Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Метод перевалки - безпечний спосіб пересадки рослин

Перевалка - спосіб пересадки, при якому коренева система рослини практично не страждає. Переважно цим методом користуються в тому випадку, коли купують рослини з ЗКС і пересаджують розсаду, яку розпікірували. Інший варіант - перевалка рослин, пересаджених у відкритий ґрунт лише на теплу пору року. Параметри кореневої системи такої теплолюбивої культури умовно відомі. Її витягують для пересадки з деяким запасом ґрунту, щоб не постраждало коріння, яке відросло за сезон.

Що таке перевалка рослин і в чому її переваги


Пересадкою рослин займаються не тільки дачники, які займаються садівництвом і розведенням квітів, а й власники кімнатних культур. Пересаджують дерева плодового та декоративного призначення, різноманітні кущі, а також квіткові культури і розсаду.

Під час вилучення рослини із землі в різному ступені пошкоджується її коренева система. Опинившись на новому місці, новосел не поспішає освоюватися і розвиватися. Адже йому необхідно компенсувати збитки, яких він зазнав. Поки відновлюються корені, ріст рослини припиняється, а її опірність хворобам і шкідникам буде істотно знижена.

Пересадка перевалкою - щадний метод, який застосовують в основному до культур із закритою кореневою системою. При його застосуванні коріння не пошкоджується, а рослина виявляється на новому місці без страждань і втрат. Вона отримує можливість тут же продовжити свій розвиток без будь-яких обмежень.

Підготовка до пересадки методом перевалки


Перед початком пересадки необхідно заздалегідь підготувати нове місце висадки. Це дуже важливо, щоб все необхідне було під руками і не довелося кидатися з квіткою або саджанцем в руках.

Якщо пересаджувати доведеться кімнатну рослину, їй знадобиться новий горщик, вазон чи контейнер. Зазвичай нова ємність більше попередньої в середньому на 2 см у висоту і за розміром діаметра. Зрозуміло, нова посудина може бути і більше, аби не менше. Хоча і занадто велика ємність - поганий вибір, тому що в ній виявиться багато нового ґрунту, який не встигне швидко обплести коріння. Вільна земля може закиснути і цим нашкодити квітці і навіть погубити її.

Для великих кімнатних рослин пересадка в більшу ємність може виявитися проблематичною. Їм можна частково замінити ґрунт в нижній частині горщика і зверху. За час між пересадками земля ущільнюється, в горщику утворюється трохи вільного місця. Коли рослину вже видалено, на дно ємності можна насипати свіжий поживний ґрунт. Згори від стебел теж можна зняти трохи старого ґрунту і замінити його на свіжий.

Кімнатні рослини вимагають пересадки:

 • молоді та ті, що активно розвиваються - щороку;
 • великі або вікові - кожних два або три роки.

Якщо має бути перевалка розсади або саджанців у відкритий ґрунт або в теплицю, про місце висадки теж слід подбати завчасно. Для куща або дерева заздалегідь викопують досить простору посадкову яму, щоб першим шаром в неї можна було покласти дренаж. Далі за потребою в яму додають торф, пісок, органічні або мінеральні добрива. Перелік конкретних наповнювачів залежить від виду саджанця.

Лунки готують і для розсади. У них теж рекомендується поміщати добавки, наприклад, деревну золу або роздроблену яєчну шкаралупу, а також мінеральні підгодівлі, якщо грядки попередньо не підживлюють органікою. Звичайно, додавати потрібно саме те, чого потребує розсада конкретної рослини, тому універсальних рекомендацій немає, і не може бути.

До речі, найрізноманітніші добрива для садових і кімнатних рослин можна знайти в каталозі магазина «Дім і Сад». Якщо у вас виникнуть запитання, що стосуються вибору виду підгодівлі і методу її застосування, ви завжди можете зв'язатися з менеджером компанії, щоб отримати кваліфіковану консультацію.

Технологія перевалки рослин


Рослину потрібно акуратно витягнути зі старої ємності. Щоб полегшити собі цей процес, є сенс звернути увагу на вологість і склад ґрунту в горщику.

 1. Пухкий ґрунт з великим вмістом піску необхідно полити. Підвищення вологості допомагає зробити його не сипучим, а в’язким, через що його легше вилучити.
 2. Ґрунт, у складі якого переважає чорнозем, краще перестати поливати дні за 2-3 до пересадки. Інакше цей щільний ґрунт розбухне і витягти рослину з ємності буде складніше.

Найпростіше виймати розсаду з пластикового стаканчика. Перевертаємо стаканчик на долоню так, щоб стебло рослини виявилося між пальцями. Водночас пальцями іншої руки злегка натискаємо на стаканчик, ніби ущільнюючи його вміст і підштовхуючи його назовні.

Велику рослину вийняти складніше, тому що вона важча, володіє об'ємною, а іноді і тендітною кроною. Впоратися з роботою самостійно вже не вийде. Відокремити ґрунт від горщика можна за допомогою ножа, який слід обережно ввести плазом між внутрішньою поверхнею ємності і ґрунтом-заповнювачем. Проводячи ножем по внутрішньому периметру горщика, ми відокремлюємо ґрунт з боків, а постукуванням по дну - знизу.

Залишилося поставити видобуту земляну груду з закритою кореневою системою в новий резервуар, на дно якого вже насипано невеликий шар свіжого ґрунту. Порожнечі з боків теж заповнюємо ґрунтом. Щоб він ущільнився, поливаємо рослину. Поверх осілого ґрунту можна підсипати ще шар. Ґрунт у горщику не має доходити до краю ємності приблизно на 1 см. З часом земляна грудка стане щільнішою.

Догляд за рослинами, посадженими перевалкою


Метод перевалки при пересадці хороший тим, що при ньому коренева система рослини не руйнується. Навіть найменші корінці, що обплітають ґрунт на периферії, залишаються в цілості й схоронності. Тому ніякого реабілітаційного періоду у саджанця, розсади або кімнатної рослини не буде.

Для рослин, які були перевалені в ґрунт, є рекомендація: їх слід відразу ж полити і замульчувати місце їх висадки. Хвойники радять захистити від сонячного світла. 

Більше уваги необхідно приділити рослинам, які тривалий час перебували на полицях супермаркетів. Їм потрібно вчитися жити в умовах відкритого ґрунту і свіжого повітря.

Багато рослин, які дуже болісно сприймають пересадку, тепер можна перевалювати без втрат. Чи користуєтеся ви цим методом? Розкажіть про свій досвід пересадки рослин.

Опубліковано: 27 кві 2021
Переглядів: 1842
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • В’юнкі рослини
  • Декоративні дерева
  • Декоративні рослини
  • Декоративні чагарники
  • Насіння Балконна грядка
  • Новинки 2022
  • Суперпропозиції!
  • Топ продажів
  • Троянди 2022
  • Троянди плетисті
  • Троянди флорібунда
  Акція
  Комплект Квітуча огорожа з 5 саджанців зображення 1
  0 відгуків
  Комплект Квітуча огорожа з 5 саджанців
  К-сть в упаковці: 5 садж
  1 399 грн 1 535 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Мульти Блю зображення 2
  0 відгуків
  Клематіс Мульти Блю
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Новинки
  Гортензія крупнолиста Роткелхен зображення 3
  0 відгуків
  Гортензія крупнолиста Роткелхен
  К-сть в упаковці: 1 садж
  299 грн
  Купити
  Гортензія крупнолиста Ред зображення 4
  0 відгуків
  Гортензія крупнолиста Ред
  К-сть в упаковці: 1 садж
  319 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Піілу зображення 5
  0 відгуків
  Клематіс Піілу
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Новинки
  Клематіс Білокор зображення 6
  0 відгуків
  Клематіс Білокор
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон зображення 7
  2 відгуки
  Клематіс Міссіс Н. Томпсон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Місс Бейтман зображення 8
  1 відгук
  Клематіс Місс Бейтман
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Клематіс Мадам Джулія Корревон зображення 9
  0 відгуків
  Клематіс Мадам Джулія Корревон
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Гортензія метельчата Канделайт зображення 10
  0 відгуків
  Гортензія метельчата Канделайт
  К-сть в упаковці: 1 садж
  599 грн
  Купити
  Клематіс гірський Елізабет зображення 11
  2 відгуки
  Клематіс гірський Елізабет
  К-сть в упаковці: 1 садж
  339 грн
  Купити
  Акція
  Комплект гортензій в рожевих тонах з 3 саджанців зображення 12
  0 відгуків
  Комплект гортензій в рожевих тонах з 3 саджанців
  К-сть в упаковці: 3 садж
  1 299 грн 1 367 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.