Як вибрати оптимальний сорт томатів

Серед великої кількості сортів помідорів вибрати потрібний буває досить складно. Проте коли знати, на що звертати увагу при покупці, можна істотно полегшити собі задачу. Користуйтеся нашими підказками й робіть вдалий вибір!

1. Районовані сорти та гібриди

Кліматичні умови області визначають вимоги до сорту. На півдні краще садити сорти, які добре переносять агресивне сонце і недолік вологи в землі. Якщо ж не враховувати ці фактори, рослини будуть страждати від опіків, а врожайність істотно зменшиться. В холодних районах інші проблеми – стрибки температури, прохолодне літо з частими опадами, за яке плоди не встигають визріти. Для цих умов краще підійдуть менш вимогливі до тепла сорти, що здатні формувати помідори навіть у несприятливих умовах.

Інформацію про те, для яких районів призначений сорт, часто пишуть на упаковках з посадковим матеріалом. Якщо таких відомостей немає – звертайте увагу на те, як культури переносять спеку, холод, посуху, а також вимоги рослин до ґрунтово-кліматичних умов, які вказав виробник.

Перевірені сорти й гібриди томатів для північних та південних областей:

Південні гібриди та сорти

Північні гібриди та сорти

 • Рожевий гігант
 • Мікадо
 • Тропікал Джем F1
 • Сибірський скоростиглий
 • Сибірський гігант
 • Де-Барао
 • Спрінт таймер

2. Терміни дозрівання – це важливо!

При виборі насіння томатів варто враховувати терміни дозрівання плодів. Особливо цей фактор є важливим для північних областей нашої країни, де пізньостиглі культури зможуть визріти лише у теплицях. А іще, при виборі томатів з різними термінами дозрівання, можна «розтягнути» загальний збір плодів на тривалий період: ультраранні й ранні підуть в перші вітамінні салати, а середньостиглі та пізні – в домашні заготовки.

Цю інформацію виробники також часто вказують на упаковці. Якщо ж її немає, дивіться на терміни від сходів до дозрівання перших помідорів:

 • ультраранні (до 85 днів) – Дитячий солодкий, Спрінт таймер, Пінк Топ F1;
 • ранні (90-100 днів) – Бріксол F1, Виноградний, Єлоу Рівер F1;
 • середні (100-120 днів) – Волове серце, Фіолетовий, Бінго F1;
 • пізньостиглі (понад 120 днів) – Мікадо, Де-Барао, Перцевидний.

3. Враховуйте місце для вирощування

Помідори можна вирощувати як на грядках, так і у теплицях. Залежно від того, яке місце ви їм відведете, варіюються і сорти – за термінами дозрівання й за типом росту (індетермінантні або детермінантні). Ці нюанси дуже важливі для городників північних областей. Тут на відкритому ґрунті краще ростуть детермінантні й супердетермінантні скоростиглі та ультраскоростиглі томати, а для інших видів можуть знадобитися теплиці. З термінами дозрівання ми вже наразі розібралися, тепер давайте поговоримо докладніше про детермінантні та індетермінантні сорти.

Індетермінантні томати можуть рости безперервно до 3 і більше метрів. Зрозуміло, їм необхідна міцна опора і обов'язкове формування (видалення пасинків). Як правило, подібні сорти й гібриди належать до середньо- або пізньостиглих. Перше плодове гроно у них формується досить пізно – зазвичай після 7 листа, а ось утворення нових грон та плодів відбувається постійно. За рахунок цього культури відрізняються високою врожайністю. Вирощують їх переважно в закритому ґрунті.

Особливої уваги заслуговують наступні індетермінантні гібриди та сорти:

 • Солодке гроно;
 • Волове серце;
 • Де-Барао;
 • Чорне гроно F1;
 • Золотий потік F1.

Детермінантні сорти відрізняються обмеженим ростом. Перше гроно у них закладається раніше – не вище п'ятого листа, а після утворення 3-5 плодових грон культура припиняє зростання. Пасинки допомагають дещо розтягнути плодоношення, але зазвичай подібні сорти цінуються як раз за дружне й раннє дозрівання. Висота таких гібридів і сортів не перевищує 60-100 см, але їм також потрібна опора та формування кущів.

Часто в окрему групу виділяють супердетермінантні томати. Вони вершкуються після 3 грона і не ростуть вище 60 см. Їм опора не потрібна, а окремі сучасні гібриди не вимагають навіть пасинкування.

Перевірені детермінантні та супердетермінантні сорти й гібриди:

 • Ріо Гранде;
 • Черрі червоний;
 • Солероссо F1;
 • Єлоу Чір F1;
 • Єлоу Рівер F1;
 • Річіоло F1.

Окремою групою стоять контейнерні сорти, які можна вирощувати на балконі або підвіконні міської квартири. Окрім компактної наземної частини, вони відрізняються невеликою кореневою системою, тому задовольняються обмеженим обсягом ґрунту. Плоди у них, як правило, дрібні, проте плодоношення тривале й рясне.

Популярні томати для вирощування у контейнерах:

 • Балконі Ред F1;
 • Кімнатний Мінібел;
 • Кімнатний;
 • Балконний жовтий F1;
 • Балконне диво золоте.

4. Мета вирощування помідорів

Гібриди та сорти томатів мають різне призначення, яке й визначає їх зовнішній вигляд та товарні якості. Наприклад, салатні сорти зазвичай великі, у них рихла й соковита м'якоть з тонкою шкіркою (класичний сорт для салатів – Волове серце). А ось помідори для консервування зовсім інші – у них щільна м'якоть і міцніша шкірка, адже вона не повинна лопатися, коли плоди проходять термічну обробку (Бінго F1, Уно Россо F1).

Діти із задоволенням їдять маленькі й солодкі черрі, які також незамінні при сервіруванні святкового столу. Незвичайні й ошатні плоди мають відмінний смак, їх легко брати із загальної тарілки. Для зберігання і транспортування краще вибирати томати, які добре зберігаються. В окремих випадках вони поступаються за смаком салатним, проте не так швидко псуються і без втрат перевозяться навіть на великі відстані. Селекціонери вивели й універсальні сорти, які, з одного боку, можуть трохи полежати і не деформуються при консервації, а з іншого – смачні і в свіжому вигляді. Наприклад, Сливка гігант, Чіо-Чіо-Сан.

5. Смакові якості

Виробники на пачках з насінням часто вказують характерні для плодів нюанси: соковиті або із щільною м'якоттю, солодкі або з кислинкою, ті, які підходять для цільноплідного консервування або пюре та соку. Завжди звертайте увагу на такі характеристики, адже тільки ви можете в повній мірі розуміти, що подобається вам і вашим рідним.

6. Правильний та повноцінний догляд

Томат – досить примхлива культура, це треба враховувати при покупці, і бути готовим до «дачного подвигу». На щастя, деякі види не такі ніжні, як інші, тому якщо ви не хочете постійно опікати своїх зелених вихованців – вибирайте відповідні сорти. У цьому вам допоможе наша таблиця-підказка:

Проблема

Рішення

Не вмієте або не хочете займатися формуванням кущів

Садіть кущі, які не потребують пасинкування (Дитячий солодкий, Білий Налив, Солероссо F1)

Немає можливості постійно поливати кущі

Вибирайте невимогливі до вологи і стійкі до вершинної гнилизни гібриди та сорти (Тропікал Джем F1)

Фітофтора

Купуйте будь-які ультраранні або ранні сорти з дружньою віддачею врожаю – вони дозрівають до перших спалахів захворювання і не вимагають додаткового захисту

Вважаєте за краще не застосовувати хімічні препарати для профілактики захворювань рослин

Купуйте сорти, які відрізняються комплексною стійкістю до основних захворювань культури (Золотий дощ, Трюфель чорний)

7. Сорт чи гібрид?

Це питання для себе вирішує індивідуально кожен дачник, оскільки істотні переваги мають як сорти, так і гібриди (останніх відрізняє значок F1 поруч з назвою).

Сорти менше залежать від примх погоди, легше переживають помилки при догляді, але при цьому менш стабільні. З іншого боку – величезна їх кількість вже перевірена поколіннями городників. І якщо у вашій місцевості той чи інший сорт користується особливою популярністю, можливо, немає сенсу відмовлятися від нього заради якої-небудь гібридної новинки від селекціонерів.

Гібриди можуть похвалитися більш високою і стабільною врожайністю. Вони не схильні до більшості типових захворювань, але при цьому вимогливі до городників і в повній мірі розкривають свій потенціал лише при скрупульозному виконанні всіх агротехнічних прийомів. Досвідчені городники, як правило, садять відразу кілька різних сортів та гібридів, щоб в будь-якому випадку не залишитися без довгоочікуваного врожаю. Бажано садити перевірені часом рослини поряд з новинками і перспективними культурами, які також можуть у подальшому прижитися на вашому городі. А ось кількість різних кущиків залежить тільки від ваших бажань і можливостей.

8. Естетика сортів

Город може бути не тільки врожайним і корисним для столу, але й красивим. Для цього потрібно лише вибирати сорти, незвичайні за формою та кольором. Так, наприклад, помідори можуть бути яскраво-червоними й рожевими, жовтими та зеленими, помаранчевими і майже чорними, а також строкатими. А їх форма буває округлою, перцевидною, ребристою, грушоподібною або з «носиком». Вибирайте ті томати, що здаються вам найбільш привабливими.

Дуже декоративні всі контейнерні сорти, в тому числі такі, які вирощуються в якості ампельних культур (наприклад, Вишневий водоспад F1). Також прекрасно виглядають довгі грона томатів-черрі. Головне в цьому питанні – не захоплюватися і не ставити зовнішню красу перед смаковими характеристиками плодів, адже томат – це все ж таки овочева, а не декоративна культура.

Перед покупкою насіння продумайте та запишіть, які із вищеназваних характеристик для вас є пріоритетними. З таким списком ви зрозумієте, що орієнтуватися у «помідорному морі» зовсім не складно, головне – твердо знати, що ви хочете від своїх зелених вихованців.

 (Голосів: 1, Рейтинг: 5.0)

2019-11-27
Коментарі

Спасибі за коментар!

Рекомендовані товари
К-сть в упаковці: 0.1 г
6 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Акція
Томат кімнатний Балконі Єлоу F1 -Goods from the article
К-сть в упаковці: 10 шт
12 грн
8 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Акція
Томат кімнатний Балконі Ред F1 -Goods from the article
К-сть в упаковці: 10 шт
29 грн
27 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Топ продажів
Акція
Томат кімнатний Мінібел -Goods from the article
К-сть в упаковці: 0.1 г
16 грн
14 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Акція
Томат для маринування Уно Россо F1 -Goods from the article
К-сть в упаковці: 10 шт
16 грн
14 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Акція
Томат для смачного салату Тропікал Джем F1 -Goods from the article
К-сть в упаковці: 10 шт
24 грн
21 грн
максимальне к-ть для одного покупця в замовленні шт
Уже куплен
Уже куплен
Купити
Рекомендованні сттаті

Реєстрація на сайті

Реєструючись, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та даєте згоду на обробку своїх персональних даних Докладніше про це

Зареєструватися, використавши соціальні мережі

Вже реєструвалися? Увійти в особистий кабінет тут

Ми відправили Вам лист із підтвердженням реєстрації
Перевірте Вашу пошту

Попередження!

Вхід в особистий кабінет

Увійти як користувач соціальної мережі

У Вас ще немає власного профіля?
Зареєструватися

Забули пароль?

Введіть адресу своєї електронної пошти
і ми надішлемо Вам новий пароль для входу

Пароль висланий на пошту

Повідомити про наявність

На жаль цей продукт розпроданий або його немає в наявності на даний момент.
Залиште свою електронну пошту, ми відразу повідомимо Вас, коли товар з’явиться в продажу.

Какие товары вы ищите?

Перед відправкою даних ознайомтеся з умовами конфіденційності

Товар доданий до Вашого замовлення!

Вы уже купили акционный товар

Ви успішно підписалися

Спасибі, ви вже підписані на нашу розсилку

У кошику немає доданих товарів

Немає доданих товарів в Мій сад

Тільки зареєстровані користувачі можуть додавати товари в "Мій сад"

Товар доданий в "Ваш сад"

Немає доданих статей

Стаття успішно додана!

Ваше повідомлення прийнято!

Термін обробки вхідних звернень 1-2 робочих дня
Чекайте відповідь на зазначену пошту

×

Тільки для підписників:

1. Корисні поради садівникам

2. Акції та закриті розпродажі

-10%
На перше
замовлення
Підпишіться на розсилку, підтвердіть її та отримайте знижку на першу покупку.
×
Отримайте промокод на 10% за підписку: