Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Правильна обрізка клематісів – основа їх успішного вирощування

Розкішна ліана, що здатна зробити будь-який сад неймовірно мальовничим, знайома більшості квітникарів. Це клематіс (ломиніс). Багато хто успішно вирощує її на ділянках, але є й ті, хто лише понуро зітхає, дивлячись на слабкі, практично не квітнучі пагони свого зеленого вихованця. А причина невдачі часто криється в невмілому підході до обрізки клематіса, без грамотного виконання якої неможливо домогтися гарного кущіння, красивого рясного цвітіння і гармонійного розвитку рослини.

правильна обрізка клематісів

Від чого залежить час і спосіб обрізки ломиноса

Щоб чітко орієнтуватися в тому, коли, які пагони і наскільки слід вкорочувати, потрібно знати, що серед ломиносів є різновиди, що квітнуть на пагонах поточного сезону, є ті, що закладають квіткові бруньки на торішніх і старіших пагонах. Всі численні різновиди цієї культури об'єднані в певні групи обрізки:

 • клематіси, яким не потрібна щорічна обрізка – перша;
 • клематіси, що вимагають слабкої обрізки – друга;
 • клематіси, які потребують сильної обрізки – третя.
На замітку! Знати, до якої з перерахованих груп належить ваша рослина, вкрай важливо. Інакше при формуванні куща можна зробити серйозні помилки: сильно вкоротити пагони, які чіпати не варто або, навпаки, залишити кущ недоторканим, коли обрізати клематіс слід майже під корінь.

Ломиноси першої групи і їх формування

До цієї групи належать невибагливі види, які закладають генеративні (квіткові) бруньки на приростах минулого року, а цвітуть навесні і на початку літа. Щорічна обрізка під зиму їм не потрібна і навіть протипоказана, оскільки в такому випадку бутонів у наступному сезоні не буде. За необхідності проводять тільки санітарне прочищення, видаляючи ранньою весною або восени хворі, слабкі, надламані гілки.

Згодом ці рослини загущуються, оголюються внизу і втрачають колишню декоративність. Не рідше, ніж кожні 5 років їм потрібна омолоджуюча обрізка, яку виконують відразу після цвітіння. Як правило, омолоджування куща проводять у два етапи: в перший рік вирізають дощенту старі пагони через один, а решту стебел видаляють в наступному році. Після такої процедури клематіси встигають до осені наростити нові пагони, які навесні зацвітають.

У 1-у групу обрізки входять наступні садові групи клематісів:

 • Атрагене (включаючи підгрупи Альпіна і Макропетала);

 • Монтана (клематіс гірський);

 • частина гібридів Флорида і Патенс.

Ломиноси з групи Атрагене відрізняються хорошою морозостійкістю (до мінус 34-40°C), можуть зимувати прямо на шпалерах, без укриття. Яскраві її представники - сорти Вайт Свон (цвіте в квітні-травні) і Пінк Фламінго, що квітне з кінця квітня до початку вересня з невеликою перервою в червні. Обидві культивари витримують холод до -34°C.

Гібриди і гірські клематіси, наприклад, сорти Рубенс і Елізабет, менш морозостійкі, при вирощуванні в регіонах з суворим кліматом потребують зняття з опор і укриття на зиму.

клематіси 2 групи обрізки

Клематіси 2-ї групи обрізки

Другому типу обрізки піддають великоквіткові гібриди, у яких навесні або на початку літа розкриваються бутони на торішніх приростах, що перезимували. Серед них нерідко є сорти, що квітнуть повторно з середини літа до початку осені на приростах поточного року. До числа ломиносів, які потребують слабкої обрізки, належать клематіси групи Ланугіноза і окремі гібриди Патенс і Флорида.

Приклади популярних сортів, що належать до другої групи за типом обрізки:

Навесні, до пробудження бруньок, у ломиносів цієї групи на третину вкорочують слабкі торішні прирости, і повністю видаляють пошкоджені, хворі, спрямовані всередину куща пагони.

Восени рослини з другої групи обрізають на висоті 1,2-1,5 м, зберігаючи 10-15 вузлів кожного стебла. Крім того, рекомендується нормувати кількість зимуючих пагонів: у дорослого куща їх залишають 10-12 з-поміж найсильніших. На зиму ліани згортають кільцем і надійно вкривають, щоб забезпечити якісне цвітіння навесні.

Як уже згадувалося, у 2-й групі обрізки клематісів є сорти, що квітнуть двічі за сезоні. У них відразу після першого цвітіння вкорочують відцвілі пагони до бруньки нижче суцвіть, а восени рослинам проводять високу обрізку. Інший варіант (для кущів, які сильно розрослися) - старі пагони безпосередньо після цвітіння видаляють дощенту, а перед зимівлею обрізають пагони поточного року, як описано вище. В такому двоетапному формуванні рослини комбінуються прийоми, що застосовуються для 2-го і 3-го типів обрізки.

Як і коли обрізати клематіси третьої групи

Якщо з формуванням і укриттям на зиму ломиносів, що належать до другої групи, є певні складнощі, то з їхніми побратимами з третьої групи все просто. Вони невибагливі і витривалі, зацвітають в червні-липні і до холодів радують розкішним цвітінням, але тільки на пагонах, що відросли в поточному сезоні. Зберігати торішні ліани просто немає потреби.

Складають третю групу обрізки майже всі ботанічні види ломиносів, а також групи садових клематісів:

 • Вітіцелла;

 • Жакмана;

 • Інтегріфолія;

 • Орієнталіс;

 • Тексенсіс;

 • Флямула-ректа.

Укриття на зиму їм влаштовують легке (досить, наприклад, кількох хвойних гілок). Спорудити його зовсім нескладно, оскільки пагони рослин цього типу восени зрізують або на висоті 10 -15 см над землею, залишаючи 1-2 вузли кущіння (у клематісів Вітіцелла і Жакмана) або «під нуль» (у ломиносів з інших груп).

На замітку! Якщо з якоїсь причини торішні прирости клематісів 3-ї групи залишилися зимувати, їх обов'язково видаляють навесні під час санітарної обрізки, інакше гілки переплутаються в непривабливий клубок і декоративність рослини буде втрачена.

Клематіси третьої групи гарні для вирощування в будь-якому регіоні України, а якщо ви живете в місцевості, де зими не відрізняються м'якістю, – це найкращий вибір. Варто звернути увагу на такі сорти: Арабелла, Ніобе, Пінк Фентезі, Руж Кардинал та інші.

як і коли обрізати клематіси третьої групи

Як бути з клематісом, група обрізки якого невідома

У вашому саду є дорослий ломиніс, походження якого туманне? Не біда. Всі різновиди цієї культури здатні витримати кардинальну обрізку. Проведіть її восени, залишаючи 1-2 вузли, і забезпечте надійне зимове укриття. Якщо рослина зацвіте на молодих пагонах в наступному сезоні, вона однозначно належить до 3-ї групи. Якщо ломиніс не зацвіте, доведеться на зиму добре вкрити відрослі пагони і почекати ще рік, щоб визначити його приналежність до 1-ї або 2-ї групи, спостерігаючи за термінами і характером цвітіння.

Щоб на вашій ділянці росли доглянуті і здорові клематіси, обрізка їм необхідна грамотна і своєчасна, відповідно до групи, до якої вони належать. На грамотний догляд рослини відгукнуться з вдячністю, охоче обдаровуючи сад яскравим і пишним цвітінням. У нашому великому каталозі можна знайти прекрасні сорти будь-якого типу обрізки – вибирайте і замовляйте ті, що вам найкраще підходять.

І хоч клематіси невибагливі у догляді рослини, що дозволяє милуватися ними з ранньої весни до початку осені, але варто пам'ятати, що ці ліани, крім правильної обрізки, потребують і в іншому догляді та підготовці до зимівлі. Як зробити так, щоб рослина радувала око якомога довше? Ми розповімо про три типи підводних каменів в догляді за чудо-ліанами.

Опубліковано: 25 бер 2021
Переглядів: 1754
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • В’юнкі рослини
  • Декоративні дерева
  • Декоративні рослини
  • Декоративні чагарники
  • Насіння Балконна грядка
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Топ продажів
  • Троянди 2022
  • Троянди плетисті
  Акція
  Комплект Квітуча огорожа з 5 саджанців зображення 1
  0 відгуків
  Комплект Квітуча огорожа з 5 саджанців
  К-сть в упаковці: 5 садж
  1 399 грн 1 535 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Мульти Блю зображення 2
  0 відгуків
  Клематіс Мульти Блю
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Піілу зображення 3
  0 відгуків
  Клематіс Піілу
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Білокор зображення 4
  0 відгуків
  Клематіс Білокор
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон зображення 5
  2 відгуки
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Місс Бейтман зображення 6
  1 відгук
  Клематіс Місс Бейтман
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Мадам Джулія Корревон зображення 7
  0 відгуків
  Клематіс Мадам Джулія Корревон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс гірський Елізабет зображення 8
  2 відгуки
  Клематіс гірський Елізабет
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Руж Кардинал зображення 9
  1 відгук
  Клематіс Руж Кардинал
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс гірський Рубенс зображення 10
  1 відгук
  Клематіс гірський Рубенс
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Ян Павло II зображення 11
  0 відгуків
  Клематіс Ян Павло II
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Акція
  Комплект плетистих ліан з 4 саджанців зображення 12
  0 відгуків
  Комплект плетистих ліан з 4 саджанців
  К-сть в упаковці: 4 садж
  929 грн 1 017 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.