Прийом замовлень
0 (800) 33-32-43
Відділ консультацій
0 (800) 33-72-73
0

Лаванда: вирощування з красивим і ароматним результатом

Лаванда - приваблива декоративна рослина з ніжним кольором, захопливим тонким ароматом, яка так і проситься на грядку. Однак перш ніж висаджувати в саду цю золоту дочку Провансу, нумо розберімося - з якими труднощами ми зіткнемося. Що ми знаємо про лаванду? У загальних рисах: це - багаторічний чагарник, ефірна олійна рослина. Разом з базиліком, розмарином і мелісою належить до сімейства ясноткових або губоцвітих. Вважається південним екзотом, який в наших морозних краях відразу гине або не визріває протягом року.

Однак ми не беремо до уваги відомий факт: лаванда - морозостійка рослина: без укриття вона витримує 20 градусів морозу, а під укриттям - і всі 35. Практичні американські фермери впевнено вирощують цю пряно-олійну культуру в промислових масштабах в V (до - 29 С) кліматичній зоні, а в VI (до -35 С) розводять як декоративний чагарник. При цьому їх рослинники й агрономи стверджують, що вся справа в сорті. Виходить, справа за малим - потрібно вибрати відповідний вид.

Види лаванди

Сортів лаванди - вже сотні, а видів всього три:

 1. Перший, про який писав ще В. Даль, це лаванда spica або latifolia, широколиста. Видова, середземноморська, оспівана в піснях лаванда, зростає лише на самому узбережжі - в межах 1-2 км. Цвіте двічі за літо. Цікавий факт: крім як декоративну рослину, її вирощують суто в медичних цілях - як стимулюючий і відхаркувальний засіб.
 2. Другий вид - гібрид, отриманий в середині XIX століття і відомий фахівцям під брендовим найменуванням лавандіна. Різні сорти цієї селекції виявилися сьогодні найбільш популярними. Кущі цвітуть один раз, проте зміст масел в них може перевищувати 2%. Саме цю лаванду розводять у Франції, Англії та США для отримання масла і прикраси садів, подвір'їв.
 3. Третій - angustifolia або вузьколиста лаванда. Її називають французькою, англійською, істинною - L. vera. Сорти цього виду досить холодостійкі. Найчастіше їх мають на увазі, коли стверджують, що лаванди відмінно зимують в суворих умовах Огайо.

Сьогодні з'явилося стільки гібридів і сортів, що окремі їх назви часто складно віднести до конкретної групи. Але для нас набагато важливіший інший факт - життєстійкість сорти. Статистика вирощування лаванди в дачних садах найчастіше сумна: лаванда гине. Причому чагарник відмовляється рости і на посушливому півдні, і на сніжному півночі. Іноді рослини вимерзають, але частіше випрівають або загнивають від навали грибків. Однак є факти: в ботанічних садах і навіть на окремих фермах культуру успішно обробляють. Так в чому ж прихована причина втрат? Можливо, в агротехніці.

посадка лаванды

Як вирощувати лаванду в регіонах з холодним кліматом

Виявляється, головною причиною загибелі рослин лаванди є не морози, а волога. Взимку в перезволоженім ґрунті, під твердим сніжним настом коренева шийка часто вимерзає. Влітку в щільно нагодованих водою ґрунтах розвивається грибок і пожирає стебла.

Відсутність вологи в певних умовах - друга небезпека. Ранньою весною часто висихає коріння рослин: випаровування зі здерев'янілих стебел під пронизливим вітром велике, а ще сплячі корінці відмовляються постачати вологу.

Значить, фактори, які гублять лаванду, - це:

 • структура ґрунту;
 • часта зміна відлиг і заморозків;
 • режим поливів;

Очевидно, потрібні якісні заходи щодо догляду за рослинами. До їх переліку слід включити:

 • визначення найпосушливішої ділянки;
 • вибір місця, з якого стікає вода або на якому легко домогтися такого відведення;
 • попередню підготовку ґрунту, щоб можна було отримати пухку, провітрювану структуру;
 • спорудження насипних гребенів;
 • створення ефективної системи дренування;
 • формування лужного ґрунтового середовища;
 • режим поливу;
 • вибір техніки зимового укриття рослин;
 • підбір засобів боротьби з грибком.

выращивание лаванды

Десять заходів, що дозволяють виростити лаванду в умовах холодного клімату.

1. Якщо посушлива земельна галявина - це дефіцит, її слід підготувати.

2. Місце під посадку вибирають на схилі пагорба, біля будинку, біля паркану - там, де з найбільшою ймовірністю існує система водовідведення.

3. Ґрунт будь-якого ступеня поживності повинен бути пухким і повітропроникним. Глинисті, мулисті важкі ґрунти, паводкові землі відразу слід відкидати. Кращий ґрунт - підготовлений, багатошаровий. Внизу, в донної частини шару підґрунтя слід зробити дренаж з гальки або крупного піску. Колотий камінь, який з часом здатний ущільнитися, відбраковують.

4. На ділянках з високим рівнем ґрунтових вод викопують відвідні канали. Вище по схилу висаджують водолюбні рослини, які б забирали вологу з ґрунту.

5. У землю перед посадкою завчасно вносять в достатку поташ або гашене вапно: слід домогтися ph в діапазоні 6,4-8,3. Надалі лаванду щорічно підгодовують золою.

6. Гребені споруджують в тому випадку, коли відсутня інша доступна можливість осушити ґрунт. При посадці в гребені, доведеться врахувати, що насипний ґрунт взимку промерзає швидше, тому що вкриває шар необхідно зробити досить потужним.

7. Поливати лаванду слід тільки протягом першого року. Вона виключно засухостійка, до води відноситься різко негативно. Коріння рослини у міру дорослішання стебел забираються всередину, іноді на 1,5-2 м.

8. Для укриття слід використовувати повітропроникні матеріали. Кращим природним засобом є мішковина.

9. З грибком борються за допомогою фунгіцидів - системних препаратів, які вбивають спори на клітинному рівні. Однак тут є один нюанс: рослини, які вирощують для отримання масла, обприскувати заборонено: занадто велика концентрація отруйних речовин в екстрагованому ефірі. Обережно слід ставитися до обприскування і в тому випадку, коли квітки планують використовувати в кулінарії або для приготування чаїв.

10. Щоб убезпечити квіткову плантацію, рослини ретельно контролюють. Прополюють 1-2 рази в тиждень (бур'ян може стимулювати розвиток спор). Кущі з пошкодженим листям, почорнілими пагонами відразу видаляють з грядки і спалюють. Інструмент для обробки - секатори, ножі, сапи регулярно знезаражують відбілювачем.

Спробуйте застосувати перелічені захисні заходи - в комплексі вони досить ефективні. Якщо технологія здається вам досить складною, використовуйте горшкових метод: агротехніка залишається тією ж, але застосувати прийоми для догляду за малооб'ємним горщиком набагато простіше.

ароматная лаванда

Правила посадки лаванди насінням і кореневищами

У відкритий ґрунт насіння слід висаджувати під зиму. Закладають їх на глибину 3-4 см після виконання всіх передпосадкових робіт. Однак частіше насіння пророщують, як і більшість багаторічників - ранньою весною в розсадкові ящики. Паростки спочатку розпікіровують в окремі контейнери, а потім - з настанням літа висаджують на постійні гряди. Однак рослини, висаджені таким способом, зацвітають через 2 роки.

Посадка кореневищами (саджанцями) ефективніше. Лунки викопують в травні, через кожні 80-90 см. Кореневища заглиблюють на глибину 20 см, потім землю ущільнюють, поливають. Протягом першого сезону ґрунт зволожують так, щоб вона була трохи вологою на дотик. Верхній шар регулярно рихлять. На наступний рік, навесні, кущі вкорочують на 1/3. Перед обрізанням леза секатора протирають спиртом. Полив різко скорочують або навіть припиняють: посуха для рослин менш згубна. Головне, щоб ґрунт залишався рихлим і чистим - без бур'янів.

лаванда в дизайне сада

Лаванда в ландшафтному дизайні

Чагарник ефектний у вигляді бордюрів у доріжок: рослини відмінно тримають форму.

Пишні острівці - куртини дуже мальовничі.

Часто лаванду висаджують до троянд: кущі з яскраво-блакитними віночками гармонійно доповнюють цвітіння царствених рослин, а ефірні олії лаванди оберігають троянди від шкідників.

Гарні й рабатки з лавандою під вікнами будинків.

Садове аранжування доповнить і аромат цієї рослини - запашний і дивовижно легкий. Ваша думка про цінності цієї дивної рослини зросте після того, як ви спробуєте напої та страви з екзотичною лавандовою приправою.

Автор статті: Оксана Артеменко 

Опубліковано: 17 жов 2020
Переглядів: 3268
(Голосів: 0, Рейтинг: 0)
Залишити відгук
Оцінка
Додати один або кілька файлів
  Рекомендовані товари
  популярні
  • від дорогих до дешевих
  • від дешевих до дорогих
  • популярні
  • за новинками
  • за назвою
  Всі серії
  • Всі серії
  • Багаторічні квіти
  • Декоративні рослини
  • Декоративні трави
  • Декоративні чагарники
  • Насіння Альпійська гірка
  • Насіння багаторічних квітів
  • Насіння квітів
  • Насіння новинки 2022
  • Насіння овочів
  • Суперпропозиції!
  • Троянди 2022
  • Троянди плетисті
  • Троянди флорібунда
  Акція
  Новинки
  Знижка -90%
  Лаванда Пурпурова Seedera зображення 1
  0 відгуків
  Лаванда Пурпурова Seedera
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  2 грн 18 грн
  Купити
  Акція
  Новинки
  Знижка -90%
  Лаванда Пурпурово-рожева, суміш забарвлень Seedera зображення 2
  0 відгуків
  Лаванда Пурпурово-рожева, суміш забарвлень Seedera
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  2 грн 18 грн
  Купити
  Акція
  Знижка -90%
  Лаванда Нормандія Seedera зображення 3
  0 відгуків
  Лаванда Нормандія Seedera
  К-сть в упаковці: 0.1 г
  2 грн 18 грн
  Купити
  Лаванда вузьколиста Дварф Блю зображення 4
  1 відгук
  Лаванда вузьколиста Дварф Блю
  К-сть в упаковці: 1 садж
  369 грн
  Купити
  Дім і Сад використовує cookie-файли, щоб поліпшити ваше враження від покупок на нашому сайті. Якщо ви продовжите користуватися нашими послугами, ми будемо вважати, що ви згодні з використанням cookie-файлів.