початок квітня
томати пізньостиглі 10-20 квітня 5-20 квітня 5-15 квітня

Більш точну дату ви можете тепер розрахувати самостійно. І якщо ви думаєте, що різниця в пару тижнів не суттєва - помиляєтеся. Розсада помідорів може перерости та стати такою, яка не пристосована до життя у відкритому ґрунті. Після довгого перебування в тепличних умовах саджанці будуть довго адаптуватися до відкритого ґрунту, почнуть вередувати та болісно реагувати на примхи погоди. Отже, не зможуть дати щедрий врожай.

Тепер переходимо до тонкощів виконання кожного з етапів підготовки розсади.

Етап 1 - посів на розсаду

Насіння краще відразу висівати в стаканчики - пластикові, картонні, торф'яні. Але якщо не вистачає місця, сійте в пластикові контейнери. Ґрунт можна взяти готовий або приготувати самостійно з дернової землі, торфу, листового перегною та крупного річкового піску (в рівних пропорціях).

Перед посівом замочіть насіння на 10-12 годин в теплій воді. Краще в дощовій або талій - в ній менше солей і більше кисню, який здатний пробудити до життя навіть старе застаріле насіння.

Зробіть у ґрунті лунки або борозенки (кому як зручніше). Закладіть насіння на глибину 1.5 см. Під плівкою при Т 20-25° паростки з'являться за 3-5 діб.

Томати - від посіву на розсаду до висадки у відкритий ґрунт №2

Етап 2 - пікіровка розсади

Розсаду томатів пікірують в стадії 2-3 справжніх листків. За день-два до цього полив припиняють - ґрунт не повинен бути важким. Витягувати саджанці зручніше виделкою - менший ризик розриву коренів. Торф'яні стаканчики дренувати не потрібно. Решту - так. Щоб дренаж повноцінно виконував свої функції, прокладіть між ним і субстратом шматочок нетканого матеріалу - ґрунт не буде просідати, забиваючи повітряні порожнини.

По завершенні пікіровки полийте саджанці слабким розчином марганцівки - для профілактики захворювання «чорна ніжка», що є типовою для розсади помідорів.

Важливо: Якщо у вас немає можливості забезпечити саджанцям, що розпікіровані, підсвічування та загартовування в прохолодному приміщенні (Т 14-16°), заглиблювати до сім'ядоль не можна. У тепличних умовах сіянці формують менш щільне сім'ядольні кільце, що може привести до його підгнивання.

Етап 3 - вирощування розсади томатів

Поливати саджанці теж краще талою водою, або якщо немає талої - відстояною. Робити це потрібно в ранкові або вечірні години. Підживлення розсади не потрібне, а ось підсвічування - обов'язкове. Коли сіянцям не вистачає сонця, вони починають витягати стебла та згинатися в бік світла.

Використовуйте фітолампи або лампи денного світла. Звичайні не підходять - вони лише висушують повітря. Сумарний світловий день для томатів повинен складати 10-12 годин.

За 2-3 тижні до висадки на ділянку відправте розсаду томатів на загартовування. Утримання при Т 14-16° допоможе їм легше адаптуватися в відкритому ґрунті. До моменту висадки на ділянку у сіянців має сформуватися 5-7 добре розвинених листків. Дочекайтеся впевненого прогрівання ґрунту та висаджуйте на ділянку. Бажаємо хороших врожаїв!

Томати - від посіву на розсаду до висадки у відкритий ґрунт №3

А ви знали, що можна виростити томати вагою до одного кілограма? І це цілком реально! Вся справа у виборі правильного сорту. Пропонуємо вам познайомитися з Топ-7 томатів-гігантів.

Опубліковано: 19 січ 2021
Переглядів: 571
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
    Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.