Прийом замовлень
0 (800) 60-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 60-32-42
0

Посів багаторічних рослин, які потребують стратифікації: підготовка до сезону розсади

При вирощуванні багаторічних рослин з насіння кожному, навіть досвідченому садівнику, випадає щастя стати «юним селекціонером» і просунутим ботаніком. Це як раз той випадок, коли недостатньо просто купити якісне насіння, посіяти його з настанням весни у живильний ѓрунт і дбайливо доглядати, чекаючи появи паростків. Швидше за все, насіння просто не зійде. У кращому випадку вирощені з них рослини зацвітуть лише на другий-третій рік життя.

Для впевненої схожості і правильного розвитку насінню багаторічників необхідні умови, максимально наближені до природних. У цьому випадку на допомогу приходить латинське слово «стратифікація», яке означає «створювати, забезпечувати покрив (настил)».

Що таке стратифікація насіння

По суті - це штучно створена зимівля, відтворення проростання насіння в природному середовищі. Давайте згадаємо, як це відбувається без участі людини. Багаторічна рослина (дерево, чагарник, злакова або квітуча культура) після закінчення вегетації скидає на землю дозріле насіння. В осінню пору його покриває опале листя, в зимові холоди - сніговий покрив. Насіння не промерзає повністю, але загартовуються і злегка розбухає, щоб з настанням тепла рушити в зростання. Найжиттєздатніші пробуджуються після першої зимівлі. Деякі знаходяться в сплячці 2-3 сезони. Найслабші гинуть, перетворюючись в живильний ѓрунт для своїх побратимів.

Найцікавіше, що при насіннєвому посіві дочірні рослини не завжди з точністю відтворюють сортові ознаки «батьків». Ця особливість розмноження багаторічників була помічена селекціонерами, і вони стали активно використовувати її для створення нових гібридних сортів (при вегетативному розмноженні домогтися цікавого результату практично неможливо). Якщо пощастить, ви теж зможете стати володарем унікального сорту або небаченого раніше примірника з дивовижною забарвленням квітів.

Особливості стратифікації насіння в нашому регіоні

Майже вся територія України має м'який рівний клімат - без різких перепадів температур. На щастя, у нас не буває 30-40-градусних морозів, при яких насіння може загинути в результаті промерзання ґрунту. Тому варіант стратифікації у відкритому ѓрунті підходить для всіх багаторічників - дерев і чагарників, декоративних злакових і квітучих культур.

Починати стратифікацію насіння можна з моменту, коли на ділянці встановиться стабільний сніжний покрив. Для більшості районів України це грудень, що дає нам можливість безпечно стратифікувати насіння протягом 3-4 місяців. Деякому насінню досить провести в охолодженому стані всього кілька діб. В цьому випадку краще скористатися холодильником.

Домашня стратифікація в холодильнику

Загорніть насіння у чисту вологу серветку з натуральної тканини. Помістіть в прозорий поліетиленовий пакет і покладіть у холодильник. Вологість підтримуйте обприскуванням (для кращого набрякання). Насіння багаторічних рослин, які потребують «сухої стратифікації» (люпин, дельфініум), можна покласти у холодильник безпосередньо у кліп-пакеті. Витримане насіння висаджують в розсадні ємкості з живильним ґрунтом. Контейнер тримають під плівкою або склом, не допускаючи підсихання ґрунту. Пророслі сіянці пікірують. Висаджувати молоді рослини на ділянку можна після впевненого прогрівання ґрунту.

Стратифікація у відкритому ѓрунті

Висівати насіння безпосередньо у ѓрунт - не дуже вдала ідея. Адже проростки треба буде пікірувати, прищипувати і таке інше. Пропонуємо більш зручний спосіб. Прокопайте на ділянці неглибоку траншею. Підготуйте харчові пластикові контейнери. Створіть у кришках і денцях дренажні отвори. Якщо трапиться відлига і сніг почне танути, волога зволожить ѓрунт у контейнері (що добре для набухання насіння) і безперешкодно витече назовні, не викликаючи перезволоження, небезпечного для загнивання насіння.

Ѓрунт для посіву повинен бути легким, пухким, структурованим та не схильним до злежування. З цієї причини не використовуйте субстрат з власної ділянки - він швидко ущільнюється, в ньому багато небажаних грибів і бактерій. Рівномірно розподіліть насіння по контейнерах. Покладіть в кожний бирку з назвою рослини і терміном посіву насіння - це полегшить гармонійне розміщення саджанців на ділянці. Помістіть контейнери в траншею, присипте шаром землі. Решту зробить природа.

Особливості вирощування розсади

Діставати контейнери з ґрунту можна в середині березня. До цього часу більшість насіння прокльовується. Приблизно за 1.5-2 місяці (з появою 2-3 справжніх листків) саджанці пікірують. Багато видів багаторічників починають активне зростання відразу після винесення на світло. Оптимальний час для посадки на постійне місце - кінець літа-початок осені. У цей час сонце вже не таке активне, щоб обпалити молоді рослини.

Корисні поради

• Для кращого проростання насіння багаторічників рекомендується замочити на добу в розчині гетероауксину або іншого активатора схожості, представленого в нашому каталозі.
• Інформація про терміни і типі стратифікації конкретного рослини розміщена на упаковці. Якщо ви сумніваєтеся в її коректності - зателефонуйте нам. Будемо раді дати професійну консультацію.

Наостанок хочеться нагадати одне негласне правило: «готуй розсаду взимку - збирай урожай влітку». Головне питання: коли ж потрібно саджати насіння на розсаду, щоб квіти довго радували яскравими фарбами, а овочі та зелень давали щедрий вітамінний врожай? От саме з цим ми й розбираємося в нашому матеріалі.

Опубліковано: 02 гру 2020
Переглядів: 551
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
    Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.